funkční prádlo

K čemu je funkční oblečení?

Sport / 22.12.2013

V posledních letech se hodně mluví o funkčním prádle. Nevíte, o co se jedná, nebo netušíte, podle čeho vybírat? My vám poradíme!

Funkční prádlo

Funkční prádlo, které v zimní variantě označujeme jako termoprádlo, je základní vrstva oblečení pro všechny sportovní aktivity. Tělo se při sportu potí, aby zabránilo přehřátí organismu, což v zimě nebo při větru může vést k nastydnutí či podchlazení. Vhodné funkční prádlo vám pomůže odvést pot z těla co nejrychleji, zajistí teplo a sucho. Mělo by být tedy první vrstvou, kterou si na tělo oblékneme.

[one_fourth]

TIP

Pokud se vypravíte na krátkodobou náročnější aktivitu, oblečte se takovým způsobem, aby vám po opuštění domova bylo mírně chladno. Až se vaše tělo při výkonu zahřeje, bude vám příjemně a nebudete se v prádle „pařit“.

[/one_fourth]

Nejzásadnější funkcí oblečení je proto prodyšnost. Materiál vlhkost nenasaje do sebe, ale nechá ji přecházet do dalších vrstev a do vzduchu. Když se totiž pot dostane na bavlněné tričko, vpije se a schne poměrně dlouhou dobu. Tvoří se pak mokré fleky na zádech nebo v podpaží. U polyesterového nebo polypropylenového trička se tekutina rozlije po povrchu do větší plochy a rychleji uschne. Záleží na konkrétní struktuře látky, jak rychle dovolí potu procházet do dalších vrstev.

Co se týče udržení tělesného tepla, vyrábí se prádlo různých struktur a tlouštěk materiálu. Záleží potom na konkrétním sportu. Pro cyklistiku je nejvhodnější takové, které je co nejvíce prodyšné a umožní rychlý odvod potu. Pro sjezdové lyžování je hlavním účelem udržet tělesné teplo a prodyšnost není až tak důležitá. Cílem je vždy dosáhnout kompromisu mezi rychlostí odvodu vlhkosti a udržením tepla. Nepočítejte ale s tím, že při extrémní vlhkosti budete úplně v suchu. Vlhký vzduch totiž pot z vašeho oblečení vstřebá jen těžko.

funkční prádlo

Funkční prádlo musí být pohodlné. Zdroj: youtube.com (upraveno)

Jak správně vybrat funkční prádlo?

Nejprve si musíte ujasnit, jakou vrstvu funkčního prádla si chcete pořídit a budete potřebovat. Položte si otázku, v jakém teplotním rozmezí ho budete využívat, jaký bude asi váš energetický výdej a pro jakou aktivitu ho užijete nejvíce. Můžete využít i univerzální prádlo. Pokud ovšem víte už teď, na co budete prádlo využívat, je lepší tomu přizpůsobit jeho vlastnosti.

Kromě materiálu zvažte i hmotnost oblečení. U sportů, jako je horolezectví či trekking (ale i u mnoha dalších), je to jeden z rozhodujících faktorů.

Dnes některé firmy nabízejí materiály s nadstandardními vlastnostmi, mezi které patří redukce zápachu, chladivý efekt nebo antibakteriální účinek. Zvažte, jestli se vám taková investice vyplatí.

Výhody

 • syntetické prádlo nasákne, ale vlhkost a vodu předá dále
 • velmi rychle schne, což přijde vhod, pokud nemáte čas důkladně vyprat, rychlé přeprání a usušení není problém
 • při zvlhnutí či namočení se hmotnost prádla zachová, neztěžkne
 • nikdy nestudí, studený vítr vaše tričko v chladící látku nepromění

Aby prádlo fungovalo správně, musí tělo obepínatNesmí ale nikdy omezovat v pohybu. Proto je důležité prádlo vyzkoušet. Srovnat můžete různé značky. Dražší kusy obvykle lépe sedí a jsou z pružnějších materiálů, což ale nemusí být pravidlem. Při rozhodování mezi značkami je nejlepší dát na vlastní zkušenost; pokud zatím žádnou nemáte, můžete volit podle doporučení známých nebo hodnocení uživatelů na internetu. Zeptat se můžete i v obchodě, ale vždy riskujete, že narazíte na prodavače, který bude chtít prodat pouze nejdražší kousek.

funkční prádlo na sport

Uvažte i estetický dojem. Zdroj: youtube.com (upraveno)

Kupujete-li prádlo jako dárek, uvažte i estetický dojem.

Cena termoprádla se liší i o tisíce korun. Uzpůsobte tedy výběr i finančním možnostem. Čím kvalitnější výrobek, tím déle ale vydrží.

Pro správnou funkčnost je nutné nakoupit komplexní vybavení. Pokud si pod funkční tričko obléknete jiné bavlněné, pot se vám bude udržovat v něm. Vrstvení oblečení správného materiálu je však vhodné. Dvě trička zahřejí lépe než jedno silnější a v případě, že vám bude teplo, můžete jednu vrstvu ubrat.

Tři základní vrstvy

 1. Základní vrstva neboli vrstva sací. Jedná se o oblečení přímo na tělo. Mělo by být pohodlné, odvádět vlhkostpřispívat k termoregulaci.
 2. Střední vrstva je izolační. Prádlo tepelně izoluje a dobře odvádí tělesnou vlhkost.
 3. Svrchní vrstva slouží jako ochrana proti vlivům počasí, udržuje tělesné teplo, ale také může pomáhat odvést vlhkost. Např. bunda s ochranou proti větru.

Nepočítejte s tím, že za extrémní vlhkosti vzduchu budete při námaze v suchu. To je fyzikálně nemožné, neb vlhký vzduch nedokáže vstřebat vlhkost z vašeho oblečení.

 [one_fourth]

TIP 2

Perte funkční prádlo dle pokynů výrobce, nepoužívejte aviváž ani jiná změkčovadla. Dávejte pozor na suché zipy. Jemné funkční prádlo má sklony zadrhávání.

[/one_fourth]

Druhy

Na trhu existuje velké spousta druhů a značek funkčního prádla. Základním rozdělením je prádlo běžecké, cyklistické a univerzální. Co se týče značek, mezi nejznámější patří termoprádlo CraftOdloAlpinusNorth Face, z českých potom MoiraKlimatex nebo Vavrys.

Dále se rozlišují na sebe navazující vrstvy prádla:

 • termotrička, která jsou lehká a rychle odvádí pot a schnou,
 • termoponožky, díky kterým budou vaše nohy po celou dobu v suchu,
 • termo spodní prádlo, jež zabrání, aby vás pot studil přímo na těle,
 • další doplňky z funkčních materiálů jako šály či rolákové nástavce zpříjemňující sportovní aktivity.

Používáte funkční prádlo? Máte pro ostatní nějaká doporučení? Napište nám!

Zdroj perexové fotografie: youtube.com (upraveno)

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář