zavazadla kufry

Jak se sbalit rychle a efektivně

Cestování / 16.12.2013

Balení je často tou nejhorší součástí cestování. Dobrá rada, jak si ho usnadnit, se tedy může hodit.

Kdyby byl Hamlet cestovatelem, jeho zásadní otázka by pravděpodobně zněla: „Co si vzít a co nechat doma?“, protože to je to, oč tu běží. S balením se trápí i ti, kteří cestují v jednom kuse, někdo si tedy už čtrnáct dní před odjezdem dělá doma hromádky, někdo píše seznam a někdo jen tak na poslední chvíli nahází do kufru vše, co mu přijde pod ruku. Jaký je tedy nejlepší systém, jak na nic důležitého nezapomenout a naopak nebalit si s sebou zbytečné věci? Nemůžeme vám zaručit, že po přečtení následujícího článku už nikdy nic doma nezapomenete, ale poradíme vám, jak se balit tak, aby to bylo co nejefektivnější, a to hlavně z hlediska času a množství věcí.

Jak si sbalit zavazadlo na dovolenou

1) Zjistěte si, jaké by mělo být ve vaší destinaci počasí

Ani v dnešní době vyspělé techniky není meteorologie stoprocentní, ale pravděpodobnost, že bude pršet, když pět různých zdrojů uvádí déšť, je poměrně vysoká – a tedy je třeba nezapomenout na pláštěnku a vhodné oblečení. A stejně to platí i v opačném případě – má-li být horko, nezapomeňte na plavky.

2) Naplánujte si předem každý den

Představte si, co budete jednotlivé dny dělat, co si vezmete na sebe a co budete potřebovat. To by vám mělo pomoct nezapomenout na nic podstatného, nabalit si vhodné množství oblečení a případně se vyvarovat tahání se s nadměrnými věcmi. Navíc v případě nouze nebo nečekané situace si vždy a všude můžete koupit nějaké levné tričko nebo žabky.

kufry zavazadla

Při balení zbytečností může vaše cestování vypadat takhle. Zdroj: foter.com

3) Velké věci dospod

To je základní pravidlo: boty a velké věci na dno zavazadla, usnadňuje to orientaci a hledání v plném kufru nebo batohu.

4) Rolovat nebo skládat

Každá metoda má své výhody a nevýhody, je tedy třeba vybrat si podle okolností. Pokud nejste omezeni váhou zavazadla, tak oblečení rolujte, vejde se vám tam toho pak více. Pokud ale musíte brát ohledy i na váhu zavazadla (například když letíte s nízkonákladovými leteckými společnostmi), pak si radši oblečení hezky poskládejte. Ani jedna z metod, pokud se dělá poctivě, nemusí znamenat, že budete mít zmačkané oblečení.

5) Využijte duté prostory

Tento bod je už poměrně zažitý, přesto pro formu – využijte například vnitřky bot, kam se v konečném důsledku vejde spousta věcí, k maximální efektivitě balení.

6) Křehké věci nabalte doprostřed

Pokud nemáte pevnou skořepinu, mohlo by se stát, že vám s taškou nebo kufrem někdo hodí a co je na bocích, se může poškodit – z toho důvodu je bezpečnější zabalit si foťáky, kamery, brýle a další křehké věci doprostřed, aby byly chráněny měkkými věcmi okolo.

7) Důkladně si zabalte a zabezpečte všechny tekutiny

Komu se ještě nestalo, aby se mu například šampón vylil do tašky? Je třeba na tuhle „hrozbu“ myslet už při balení a tekutiny zabalit radši do dvou sáčků, než pak litovat.

Ve videu radí profesionálové jak se, co nejefektivněji sbalit

Jak sbalit příruční zavazadlo

Balení příručního zavazadla, tedy zavazadla, které si vezmete přímo do kabiny letadla nebo s sebou do autobusu či jiného dopravního prostředku, může být také pořádným oříškem, a to hned ze dvou důvodů:

1) Cestovní společnosti, obzvláště ty letecké nízkonákladové, čím dál častěji omezují velikost zavazadla jak rozměry, tak váhou. Překročíte-li byť jen jediný parametr, doplácíte poměrně vysoké částky.

2) V rámci zvýšení bezpečnosti po teroristických útocích v roce 2001 se na věci přepravované v příručním zavazadle vztahují různá omezení. Seznam povolených a zakázaných předmětů můžete najít na internetových stránkách letiště, ale pozor, každé letiště má své pravidla – mohlo by se stát, že například s deštníkem z jednoho letiště na dovolenou odletíte, ale zpátky vás s ním nepustí.

kufr balení

Při balení příručního zavazadla je třeba si dát pozor na rozměry a váhu. Zdroj: foter.com

Podrobnější informace, včetně tipu, jak efektivně sbalit příruční zavazadlo, naleznete v článku DO SVĚTA S PŘÍRUČNÍM ZAVAZADLEM. 

Pravděpodobně ani po přečtení tohoto článku se balení nestane vaším koníčkem, přesto už to možná nebude alespoň tak náročné. A i kdyby vám článek skutečně pomohl, přejeme vám, ať je balení stále tou nejhorší fází cestování, po které následují už jen zážitky příjemné.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář