Novinky v kinech: Druhý Hobit míří do kin

Film / 11.12.2013

Předvánoční pohodu si užijte i s návštěvou Středozemě či s dobrodružstvím sobích bratrů.

Hobit: Šmakova dračí poušť

Cesta tam a zase zpátky. Zdroj: csfd.cz

Cesta tam a zase zpátky. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 12. 12. 2013

Fantasy

USA / Nový Zéland, 2013

Režie: Peter Jackson

Hrají:  Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Luke Evans, Orlando Bloom, Evangeline Lilly, Richard Armitage, Graham McTavish, James Nesbitt, John Callen, Cate Blanchett, Hugo Weaving, Manu Bennett, Lee Pace, Aidan Turner, Christopher Lee, Andy Serkis, Billy Connolly, Elijah Wood, Stephen Fry a další

I když se to může zdát neuvěřitelné, rok se s rokem sešel a je tady druhý díl nejnovějších zpráv ze Středozemě – Hobit: Šmakova dračí poušť (The Hobbit: The Desolation of Smaug). A podle trailerů, které zatím máme k dispozici, by si putování skupiny trpaslíků, hobita a čaroděje do Ereboru neměl nikdo nechat ujít. I když už urazili pěkný kus cesty, to nejhorší stále leží před nimi – a teď nemluvím o Temném hvozdu a jeho pavoučích obyvatelích, ale o draku Šmakovi, který se pomaličku probouzí v nitru hory. A také o elfech, které musejí naverbovat na svou stranu. A lidech z Jezerního města, které je nutno přesvědčit, že Šmak musí být zničen. Inu, Bilbo, Thorin a ostatní to nebudou mít jednoduché.

Všechno zatím vypadá naprosto epicky. Hudba burácí a perfektně doplňuje napjaté scény, Howard Shore zase tvoří zázraky, jak tomu bylo už u Pána prstenů nebo třeba v Hugovi a jeho velkém objevu. Příběh nám taky trochu potemněl, už nepotkáme žádné veselé hobití vesničky s norami v úpatí kopců. Ano, temnotu putování samozřejmě rozzáří panství elfů, které nám dokáže, že Galadrielin Lothlorien byl jen zastrčeným kutlochem, ale jinak doprovází družinu stíny na každém kroku. Těšit se můžeme na povstávajícího Nekromanta, Sauronovo alterego, po kterém půjde dvojka mágů, Gandalf a Radagast.

A herecké obsazení? Jen si spokojeně pomlaskáváme. Kromě Martina Freemana (Láska nebeská, Sherlock Holmes), který září v titulní roli jako Bilbo, se vrací většina známých tváří z jedničky – Blanchett jako Galadriel, Armitage v roli Thorina či McKellen jako Gandalf, ale přicházejí i mnozí nováčci. Těmi nejdůležitějšími jsou Evangeline Lilly (Ztraceni, Ocelová pěst), která zazáří v jedné z mála ženských rolí jako bojovná elfka Tauriel, Luke Evans (Havran, Rychle a zběsile 6), který se představí jako Bard z Jezerního města (a jenž je podle názorů fanynek taky dostatečnou náhradou za Aragorna), Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes, Star Trek: Do temnoty), který dal hrůzný znělý hlas Šmakovi a stojí i za postavou Nekromanta, nebo navrátivší se Orlando Bloom (Piráti z Karibiku, Troja) jako všem dobře známý elf Legolas. Také se už nemůžete dočkat?

Niko 2

Malý bratr, velké problémy. Zdroj: nikomovie.com

Malý bratr, velké problémy. Zdroj: nikomovie.com

Premiéra v ČR: 12. 12. 2013

Animák

Finsko / Německo / Dánsko / Irsko, 2012

Režie: Kari Juusonen, Jorgen Lerdam

Hrají: Juha Veijonen, Elina Knihtilä, Kari Ketonen

Vánoce jsou ideální příležitostí pro animáky všeho druhu. A pokud jsou ještě příjemně zimní a sobí, není o čem mluvit. V minulém týdnu nás okouzlily čáry z Ledového království (Frozen), tento týden nastupuje do kin Niko 2, příběh dvou sobích bratrů.

Ano, odhadujete to správně, dvojka znamená, že se jedná o pokračování. Film Sobík Niko se do českých kin dostal v roce 2008. Milá pohádka vyprávěla dojemný příběh malého soba Nika, který nikdy nepoznal svého otce a věří, že je jedním ze sobů táhnoucích Santovy sáně. Samozřejmě mu nikdo nevěří, kromě sympatického veverčáka, který ho podporuje a nakonec mu pomáhá otce najít.

Druhé pokračování navazuje tam, kde první díl skončil. Nikova rodina vypadá trochu jinak poté, co našel svého otce. A kromě toho se musí vyrovnávat i s existencí nevlastního mladšího bratra, což Nikovi ale vůbec nevoní. Když však mrňouse unesou orli, Niko neváhá a vydává se ho zachránit. Veselá vánoční podívaná k nám přichází ze severu a přináší něco trochu jiného, než klasické disneyovky. A když se podíváte do obličejíku toho malého soba, dokázali byste si ho nezamilovat?

Vše je ztraceno

Jak sžíravá může být samota. Zdroj: csfd.cz

Jak sžíravá může být samota. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 2. 12. 2013

Akční drama

USA, 2013

Režie: J.C. Chandor

Hrají: Robert Redford

A teď trochu na vážnější notu. Vzpomínáte, jaký úspěch sklidila letošní vesmírná Gravitace (Gravity) se Sandrou Bullock? Poměrně jednoduchý film, kde se objevili všeho všudy tři herci a který byl celý postaven na atmosféře, přilákal do kina mnoho diváků. A stejného či podobného modelu se drží i Vše je ztraceno (All Is Lost) od J. C. Chandora, který stojí za více než úspěšným Margin Call.

Držitel nominace na Oscara, Robert Redford (Pravidla mlčení, Zaříkávač koní), se ocitá sám uprostřed oceánu, když jeho jachta nabourá do plovoucího kovového kontejneru a ten prorazí do jejího boku velkou díru. A to je jen první z komplikací, které ho na cestě k pevnině čekají – představujte si také hejna žraloků, bouře, pěkně nespolehlivou techniku a další lahůdky. Když se to vezme kolem a kolem, je to vlastně Pí a jeho život bez tygrů, magických ostrovů a svítícího moře. Vše je ztraceno je bezútěšné, promočené drama, které ve vás na dlouho zanechá pocit neklidu.

A Robert Redford je více než přesvědčivý. Větrem ošlehaný mořský vlk s kůží rozežranou od soli mu zkrátka sedí, i náročné scény natáčel sám bez jakéhokoli dvojníka. Pokud tedy máte chuť na něco trochu netradičnějšího, Vše je ztraceno je snímkem pro vás. A jestli přijde happyend? Nechte se překvapit.

Dobrý řidič Smetana

Dokumentární snímek o tykadlech na plakátech politiků. Zdroj: csfd.cz

Dokumentární snímek o tykadlech na plakátech politiků. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 12. 12. 2013

Dokumentární

Česko, 2013

Režie: Vít Klusák, Filip Remunda

Hrají: Roman Smetana, Ivan Langer, Petr Nečas

Na závěr něco z českých luhů a hájů. Tentokrát to nebudou ani Křídla Vánoc, ani Donšajni, ale něco trochu dokumentárnějšího. Vzpomínáte si na kauzu s řidičem autobusu, který před dvěma lety přimaloval politikům na předvolebních billboardech tykadla a označil je za lháře? Tak to si pamatujete pana Smetanu. Ten si svůj protestní kousek odseděl ve vězení. A jeho příběh inspiroval tvůrce filmu Víta Klusáka a Filipa Remundu k tomu, aby vše zdokumentovali, včetně dohry, která zahrnuje setkání s bývalým premiérem Petrem Nečasem či politikem Ivanem Langerem.

Klusák a Remunda spolupracují například na sérii televizních filmů Český žurnál, kde byl jeden z dílů věnován právě také Romanovi Smetanovi, nebo na kontroverzním filmu Český sen. V rámci natáčení Dobrého řidiče Smetany (název jasně odkazuje na Haškova Dobrého vojáka Švejka) se nezdráhali sami zaexperimentovat s pomalováním plakátu s tváří Tomáše Töpfera – ani jeden z autorů za to nebyl nijak penalizován.

Dobrý řidič Smetana je příběhem běžného občana stojícího proti politickým machinacím. Zda je zbytečně dramatizovaný nebo jestli něco takového v české tvorbě chybělo, to už musíte po zhlédnutí zhodnotit sami.

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

Jeptiška – snímek podle předlohy klasického příběhu Denise Diderota o životě mladé ženy ve zdech kláštera

Shun Li a Básník – komorní drama o setkání dvou světů, kultur

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – csfd.cz, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář