digitalni piano

Digitální piano je poměrně levným a dostupným dárkem

Hudba Kultura / 18.12.2013

Autor:

Digitální piano je dobrý vánoční dárek nejen pro začínající muzikanty. Zde je několik nástrojů, kterými si ostudu pod stromkem neuděláte.

Pořídit si akustické pianino nebo křídlo je záležitost nákladná, která se pohybuje v rozmezí od třiceti tisíc až do tří milionů za ty nejlepší nástroje. Když k tomu člověk připočítá prostorové hledisko a téměř vrozenou imobilitu, je taková investice záležitostí spíše do zavedených a neměnných prostor. Existuje však druhá varianta, kterou představují digitální piana. I když ta nejdražší stojí i přes sto tisíc, stále se dá hovořit o poměrně levné alternativě

Digitální piana lze dělit podle:

Provedení:

  • Stage – přenosná, lehká
  • Klasická – vetší, připomínající akustické nástroje

Klavírní mechaniky:

  •  Odlehčená (nevyvážená) – měkká keyboardová mechanika
  •  Polovyvážená – stéle měkká, avšak tužší než předchozí typ
  •  Kladívková – vyvážená, připomínající klavírní mechaniku

Digitální piana jsou vhodnou volbou pro začínající i pokročilé hráče, studenty nebo koncertující muzikanty. Vedle nižší hmotnosti (i ceny) mají velkou řadu dalších výhod. Nemusí se ladit, většina má integrované reproduktory i sluchátkový výstup pro tiché cvičení, mohou obsahovat velkou škálu různorodých zvuků i interaktivních lekcí, které pomohou při učení nových skladeb a mnoho dalšího.

„I letošní Vánoce zaznamenáváme vzrůstající poptávku nejenom po pianech, ale po hudebních nástrojích jako takových. Je to totiž pěkný způsob, jak obdarovat nejednoho muzikanta,” říká Ladislav Šiška z Audiotek.cz, jedné z největších prodejen hudebních nástrojů v České republice.

Digitální piana se rozdělují do dvou kategorií, a to stage a klasická piana. Rozdíl je v tom, že zatím co klasická digitální piana svým vzhledem i velikostí připomínají akustické nástroje, stage piana jsou naproti tomu odlehčenou a přenosnou variantou. Další odlišností je použitá klavírní mechanika.

Hlavně u levných stage pian se můžeme setkat s tzv. odlehčenou (nevyváženou) nebo polovyváženou mechanikou. „V případě nevyvážené mechaniky bych se nebál sáhnout po nástroji Yamaha Piaggero NP V60 nebo modelu NP V80, který se liší přidaným USB slotem pro záznam hudebních nápadů na flash disk,” doporučuje Šiška. Cena takových nástrojů se pohybuje pod hranicí deseti tisíc korun.

Digitální piana

Rozdíl mezi digitálním stage pianem a tím klasickým je patrný na první pohled. Zdroj: create-music.net, ukpianos.co.uk (upraveno)

Dražší nástroje jsou opatřeny kladívkovou (vyváženou) mechanikou, která simuluje klaviaturu akustických nástrojů. Taková piana jsou vhodná nejenom pro začátečníky, ale vlastně pro všechny, kteří hrají na piáno a z různých důvodů jim akustické piano nevyhovuje. „Pokud zůstaneme u stage pian, dobrou volbou pro začátečníky a mírně pokročilé jsou například Korg SP280 BK, Yamaha P35 a P105 nebo Kurzweil SP5-8,” vybírá nástroje Šiška.

„V kategorii klasických by to pak byla například letošní vánoční novinka Kawai KDP 90 i osvědčené Yamaha YDP 142YDP 162 nebo Kurzweil Mark MP15, které mají velice slušný zvuk i poměr ceny a výkonu,” doplňuje Šiška o levnějších, domácích pianech s cenou kolem dvaceti tisíc.

Na trhu se však objevují i nástroje vysoce profesionální, které svým celkovým zpracováním míří na náročné hudebníky nebo profesionální a aktivní hráče. „Taková piana se liší převážně profi kladívkovou mechanikou, bohatou zvukovou výbavou a obrovským množstvím funkcí,” vysvětluje rozdíl Šiška. A jde to vidět i na ceně, která je mnohonásobně vyšší. „Opravdu profesionální piana jsou například Roland RD700 NX, Nord Piano 2, Kawai CS10, Yamaha Clavinova CLP465GP a mnoho dalších,” dodává.

Na výběr toho je opravdu hodně a na své si přijde začínající amatér i ostřílený profesionál. Je však dobré mít na paměti, že i přes řadu výhod digitální piano za pár tisíc nejspíš nebude znít jako koncertní křídlo Steinway. I tak je však levné digitální piano výbornou volbou a skvělým vánočním dárkem nejenom pro začínající muzikanty.

Zdroj perexové fotografie: stofflermusik.ch

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář