Ukliďte si v online životě

Ukliďte si v online životě

V obraze / 19.12.2013

Přemýšleli jste někdy, kolik času strávíte čtením bulvárních plátků nebo prohlížením osobních fotek lidí, které ve skutečnosti neznáte? 

Pojem „žít online“ v dnešní době není nijak neznámý. Sociální sítě, chytré telefony a miliony aplikací se stávají naší každodenní záležitostí a pro někoho snad i závislostí. Když se tedy smíříme s verdiktem, že svět zkrátka v tomto ohledu nevypadá stejně jako před sto nebo padesáti lety, pojďme se zamyslet nad další věcí.

Elektrotechnika a internet už jsou více či méně důležitou součástí koloběhu dne mnoha z nás. Neměli bychom si tedy stejně jako v normálním životě občas udělat pořádek i v tom online?

Je čas udělat si v online životě pořádek.

Je čas udělat si v online životě pořádek. Zdroj: photl.com

Než začnete kroutit hlavou nad tímto článkem, nechte mě vysvětlit, co mám na mysli. Nemluvím tu o stírání mopem vaší  facebookové zdi, ani vysávání aplikací ve vašem mobilu. Ale přece jen něco společného najdete. Pojďme si představit jednoduchý návod na to, jak čas na internetu využít efektivněji.

Pokud ho využijete v praxi, ušetříte se zbytečného vytáčení a přibyde vám více volného času. A to zní podle mě opravdu lákavě!

1. Promažte si aplikace v mobilu!

Trendem poslední doby je mít v mobilech stažený co největší počet aplikací a her. Je to logické, vlastně tím využíváte jejich možnosti a velkou paměť, hodí se to též při nudných chvilkách. Když ale minci otočíme, nalezneme druhou (tu horší) stranu. Třeba tehdy, kdy vám neustále pípají nejrůznější upozornění o nepodstatných emailech a vy tak ztratíte drahocenné vteřiny vašeho života čtením otravného spamu.

2. Vyselektujte své rádoby přátele

Vytáčejí vás příspěvky některých lidí na sociálních sítích? Pak není nic jednoduššího, než s tím něco udělat. První variantou je vymazat si je rovnou z přátel, v té ráznější formě je můžete úplně blokovat. Facebook ale také nabízí možnost nezobrazovat příspěvky od určitých osob. To je jedna velká výhoda online života. Jste to vy, kteří ovlivňují, co si budete číst nebo čí fotky si budete prohlížet! A pokud chcete vyselektovat své rádoby přátele, poradím vám jeden způsob – u každé osoby si položte otázku: „Kdybychom se potkali, pozdravili bychom se?“.

3. Vyhněte se bulvárním serverům

Na jednu stranu odsuzujeme důchodce, kteří si kupují bulvární noviny, ale mnoho z nás si ani neuvědomí, že tento „novinářský odpad“ čteme hojně na internetu. Přečíst si o nových implantátech celebrity či vztahových krizích politiků se může občas jevit jako neškodná věc, ale pravda je jiná. Můžeme to srovnat s konzumací nekvalitního jídla z fast foodu. Po prvním zážitku se většinou nic nezmění, ale čím víckrát ho ochutnáme, tím více nám bude ničit tělo (v případě bulváru myšlení).

Bulvár neuznávám. Neuznávám vlastně žádné zprávy, připadá mi, že vše je cenzurované. Řídím se heslem: „Pokud chceš něco vědět, najdi si sám.“ – Josef I., 28 let

Chytrou vychytávkou může být například AVG Uninstaller pro Android. Ulehčí vám zbavování se vůbec či jen málo používaných aplikací.  Výrobce též slibuje snadnější spravování paměti a pomůže najít aplikace, které vám nejvíce ubírají baterku. Zdarma ke stažení ho najdete na: www.avg.com.

 4. Ulehčete internet o své opilé fotky

Fotky z podařené oslavy jsou zábavou možná pro vás a vaše přátele. Ale co třeba šéf? Vygoogluje si vaše jméno a hned v prvním odkazu na něj vyskočí tyto zvrhlé fotky. Odstraňte, co se dá, popřípadě je zveřejněte jen pro okruh vašich nejbližších kamarádů. Za přijetí na nové pracovní místo to stojí.

Tak jako lidé dělávají běžně předvánoční úklid, určitě je užitečné si vytvořit pořádek i v online existenci. Po splnění se můžete rozvalit do křesla a pochválit se za dobře odvedenou práci.  Internet je dobrý pomocník, ale zlý pán.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář