Med jako přírodní zázrak 1. díl: vlasy

Krása a móda / 15.12.2013

V 1. díle seriálu o medu zhlédněte pár tipů, jak užitečně a účinně využít med na vaše vlasy.  

Med by většina z nás charakterizovala jako přírodní sladidlo vhodné do čaje, na chleba nebo do buchty. Málokdo ovšem ví, že med je také přírodní antibiotikum plné množství blahodárných léčivých účinků. Kromě toho jej už po dávná století ženy používají jako zkrášlující prostředek, a to nejen na pleť, ale i na vlasy! My vám nabízíme tipy, jak i bez různých šamponů a balzámů, které si často ani nemůžeme z finančních důvodů dovolit, pečovat o své vlasy přírodní cestou.

Slabé a bez lesku

Máte roztřepené a lámavé vlasy bez známky lesku? Závidíte jiným ženám krásné silné vlasy? Med, voda a kapka citrónové šťávy vám pomůžou.

Do mističky si připravte následující směs:

 • 1 polévková lžíce medu
 • 0, 25 l teplé vody
 • vymačkaná šťávu z 1 citrónu (případně pomeranče)

Umyjte si vlasy šamponem, který běžně používáte, opláchněte a poté do vlasů naneste připravenou směs. Nechejte ji alespoň čtvrt hodiny působit a poté si vlasy opláchněte vlažnou vodou.

Vysušené

Pokud máte často své vlasy vysušené a jejich konečky se snadno lámou, zkuste mléko.

Do mističky si připravte tuto směs:

 • 2 polévkové lžíce medu
 • 2 polévkové lžíce mléka (případně zakysané smetany)

Směs pořádně smíchejte a vmasírujte ji do pokožky hlavy a do vlasů. Nechejte působit opět alespoň čtvrt hodiny a poté směs z vlasů poctivě vymyjte. Poté použijte na vlasy ještě běžně používaný šampon, opláchněte a vysušte.

Med a mléko

Med s mlékem napraví vaše vysušené vlasy. Zdroj: photl.com

Poškozené

Ačkoliv si pod pojmem olej někteří z nás představí nezdravá smažená jídla na přepáleném oleji, olivový olej má výživné účinky. Pro poškozené vlasy je senzační jeho spojení s medem.

Do mističky si připravte směs:

 • 2 polévkové lžíce medu
 • 3 polévkové lžíce olivového oleje

Obě ingredience spolu pečlivě promíchejte. Vlasy opláchněte vodou. Použijte hřeben, který namočíte v přichystané směsi, a poté s ním vlasy rozčešte. Vlasy zabalte do sprchovací čapky (pokud ji nemáte, postačí igelitový pytlík nebo menší taška). Nechejte působit alespoň půl hodiny a pak vlasy umyjte šamponem a dle svého běžného postupu usušte.

Pokud vydržíte nějaký z těchto rituálů dělat alespoň jednou či dvakrát týdně, jistě už po pár naneseních vámi vybrané směsi pocítíte výsledek.

Zesvětlení vlasů

Med obsahuje dokonce prvky peroxidu, takže si jím můžete vlasy také zesvětlit. Pokud vám jde pouze o drobné zesvětlení, určitě to zkuste. Šetří to nejen vaše vlasy (namísto peroxidu), ale i vaši kapsu (oproti návštěvě kadeřníka).

Do mističky si připravte takovouto směs:

 • 1 lžíce medu
 • 6 lžic destilované vody

Med s destilovanou vodou opět smícháme a stejně tak, jako se barví vlasy barvou, která se běžně kupuje v obchodech nebo u kadeřníka, vlasy natřeme směsí. Na nanášení je vhodné použít třeba starý kartáček nebo štětec. Poté je dobré vlasy nějakým způsobem upevnit u hlavy tak, aby vám nepřekážely, a obalit je igelitem. Důležité ovšem je, aby vlasy zůstaly v chladu. Pokud je tedy venku chladněji, teple se oblečte, abyste se nenastydli, a stravte asi hodinu na čerstvém vzduchu. Slunci se ale raději vyhněte. Pak už jen zbývá vlasy důkladně omýt čistou vodou.

Med

Med je přírodní antibiotikum s léčebnými účinky. Zdroj: sxc.hu

V příštím díle se můžete těšit na tipy na medové pleťové masky.

Máte nějaké zkušenosti s medem aplikovaným na vlasy? Podělte se s námi o vaše tipy.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentářVaše názory

 • Markéta

  Dobrý den, zajímavý článek 🙂 Ráda bych se zeptala, proč je důležité, aby vlasy potřené směsí medu a destilované vody zůstaly v chladu. Na jiných webech jsem naopak četla, že je dobré vystavit je sluníčku.
  Předem díky za odpověď,
  Markéta