New York, Manhattan, taxi

Round the USA: Město, které nikdy nespí

Cestování / 1.1.2014

V jakém městě začít roadtrip napříč celými Spojenými státy? Jedině v New Yorku!

První krůčky v Novém světě

Ať už vzhledem k nízké ceně letenek nebo kulturnímu šoku, který vás po příletu do metropole čeká, první minuty v džungli Manhattanu jsou pro nervový systém Středoevropana zatěžkávací zkouškou. Vyznat se v jednom z nesložitějších systémů metra na světě, prodírat se s pěti kufry davem neustále někam spěchajících lidí, kteří s váhavými turisty nemají slitování, to vám holt posílí nervy.

New York, Manhattan, Flatiron building

Slavná newyorská „žehlička“.

Netrvá to ovšem dlouho a splynete s davem, alespoň nám se to stalo. Po čtyřech dnech na Manhattanu se nám už nechtělo odjíždět. Těžko definovat, v čem je toto město tak okouzlující a přitažlivé. Věčný chaos, spěch, vysoká koncentrace lidí a v kontrastu k tomu rozlehlá zelená plocha Central parku, kde si Newyorčané snaží vychutnat každou vteřinu v tomto městě tak vzácného ticha a samoty.

Central park, Manhattan

Central park má výstižnou přezdívku – „plíce New Yorku“.

Možná právě surová architektura výškových budov v kontrastu se zelenými oázami dělají z tohoto města originál. Ve městě, které je proslulé honem za penězi, slávou, luxusem a talentovaní lidé jsou pro tyto atributy štěstí schopni udělat cokoliv, potřebuje každý občas upustit. Proto není hodina, kdy by jakýkoliv park nebo náměstíčko s lavičkami bylo prázdné. Lidé chodí do parků obědvat, pospat si nebo jen tak pozorovat život okolo a na chvíli uniknout z neustálého stresu pracovních povinností.

Na skok do Číny

Rozmanitost ras, náboženství, národností, díky, kterým vznikly celé čtvrti koncentrující tu danou skupinu obyvatel jako Little Italy nebo Chinatown, je dalším určujícím faktorem města. Multikulturní prostředí je zde cítit doslova na každém rohu. V jedné ulici se můžete rozhodnout, jestli zajdete do korejské, italské či peruánské restaurace. A pokud byste měli zaměřeno na jednu konkrétní kuchyni, můžete se vydat přímo do čtvrti, kterou obývají pouze příslušníci jednoho etnika a zde si už z množství restaurací určitě vyberete.

Manhattan, česká kavárna

Kousek Česka na Manhattanu.

Po jedné noci strávené v Chinatown můžu říct, že se zde člověk doopravdy ocitá v „srdci“ Číny, kde jen sem tam narazíte na bělocha nebo na angličtinu. Do této čtvrti zavítá snad jen zvídavý cizinec nebo turista hledající levný nocleh, což byl náš případ. Čínské nápisy v ulicích, v supermarketech čínské značky potravin, trhy se zeleninou a rybami a všudypřítomný zápach z odpadků vynášených přímo do ulice.

Chinatown, Manhattan

Na skok do Číny.

O to zajímavější bylo zjištění, že jen jedna ulice dělí čínskou čtvrť od italské, která turisty vítá nápisem „Welcome to Little Italy“. Za tímto nápisem se během pár metrů mění charakter prostředí. Najednou procházíte kolem restaurací, kde na vás pokřikují číšníci, snažící se vás zlákat na italské speciality. Jediné, co se nemění a díky čemu víte, že jste pořád v New Yorku, jsou klasické cihlové budovy s rezavým požárním schodištěm.

Greenwich village, New York

Klasické činžáky v Greenwich Village.

S troškou nadsázky by se dalo říct, že Manhattan je taková miniatura celého světa, ovšem v husté koncentraci na několika kilometrech čtverečných. Maximální využití každého centimetru je pro něj typické. Příkladem může být nadzemní železniční dráha zvaná High Line, která prochází částí Manhattanu a byla vystavena ve třicátých letech dvacátého století na převoz zboží z přístavu do továren.

High Line, New york, nadzemka

Začátek High Line na Gansevoort street.

Jakmile přestala být užitečná, byl na ní zastaven provoz a začala skomírat, zarůstat zelení, uvažovalo se i o její demolici. Město se ji ovšem rozhodlo zachovat a přeměnit v městský park. Díky jejímu uchování se dnes můžete procházet v parku několik metrů nad zemí a sledovat z bezpečné vzdálenosti ruch v ulicích, aniž byste se museli vyhýbat všudypřítomným taxíkům.

High Line, New York

Pohled z High Line do ulic Manhattanu.

Po stopách slavných „památek“

Dle mého názoru lze atmosféru New Yorku nasát jedině v jeho ulicích, kavárnách nebo parcích. Turistická lákadla jako návštěvu Sochy Svobody nebo vrcholku Empire State Building jsme tedy vynechali. Tyto stavby jsou ovšem pro město natolik ikonické, že nikoho od návštěvy neodrazuji. Pokud se nechcete obejít bez výhledu na panorama Manhattanu, zavítejte do střešního baru s příznačným názvem Rooftop Bar na 230 5th Avenue. Zde se vám otevře jedinečný výhled na mrakodrapy v čele se zmíněnou Empire State Building.

Empire State Building, Manhattan

Výhled z RoofTop baru, v pozadí Empire State Building zahalená mlhou.

Pro někoho fascinující, pro jiného děsivá může být návštěva dalšího ikonického místa – Times Square. Obří obrazovky, na kterých pořád dokola běží reklamy, umístěné přes několik pater výškových budov a stovky turistů fotících si je. Co k tomu dodat? Pro někoho možná jedinečné místo, symbol New Yorku, jakož i Ameriky vůbec, pro jiného tvář těžko pochopitelného konzumního světa.

Times Sqaure

Symbol New Yorku – Times Square.

Povinná zastávka v New Jersey

Existuje nespočet míst, ze kterých můžete pozorovat celé panorama Manhattanu. Na těch nejslavnějších fotografiích se můžete kochat scenérií města společně se slavným Brooklynským mostem. Pokud ovšem chcete zachytit Manhattan v celé své délce, musíte se od něj trochu vzdálit. Ten nejkomplexnější pohled se člověku otevírá na protějším břehu řeky Hudson, která dělí ostrov Manhattan od trochu opomíjeného New Jersey.

New Jersey, panorama, Manhattan

Panorama Manhattanu z New Jersey.

Ačkoliv kvůli této vyhlídce musíte přejet do sousedního státu, cesta vám nezabere více než hodinu a výsledek za to rozhodně stojí.

V příštím díle se podíváme k Velkým jezerům, konkrétně vás zavedeme do Detroitu, v současnosti přezdívaném město duchů, a do Chicaga, města s nejrozšířenější českou komunitou v USA.

Zdroj všech fotografií: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Zuzana Skříčilová

Zuzana Skříčilová

studentka práv a politologie, ve volném čase se věnuje cestování a fotografii

Zanechte komentář