Koled mají někteří lidé kvůli obchodním centrům plné zuby

Hudba Kultura / 21.12.2013

Výzdoba v obchodech oznamuje blížící se Vánoce už koncem října. Koledy, které v nákupních centrech podporují sváteční atmosféru, už však někteří lidé doma nechtějí ani slyšet.

Adventní kalendáře či čokoládové figurky – ty se v nákupních centrech začínají objevovat už někdy na přelomu října a listopadu. Obchody lákají na slevy a v ulicích se to jen hemží stánky se jmelím. Vše podtrhává vánoční hudba, ať už ta moderní, či tradiční. Na některé lidi má však tato předčasná atmosféra ten vliv, že už netouží po poslechu koled, když svátky skutečně dorazí.

Kristýna Kloučková (20) se svěřila, že koledy přímo nenávidí. „Mám je už oposlouchané a jen ve mně vyvolávají stres. V obchodech mi vadí snad ještě víc.” Podle jejího názoru vytváří předčasná vánoční atmosféra na lidi jen přebytečný tlak. Prý kvůli tomu mají pocit, že musí rychle nakoupit dárky, běžet domů a umýt okna.

Vánoční hudba v obchodních centrech není po chuti ani Tomáši Zítkovi (36). „Koledy ke svátkům patří, ale poslouchat je už koncem října mi přijde spíš jako mučení,” říká.

Písně v angličtině jsou oblíbenější

Ačkoliv jsou koledy nedílnou součástí svátků, někteří mladí lidé dávají přednost spíše moderním vánočním písním, zpívaným v angličtině. „Koledy mi vůbec nevadí. Ale anglické písně, jako například Last Christmas se mi líbí víc,” svěřuje se Václav Matějovský (17). Dále dodává, že tyto písně mu pomáhají navodit pravou vánoční atmosféru, i když nadcházejícím svátkům počasí nijak neodpovídá.

Někomu zase vánoční písně výrazně zlepšují náladu. Takovým případem je i Barbora Muziková (21). „Nemám ráda uřvané koledy, ale vánoční písně si pouštím třeba, když peču či zdobím perníčky. Nejraději mám ty od Franka Sinatry či Louise Armstronga,” svěřuje se.

Jak to máte vy, naši čtenáři? Broukáte si koledy, nebo patříte mezi ty, kteří je kvůli obchodním centrům nemůžou ani slyšet?

Zdroj perexové fotografie: roanokecollege, wikimedia.org

Alice Muziková

Alice Muziková

Sluchátka a knihy jsou neoddělitelnou součástí mých dnů. Všechny tyto radosti prokládám dobrou kávou. Večer podléhám filmům a britskému přízvuku. Život "kavárenského povaleče" si umím patřičně užít!

Zanechte komentář