Kdo nosí dárky aneb Vánoce ve světě

V obraze / 20.12.2013

Santa Claus nebo Mikuláš jsou všude. Pojďme se ale podívat na méně známé postavy, které nosí dárky dětem jinde ve světě.

Italská čarodějnice

V Itálii mají jasno. Dárky jim nosí žena – škaredá Čarodějnice Befana, která naděluje hodným dětem. Pověst říká, že jednoho dne, když byla čarodějnice v lese na dříví, potkala se se třemi králi. Ti se jí zeptali, zda by je odvedla do Betléma, aby mohli obdarovat čerstvě narozeného Ježíška. Ona ale chtěla nejprve srovnat dříví ke krbu. Později se v ní hnulo svědomí a vydala se za nimi. Bohužel je však nikdy nenašla, a tak teď nosí dárky dětem, aby si zasloužila odpuštění. Dobře jí tak.

Čína – Vánoce ve městech

Ve městech můžeme najít vánoční výzdobu a vánoční stromečky – tady Stromy světel. Děti zavěsí na okna punčochy a čekají na příchod Vánočního muže jménem Tun Čche Lao-žen. Nejdůležitějším svátkem roku, kdy dostávají děti spoustu dárků, je ale Nový rok, a zajímavé je, že na vesnicích se Vánoce takřka neslaví.

Mexiko a vánoční hvězda

Vánoce v Mexiku probíhají velmi bujaře a slaví se všude na ulicích. Vše začíná tím, že se zavěsí vánoční hvězda Piñata, která je naplněna nepopsanými dárky. Děti se snaží hvězdu rozbít, aby z ní obsah vysypaly, a poté se o dárky doslova poperou. Stane se tak na Tři krále.

hvězda pinata

Tradiční Piñata plná dárečků, kterou zná každý v Latinské Americe, Mexiku a Španělsku. U nás bychom si Piñatu mohli začít vyrábět po rozchodech a vyhazovech. Zdroj: commons.wikimedia.org (upraveno)

Joulupukki a Jultomten, finský a švédský Santa

Starší pán, který na Štědrý den večer obchází finské domovy, zaklepe na dveře a zeptá se ,,Onko täällä kilttejä lapsia?“ (Jsou tady nějaké hodné děti?). Bohužel i na Finsko útočí Santa Claus, a tak má v dnešní době chudák Velký Ukko podobu spíše jako jeho americký příbuzný. Stejně tak hodný hrbatý děda Jultomten udělá radost dětem ve Švédsku. Dárky hází oknem a pomáhají mu s tím trpaslíci.

Koza z Norska a skřítek Nisse

Vánoce v Norsku mají vyřešené vcelku originálně. Dárečky jim nosí koza krále Olafa II. Ta rozdává dárky i zlobivým dětem a nejlépe se prý připravíte, když si nachystáte trávu. Pokud vám koza nic nenadělila, nezoufejte. Ještě je tu možnost, že vás navštíví skřítek Nisse – další z příbuzných Santy. Santové jsou dnes prostě všude a skandinávské země se dokonce hádají, ve které z nich má červený muž svůj domov.

ZAJÍMAVOSTI

 • Nejčastěji ve světě naděluje Mikuláš a jeho příbuzný Santa Claus.
 • Jediná žena, co nosí dárky, je italská čarodějnice La Befana, která je velice ošklivá.
 • Svědci Jehovovi odmítají jakékoli oslavy Vánoc. Naopak slaví Ježíšovu smrt, protože prý sám Ježíš je k tomu vybízel.

Indie

Křesťané v Indii slaví Vánoce velmi velkolepě. Zdobí vánoční stromky, zpívají koledy a pečou cukroví stejně jako my. Na jihu Indie se namísto smrku zdobí například mangovníky a banánovníky, a na několika místech Indie se slaví stejně jako na západě a můžeme se opět setkat s naším známým Santa Clausem.

Vánoční Lampiony v Indii

Vánoční lampiony v Indii. Jsou všude. Zdroj: Foter.com

Děda Mráz

Dárečky v Rusku dostanou děti až 7. ledna. Přiveze jim je Děda Mráz, který přijíždí na saních až z Čukotky, má na sobě bílý kožich a beranici a doprovází ho krásná Sněhurka.

Vánoce a …

Mexiko – dárky na Tři krále, hvězda Piñata

Chorvatsko – děda Božičnjak, k večeři krůta

Španělsko – Tři králové, kořeněný mandlový koláč s ovocem

Ukrajina – Děda Mráz se Sněhurkou

Argentina – kůň Magi, garden party a Coca Cola

Bulharsko – Děda Koleda, velký pytel dárků

Austrálie – Santa Claus, party na plážích

Nizozemí, Sinterklaas alias Santa Claus

Zde je velmi pevně zakotvená tradice sv. Mikuláše. A co je zajímavé a málokdo to ví – název Santa Claus pochází právě z Nizozemska. Sv. Mikuláš, anglicky Saint Nicholas, později v Nizozemí zlidovělo právě v „SinterKlaas“. Když se poté Holanďané vylodili v Americe, přivezli s sebou vánoční zvyky, a z toho vzešel známý Santa Claus.

Otcové Vánoc – Francie, Portugalsko, Británie a Německo

Francouzskou obdobou Santa Clause je Otec Vánoc – Père Noël. Někdy umísťuje dárky a hračky do bot, jinak je se Santou v podstatě  identický. Stejně tak Otec v Portugalsku (Pai Natal), Otec Vánoc v Británii (Father Christmas) či Vánoční muž (Weihnachtsmann) v Německu.

Prosincová nadílka na Islandu

Vánoce na Islandu se poměrně liší od všech jiných. Dárky zde nosí třináct vánočních skřítků, kteří chodí od 12. – 24. prosince.  Každý den nadělí dětem nějakou drobnost a vše vrcholí 24. prosince, kdy Santa Claus přichází s hlavní nadílkou.

Dárkonosiči (zleva) v Polynésii a Sýrii.

Dárkonosiči (zleva) v Polynésii a Sýrii. Zdroj: Foter.com (upraveno)

Velbloud, krab, slon a kůň

Že vám žádné z těchto zvířat neevokuje Vánoce? Dětem v jiných zemích ano. V Sýrii mají velblouda, sloni chodí v Guinei, velcí krabi v Polynésii a kůň navštěvuje děti v Brazílii. A dejte si pozor! Jestli hodláte strávit Vánoce na Havaji a nevěříte na Velkého červeného kraba, mohl by vás rozstříhat svými klepety a hodit do moře. Jak mírumilovná postavička!

A co vy, nechali byste se přemluvit k Vánocům mimo domov? Mě by třeba na vánoční výlet na Havaj nikdo ani přemlouvat nemusel. 

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentářVaše názory

 • Jiří Balík

  Krásný článek, díky! Když už jsme ale u toho, rád bych doplnil, že v Katalánsku jsou děti obdarovávány tzv „tronco“ neboli kmenem. Tento kmen (kus klacku opracovaný s přidělanýma 4 nožičkama) je položený na stole a v případě správného zaklínadla a poklepání dřívkem naklade pod stůl dárečky. Moc o tom konkrétně nevím, jen věřím, že je to hezké doplnění výše zmíněného! Hezký vánoční čas!

  • Zuzana Horáková

   Děkuji za zajímavé doplnění, krásné Vánoce!