Christoph Waltz: Rakušan, který se proslavil v Hollywoodu

Film / 10.1.2014

Christoph Waltz je jedním z mála rakouských herců, kteří se nebáli překročit hranici a okusit božský Hollywood.

Christoph Waltz se narodil v roce 1956 Jonannesu Waltzovi a Elizabeth Urbancic, kteří pracovali jako designéři. Svůj herecký um zdědil po prarodičích. Po absolvování herectví na univerzitách ve Vídni a v New Yorku odstartoval svoji kariéru jako divadelní herec ve Vídni, v Salzburgu a v Curychu.

Jak čas plynul, Christoph začínal být jako herec stále zkušenější a filmový svět na něj dlouho nemusel čekat. Už v roce 2000 režíroval svůj první film s názvem Wenn man sich traut. Také jeho kariéra v Rakousku měla dobře našlápnuto. Vidět jsme ho mohli například v seriálech/filmech jako Schimanski, Místo činu nebo v legendárním seriálu Komisař Rex, kde se objevil v díle Vrah panenek.

Ve snímku Voda pro slony Waltz brilantně sehrál roli principála.

Hollywood čeká

O několik let později, v roce 2009, se mu naskytla příležitost zavítat do Hollywoodu. Získal roli Hanse Landy ve filmu Hanebný pancharti, kde se objevil po boku Brada Pitta. S filmem Hanebný pancharti přišla i první ocenění. Svou první cenu získal na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, a to za nejlepšího herce v již zmíněném filmu. Další obdrženou cenou je Oscar v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Stal se tak teprve druhým Rakušanem, který Oscara získal. I rok 2011 byl pro něj přínosný. Zahrál si ve filmu Voda pro slony s Robertem Pattinsonem a Reese Witherspoon. V roce 2013 získal svého druhého Oscara za roli dr. Schultze ve filmu Nespoutaný Django. Mezi jeho další ocenění patří Zlatý glóbus a cena BAFTA.

Christoph Waltz ve filmu Nespoutaný Django. Zdroj: totalfilm.com

Christoph Waltz ve filmu Nespoutaný Django. Zdroj: totalfilm.com

Pravý Rakušan?

Ačkoliv má Waltz německé občanství (díky svému otci, který byl Němec), je pro něj prý jen banalitou. Důležitější je to druhé, rakouské, o které si zažádal v roce 2010. Na otázku, zda-li se cítí jako Rakušan, odpověděl: ,,Narodil jsem se ve Vídni, vyrostl jsem ve Vídni, studoval jsem ve Vídni a začínal jsem s herectvím ve Vídni. Kolik toho chcete říct o tom, jestli se cítím jako Rakušan?“

Waltz umí německy, francouzsky a anglicky. Ve filmech Hanebný panchartiNespoutaný Django používá postupně všechny tři zmíněné jazyky. Má tři dospělé děti z předchozího manželství a vychovává malou dceru s manželkou Judith Holste, která pracuje jako kostýmní výtvarnice. Žije dvojí život: bydlí v Berlíně a v Los Angeles.

Atentát v Cannes

Loňského roku v květnu byl na herce spáchán atentát. Vše se odehrálo na filmovém festivalu v Cannes, kde Christoph Waltz zrovna natáčel rozhovor ve studiu Canal. Atentátník napadl televizní studio s napodobeninou granátu a pistolí se slepými náboji. Naštěstí se nikomu nic nestalo a při tomto incidentu nebyli zraněni žádní lidé. Vysílání stanice Canal bylo obnoveno po malé pauze.

Christoph Waltz v současné době natáčí pokračování filmu Horrible Bosses (Šéfové na zabití) a měl by se pravděpodobně objevit i v nejnovějším zpracování Pirátů z Karibiku v roli kapitána Branda. Máme se tedy na co těšit!

Zdroj perexové fotografie: hdwpapers.com
Zdroj videa: youtube.com

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář