Srí Lanka západ slunce

Srí Lanka: nejkrásnější ostrov na světě

Cestování / 26.12.2013

Srí Lanka je malý ostrov s velkým tajemstvím. Pojďme se společně podívat na ta nejlepší místa, která byste rozhodně měli navštívit.

Srí Lanka je ostrov lemovaný palmami s krásnou přírodou. Mnoho lidí tento ostrov dokonce uctívá. Původní jméno ostrova, které vymysleli arabští obchodníci, dalo vzniknout anglickému slovu „serendipity“, v překladu „vrozené štěstí“.

Slon, typické zvíře pro Srí Lanku

Žádné jiné zvíře není tak úzce spojeno se Srí Lankou jako slon. A v žádné jiné zemi nebudete mít tolik příležitostí setkat se s nimi jak v zajetí, tak ve volné přírodě. Sloni hrají důležitou roli v řadě náboženských oslav na ostrově a jsou posvátnými zvířaty.

Srí Lanka – turistický průvodce, Gavin Thomas, nakladatelství Jota

Nezávislost získal tento ostrov v roce 1948 a koloniálního názvu Cejlon se zbavil až v roce 1972. Zajímavostí může být, že v roce 1960 byla zvolena do čela vlády žena.

V jakém období se vydat?

Podnebí na Srí Lance je velice proměnlivé, a to hlavně kvůli tomu, že zemi ovlivňují hned dva monzuny. Obecně lze říci, že nejlepší období pro návštěvu východní části ostrova je od přelomu dubnakvětna až do září. Západní a jižní pobřeží spolu s vrchovinou je pak nejlepší navštívit od prosince do března.

Teploty jsou po celý rok skoro stejné. Pobřeží a nížiny si užívají průměrných denních teplot kolem 26 až 30 °C. S nadmořskou výškou ovšem teplota klesá. Pokud se tedy vydáte například do Kandy, počítejte s teplotou od 18 do 22 °C. Vlhkost je všude vysoká a na jihozápadě stoupá k závratným devadesáti procentům.

Sloni, Srí Lanka

O slony je zde dobře postaráno. Zdroj: foter.com, ronsaunders47

Kam se na Srí Lance podívat?

Kolombo, rušné hlavní město

Kolombo nemá moc historických či uměleckých památek, avšak svým návštěvníkům nabízí typickou atmosféru asijského chaosu. Ve městě naleznete například čtvrť Fort, která leží přímo ve středu města. Dříve se jednalo především o administrativní a obchodní centrum. Po bombovém útoku ovšem jeho význam upadl. I přesto zde naleznete několik hotelů a o pár set metrů dále můžete zavzpomínat na dávné události při pohledu na vylidněné ulice a polorozpadlé domky, které tu zbyly.

V okolí města a na západním pobřeží lze obdivovat památky jako:

  • kostel sv. Petra
  • Maritime Museum (muzeum námořnictví)
  • dágobu (= stupňovitý chrám) Sambodhi Chaitiya
  • Velkou mešitu
  • Sri Subramania Kovil (jeden z hinduistických chrámů v Kolombu)
Sri Subramania Kovil

Sri Subramania Kovil – nejimpozantnější chrám v Kolombu. Zdroj: Wikimedia Commons, JerryDP

Národní park Wilpattu

K vidění jsou zde leopardimedvědi pyskatí. V porovnání s ostatními parky je tu velký klid. K vidění jsou zajímavé prohlubně naplněné dešťovou vodou, které se  nazývají vilusy. Podle nich byl pak pojmenován jako „země jezer“.

Negombo

Toto město je zajímavé hlavně díky mezinárodnímu letišti, které je odsud vzdálené jen deset kilometrů. U západního konce poloostrova lze nalézt pozůstatky staré holandské pevnosti. Kousek severněji lze pak navštívit prastarý hostinecrybí trhy, jejichž nabídka je snad nekonečná.

Safari na řece Bentota

Pro milovníky zvířat je jako stvořené okolí řeky Bentoty. Pořádají se zde velice populární výlety na lodích, díky kterým lze spatřit nejen porosty mangrovníků, ale také volavky, kormorány, pestrobarevné ledňáčky, vodní varany a krokodýly. Pokud se rozhodnete pro delší plavbu, je možné navštívit kokosové továrny, obchody s lidovými výrobky či chrám Galaphata Vihara.

řeka Bentota

Řeka Bentota působí klidným dojmem. Zdroj: foter.com, YIM Hafiz

Národní park Minneriya

Velkým lákadlem tohoto národního parku jsou sloni. Tento park totiž tvoří část sloního koridoru a v určité roční době (od června do září) se zde pohybuje mnoho slonů, kteří se přicházejí napít k obrovské vodní nádrži.

Galle

Dalším tipem pro návštěvu je starobylé přístavní město Galle, které má poměrně dlouhou historii. Klidné ulice tu lemují příjemné holandské vilky a celé město obepíná působivé opevnění.

Kataragama

Pokud chcete trochu blíže poznat náboženství na Srí Lance, pak rozhodně navštivte městečko Kataragama. Jedná se o jedno ze tří nejvíce uctívaných náboženských míst na Srí Lance a za posvátní ho považují buddhisté, hinduisté i muslimové (občas sem přichází i křesťané vyprosit si boží pomoc). Nejvíce město ožívá v době kataragamských slavností, které se konají za úplňku měsíce esala koncem července nebo začátkem srpna.

Kataragama oslavy

Pohled na kataragamské slavnosti, které se konají za úplňku měsíce esala. Zdroj: foter.com, Denish C

Národní park Yala

K vidění jsou zde nejčastěji sloni, dále krokodýli a vzácní ptáci. Nejslavnějšími obyvateli parku jsou levharti.

Kandy – sídlo svatyně

Uprostřed zelených kopců v nitru ostrova se nachází město zvané Kandy. Jedná se o druhé největší město na ostrově a bezesporu o hlavní město kultury. Zároveň se jedná o sídlonejvýznamnější svatyně v zemi – chrámu Buddhova zubu. Jádro města je tvořeno sítí úzkých uliček a i přes mnoho lidí a v dnešní době již poměrně rušnou dopravu působí dojmem maloměsta.

Dambulla

Město Dambulla je domovem pozoruhodných jeskynních chrámů, které jsou dílem sinhálského buddhismu. Jedná se o pět čarovných jeskyní, ve kterých se nachází obrovské množství soch a každičký kousek povrchu je pokryt malbami. Z jeskyní je velkolepý výhled  přes širé pláně a pohled je to opravdu nezapomenutelný.

Chrám Buddhova zubu, jedno z nejvíce uctívaných míst. Zdroj: foter.com, YIM Hafiz

Chrám Buddhova zubu, jedno z nejvíce uctívaných míst. Zdroj: foter.com, YIM Hafiz

Jak cestovat po Srí Lance?

Srí Lanka není velká země, ale přesto bývá cestování zdlouhavé. Pokud máte dostatek odvahy, objednejte si pronájem vozu i s řidičem. Jedná se o docela levnou záležitost a můžete poznávat ostrov v relativním pohodlí. Pokud se chystáte procestovat menší vzdálenosti, je v tomto případě hlavním dopravním prostředkem autobus. Pravidelné spojení má každé město, i ta nejodlehlejší.

Další možností, jak cestovat z jednoho konce Srí Lanky na druhý, je využití letecké dopravy od SriLankan Airlines. Jedná se o nejrychlejší dopravu, ovšem také pěkně drahou. Samozřejmě lze také využít vlaky, ale železniční síť se zde od prvního vybudování příliš nezměnila. Skvělým zážitkem může být cesta starou lokomotivou, ovšem musíte počítat se zpožděním vlaků a poměrně dlouhou cestou. Vlaky jsou totiž ještě pomalejší než autobusy.

SriLankan

Cestovat rychle? Jedině letadlem. Zdroj foter.com, DD

Srí LankaNalákali jsme vás alespoň trochu? V příštím článku se podíváme na možnosti ubytování na ostrově, poznáme typickou stravu, představíme si nejznámější svátky a slavnosti a nakonec poznávání zakončíme představením sportovních a jiných aktivit, které lze na Srí Lance vyzkoušet.

Partnerem článku je nakladatelství JOTA. www.jota.cz

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Andrew from Sydney (upraveno)

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář