Skákání na kole je v oblibě.

Seznamte se s biketrialem

Sport / 17.12.2013

Autor:

Používáte kolo jako dopravní prostředek? V pořádku. Jsou však lidé, kteří s ním dokáží doslova divy a žádná překážka jim není dost velká.

Určitě jste už někdy viděli soutěž, kdy závodníci na speciálně upravených kolech skáčou po různých překážkách, ať přírodních nebo uměle vytvořených. A co teprve ti, kteří s kolem vyskočí na zeď dva metry vysokou jen proto, aby posléze pokračovali na ještě těžší překážku. Vítejte ve světě biketrialu.

Překonávání sebe sama je základem biketrialu.

Jezdec biketrialu.

Historie biketrialu v ČR

Tento adrenalinový sport je poměrně mladý, v naší zemi se jezdí jen o málo více než 25 let. Přesto si získal za tuto krátkou dobu velkou oblibu a dnes se Česká republika počítá mezi biketrialové velmoci. Z řad našich sportovců vzešlo hned několik mistrů světa a naši jezdci se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků. Asi nejznámějším z nich je Josef Dressler, dvojnásobný mistr světa ověnčený dalšími tituly.

Zatímco dříve se jezdil biketrial zejména na přírodních překážkách, dnes se stále častěji objevuje ve speciálních trial parcích. Cílem každého závodníka je překonat překážky, přičemž dotknout se jich může pouze plášti kol. Za jakýkoliv jiný dotek jsou trestné body.

Záznam  z biketrialové show na veletrhu Sportlife 2013.

Ještě jste nečetli článek o veletrhu Sportlife? Čtěte ZDE.

Jen kolo a odvaha

Velkou výhodou tohoto sportu je poměrně malá náročnost na vybavení. Do začátku potřebujete pouze speciální kolo. To mívá úzký protáhlý rám a nízko položené sedlo, často sedlo chybí úplně. Široké kovové pedály zajišťují jezdci dobrou oporu při skocích. Další specialitou jsou široké a vysoké pláště, někdy se osazují pouze na zadní kolo. Díky tomu je zajištěna vyšší stabilita a plášť se jen tak neprorazí.

Ve chvíli, kdy si pořídíte kolo, které seženete za cca 8 000,- Kč, a k němu přilbu, zbývá už jen začít. Jako u většiny sportů je vhodné se obrátit na trenéra, který zejména začátečníkům dobře poradí. Dnes funguje v ČR hned několik skupin sdružujících biketrialisty, stejně tak nespočet klubů. Začít je tudíž poměrně snadné, jen co překonáte vlastní strach a pustíte se do prvních překážek.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář