Inscenaci Ošklivec ztvárňují mladí plzeňští umělci

Divadlo / 12.12.2012

Plzeňské divadlo uvádí drama současného německého dramatika Maria von Mayenburga s názvem Ošklivec.

Tuto komedii předního německého dramatika, která pojednává o současné době, jejích vymoženostech či výtržnostech, o ztrátě identity a zejména o důležitosti vzhledu uvádí Divadlo Josefa Kajetána Tyla na své malé scéně Divadla v Klubu. Scéna je zvolená opravdu skvěle. Podtrhává intimitu inscenace a divák se do hry naprosto ponoří a cítí se být její opravdovou součástí. Inscenace, která je navíc skutečně současná, dovoluje divákům pochopit problémy odehrávající se na jevišti a vcítit se do pocitů herců.

Ošklivec, DIvadlo Josefa Kajetána Tyla

Marek Adamczyk, Kamila Šmejkalová. Zdroj: djkt-plzen.cz

Hlavní postavou hry je mladý, talentovaný vynálezce Lette, který vytvoří konektor 2CK. Vynález je naprostou senzací a Lette ho má jet prezentovat na konferenci. Ředitel firmy se ale rozhodne poslat Letteho asistenta, protože Lette je pro prezentaci konektoru úplně nevhodný. Důvodem má být jeho neskutečně ošklivý obličej. Lette si začíná svůj handicap uvědomovat a jako řešení svého problému zvolí plastickou operaci. Tím odstartuje mnoho absurdních situací, které vedou k otázkám, jak se dá žít po takové změně, či čeho všeho je člověk schopen pro slávu a peníze?

Inscenace oplývá mládím

Režie se ujal David Šiktanc, nedávný absolvent činoherní režie pražské DAMU. Šiktanc navazuje na spolupráci s Markem Adamczykem, s kterým vytvořil absolventské představení V houštinách pěst právě na pražské DAMU. Adamczyk v Ošklivci ztvárňuje hlavní roli vynálezce Letteho. Jeho herecký výkon je opravdu skvělý. Lette je v jeho podání přesvědčující a energický. Do jediné ženské role byla obsazena Kamila Šmejkalová. Taktéž mladá posila plzeňského divadla. Spolu s Adamczykem je členem plzeňské činohry od dubna letošního roku. V dalších rolích můžete vidět již dlouholeté členy plzeňské činohry Zdeňka RohlíčkaMilana Štěrbu.

Ošklivec, Divadlo Josefa Kajetána Tyla

Zleva: Zdeněk Rohlíček, Milan Štěrba. Zdroj: djkt-plzen.cz

Chtěli byste být krásní za cenu ztráty vlastní identity?

Ošklivec je opravdu povedeným dílem mladých plzeňských umělců. Inscenaci se nedá nic vytknout. Hnědé kostýmy, které mohou působit jednotně a neoriginálně však do inscenace bezchybně zapadají. Podtrhují vědecké zázemí celé scény. Svou jednotností poukazují na ztrátu identity a na výsledek hry, kdy nakonec všichni vypadají totožně. Nechte se inscenací pobavit a třeba i zapřemýšlejte nad tím, jaké by to asi bylo, kdybychom si všichni změnili své obličeje na krásné, ale úplně stejné.

Inscenace: Ošklivec
Autor: Marius von Mayenburg
Divadlo: Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Režie: David Šiktanc
Herecké obsazení: Marek Adamczyk, Kamila Šmejkalová, Zdeněk Rohlíček, Milan Štěrba
Cena: 150 Kč, na nevyprodaná představení  půl hodiny před začátkem sleva 50% pro studenty

Zdroj perexové fotografie: djkt-plzen.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář