30 nejlepších snímků roku 2013

Film / 31.12.2013

Rok 2013 končí a na jeho filmovém nebi zazářilo mnoho hvězdných snímků. Přinášíme vám výběr třiceti, které nás nejvíc zaujaly a které byste neměli minout.

Do našeho výčtu byly zahrnuty všechny filmy, které měly premiéru u nás právě v roce 2013, propracovali se sem tedy i kandidáti, kteří se v zahraničí řadí ještě k dílům roku předchozího. Dožeňte své „resty“ ještě do konce roku. Pokud preferujete klid před bujarými oslavami, je Silvestr ideální příležitostí ke zhlédnutí některého z níže uvedených filmů. A co si budeme povídat, po vánoční náloži pohádek to bude příjemná změna.

Bídníci

Klasický román Victora Huga dostal už více filmových či muzikálových kabátů, než by se dalo spočítat, přesto příběh Jeana Valjeana (zde v podání Hugha Jackmana), jeho věčný souboj s Javertem (Russell Crowe) a péče o adoptivní dcerku Cosette (Amanda Seyfried) do kin stále táhne a dokáže okouzlit. Hvězdně obsazené muzikálové drama přináší skvělé herecké výkony i historické boje na barikádách v ulicích Paříže zase trochu jinak. Režisér Tom Hooper zkrátka se zpracováním minulého už zkušenosti má – přinesl nám třeba Královu řeč nebo Královnu Alžbětu – a na snímku je to znát.

Nespoutaný Django

Na novinku kontroverzního režiséra Quentina Tarantina, který si libuje v krvi, násilí, zajímavém dělení snímků a ještě jednou krvi a který nám vytvořil takové hity, jako je Pulp Fiction, Hanebný pancharti nebo Kill Bill, se těšili všichni jeho fanoušci – a nejen ti. A Tarantino nezklamal. Vydal se do jižní Ameriky v dobách před Občanskou válkou a vystavěl příběh jednoho černošského otroka, který se stane svobodným a rozhodne se, stůj co stůj, osvobodit i svou ženu. Popravdě, Jamie Foxx v hlavní roli je sice skvělý, ale oči vám k plátnu přitáhnou hlavně herci rolí vedlejších – charismatický gentleman Christoph Waltz, který si za Djanga odnesl i Oscara, a démonicky šílený Leonardo DiCaprio. Sázka na jistotu!

Rozhodně se mi líbil Django – dokonalá kamera a Tarantino posunul zase svůj žánr o kus dál,“ říká Jan Markel, redaktor sekce Sport.

Nic nás nerozdělí

Na thajské tsunami z roku 2004 asi lidé jen tak nezapomenou. Není se tedy co divit, že příběh jedné rodiny se propracoval až na plátna kin v podobě celovečerního španělského snímku Nic nás nerozdělí od režiséra Juana Antonia Bayona. Manželský pár, který ztvárnili Naomi Watts (21 gramů, King Kong) a Ewan McGregor (Moulin Rouge, Jack a obři), tráví se svými třemi syny Vánoce právě v Thajsku, když celé pobřeží, včetně jejich hotelového komplexu, zalije obří vlna tsunami. Rodina je rozdělena, matka navíc vážně zraněna a odkázána na pomoc nejstaršího syna. Dojemný příběh hledání a nacházení v obrovském chaosu, který po katastrofě následoval, je velmi realistický a tak trochu nám přibližuje to, co si člověk nedokáže představit.

Láska

Ač to může název napovídat, Láska není žádnou romantickou komedií o dvou mladých lidech, kteří se nemohou rozhodnout, co k sobě cítí. Právě naopak. Láska je příběh starého manželského páru, který se rozhodl, že spolu stráví celý život a projde tím dobrým i tím zlým. Psychologický nákres toho, co s člověkem dokáže udělat mozková mrtvice, a o tom, jak i ve stáří může člověk bojovat pro to, co miluje, patří rozhodně k nejzdařilejším snímkům tohoto roku. Hlavní herečka Emmanuelle Riva si za svůj excelentní výkon v roli mrtvicí stižené hudebnice Anne odnesla nominaci na Oscara a my rozhodně chápeme proč. Láska je snímek, po kterém vám nebude lehko u srdce, ale který ve vás zanechá hluboký dojem.

30 minut po půlnoci

Stejně jako Nic nás nerozdělí i toto je snímek založený na skutečné události a snad i proto uchvátil srdce tolika diváků. Příběh o lovu na jednoho z nejhledanějších lidí na zeměkouli, Usámu bin Ládina, je 157 minut dlouhý akční pohled do nitra CIA, které se někdy nezdráhá použít takové vyšetřovací metody, ze kterých mrazí. Odhodlaná agentka Maya v podání Jessicy Chastain (Černobílý svět, Země bez zákona) sice na první pohled působí křehce, ale je nezlomnou ženou, která je rozhodnutá dojít ke svému cíli stůj co stůj a teroristického vůdce polapit, i když už to nikoho vlastně tolik nezajímá. Oscarová režisérka Kathryn Bigelow vytvořila vskutku strhující dílo, za kterým stojí mnoho práce a pátrání.

Terapie láskou

Terapie láskou je vlastně romantická komedie – ale tak trochu jinak. Oba hlavní hrdinové jsou totiž tak trochu psychicky narušení a nejprve je nespojuje nic jiného než tanec. A zpočátku vlastně ani o žádný vztah nestojí, protože si oba nesou šrámy na duši – Bradley Cooper (Všemocný, The Words) strávil 4 měsíce v psychiatrické léčebně a ztratil vše, co v životě vybudoval; Jennifer Lawrence (Hunger Games, X-Men: První třída) ztratila svého přítele a trpí depresemi. Na filmu asi ani neuchvátí tolik to, jak se podivná dvojice sbližuje, ale spíše detailně prokreslené a skvěle zahrané charaktery obou hlavních hrdinů, jejichž neobvyklosti je často přivádějí do komplikovaných situací.

Tip: Terapie láskou získala mnoho nominací v prestižních soutěžích a zabodovala i na Oscarech, další informace o filmu naleznete v našem článku k filmu.

Já jsem si moc užila Terapii láskou. Líbilo se mi, že to mělo hlavu a patu, a navíc mám moc ráda filmy, kde se tančí,“ říká editorka sekce Na talíři Alice Pazderová.

Croodsovi

A zase jednou se vydáme do pravěku. Tentokrát však našimi průvodci nebude podivná parta zvířat, ale taková jedna normální pravěká rodinka, která musí zvládat běžné problémy, jako je puberta, první lásky, manželské krize, touha vydobýt si rodičovský respekt. A kromě toho taky musí každý den přežít ve světě, který je očividně nenávidí, a nasbírat dostatek jídla, aby se dožili dalšího dne. Nic jednoduchého. A přesto to parta animovaných postaviček skvěle zvládá a stíhá přitom také pálit jednu hlášku za druhou. A když se musí vydat na cesty, protože svět, jak ho znali, se mění, začíná to pravé dobrodružství.

Tip: Animovaný snímek Croodsovi by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti, přečtěte si o něm více.

Vedlejší účinky

Opět hvězdně obsazený psychologický thriller nám ukazuje, že nic nemusí být takové, jak se nám zdá na začátku. V prvních okamžicích filmu se totiž seznamujete s dokonalým mladým párem (Channing Tatum a Rooney Mara), který žije perfektní život ve svém luxusním domě; s úspěšným psychiatrem (Jude Law), který se snaží odvádět svou práci, jak nejlépe dokáže. A pak osud zamíchá kartami a jejich život se rozpadne na kousky a nezbývá nic jiného, než vypátrat, proč se to vlastně stalo. Vedlejší účinky od Stevena Soderbergha, který je podepsán například pod Dannyho parťáky, jsou komplikovaným dramatem i etickým zamyšlením nad prací psychiatrů, které vám ukáže, že svět vás může velmi nepříjemně překvapit, i když je vše vlastně v pořádku.

Opět jeden z těch strhujících krimi thrillerů, od kterého se nemůžete odtrhnout. Už dlouho se mi nestalo, že bych se za celou dobu koukání ani jednou nepodíval na hodiny, kolik vlastně je. Naprosto mě to uchvátilo napínavým příběhem. Pořád čekáte na ten zlom, na celou pointu, na to, kam se vlastně ten film hne a co je jeho smyslem. Když ona osudná pointa přijde, tak jste překvapení. Bohužel filmy s překvapivou pointou mají jednu velkou mouchu – při dalším koukání už to nemá takové hezké kouzlo jako poprvé, protože jste ochuzeni o moment překvapení,“ říká Michael Švarc, editor sekce Hudba.

Iron Man 3

Třetí pokračování akčního života marveláckého komiksového hrdiny v superdokonalém obleku, kterého s dokonalou ironií, cynismem a nadhledem ztvárnil Robert Downey Jr. (Zodiac, Sherlock Holmes), opět sklidilo v kinech velký úspěch, i když trochu ubralo na inteligentním humoru a přidalo na akci – tak už to u podobných megabijáků ale bývá. Kromě (skoro) nepřemožitelného Iron Mana zde září i láska jeho života, půvabná a inteligentní Pepper (Gwyneth PaltrowZamilovaný Shakespeare, Letuška 1. třídy) nebo sympatický mrňous, který pomůže zničenému Starkovi dát se zase dohromady. A samozřejmě, abyste dokázali ocenit všechny narážky, je nejlepší zhlédnout všechny komiksové trháky – skvělý marketingový tah.

Velký Gatsby

Jedním z největších úspěchů minulého roku byl i Velký Gatsby, megalomanská vizuální podívaná s dokonalým soundtrackem a ještě dokonalejšími kostýmy. Bazu Luhrmannovi se po Moulin Rouge opět povedlo nás zcela okouzlit a uchvátit přepychovým světem, který před námi rozkládá s celým jeho pozlátkem. Ve filmové adaptaci románu Francise Scotta Fitzgeralda září především ústřední trojice – trošku nesmělý Nick Carraway (Tobey Maguire – Spider-Man, Bratři), vypravěč celého příběhu, jeho sestřenice Daisy (Carey MulliganŠkola života, Stud) a hlavně charismatický Jay Gatsby (Leonardo DiCaprioPočátek, Prokletý ostrov), legendární hostitel a záhadná osobnost. I takto se dá přiblížit klasika posledním generacím.

Tip: Velký Gatsby nadchnul i naši redakci, přečtěte si recenzi.

Pro mě byl nejlepší Velký Gatsby. Úžasné zpracování, božské herecké výkony (hlavně Leonardův, samozřejmě), výborný soundtrack, jehož genialitu pochopilo bohužel jen relativně málo lidí, a v neposlední řadě také bezchybné kostýmy a šperky,“ chválí Zuzana Marková, redaktorka sekce Krása.

Království lesních strážců

A další animák, který se propracoval do žebříčku nejlepších filmů uplynulého roku. Království lesních strážců je okouzlující podívanou do světa, který existuje paralelně s tím naším, přímo vedle nás, ale my ho nevidíme. A ti, kteří ho zahlédnou, jsou považováni za blázny. Sedmnáctiletá Mary se vrací domů ke svému otci, který celý život studuje lesní říši podivných malých bytostí, na které nikdo kromě něj nevěří – ani jeho dcera. Shodou okolností se však právě ona stane součástí tohoto světa a rozhodujícím prvkem v bitvě mezi dobrem a zlem. Království lesních strážců je nádherným náhledem do nitra přírody, které stráží miniaturní bytosti na kolibřících.

Star Trek: Do temnoty

Star Trek: Do temnoty nalákal do kin pěknou řádku diváků. Opět se zde setkáme s horkokrevným kapitánem Jamesem T. Kirkem a Hvězdnou flotilou, která se stane obětí devastujícího útoku. Záhadného intergalaktického teroristu se s námi vydá dopadnout celá posádka Enterprise a bůh ví, že ani protentokrát ve své náročné misi nezklame. Snímek plný přátelství i nepřátelství, pomsty, spravedlnosti i vesmíru hrozící ničivé války je pokračováním restartovaného Star Treku z roku 2009. Pro neznalce celé série je asi nejatraktivnější informací fakt, že hlavního padoucha si zahraje obdivovaný britský herec s hromovým hlasem, Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes, Hobit).

Podfukáři

Svět iluzionistů je atraktivní už sám o sobě, když se ještě podaří vymyslet obstojný příběh a na režisérskou stolici usedne Louis Letterier (Kurýr, Neuvěřitelný Hulk), je o zábavu postaráno a na plátně před vámi se rozehraje partie, která vás občas nechá sedět s pusou dokořán. Protože iluzionistické triky mají hned dva geniální momenty – ten, kdy je „kouzlo“ provedeno, a ten, když zjistíte, jak bylo provedeno. A obojího se vám ve snímku dostane hned několikrát, navíc je ústřední čtveřice velmi sympatickou směskou rozličných charakterů, které si nemůžete neoblíbit. Ale je trochu těžké jim fandit, protože i na druhé straně barikády si najdete své oblíbence, když tam stojí Morgan Freeman nebo Mélanie Laurent

Muž z oceli

Na nového Supermana jsme všichni čekali napjatě – a toto čekání se nám vyplatilo. I tomuto správňákovi se dostalo podobně kvalitního restartu, jako měl Batman, trochu se ubralo na barvách a přidalo na temnotě, hlavnímu hrdinovi se zabavily komické červené slipíky a hned je tu hrdina, kterému je možno fandit. A je to samozřejmě umocněno i tím, že Henry Cavill (Hvězdný prach, Válka Bohů) se pro tuto roli asi narodil, Zack Snyder zase předvedl úchvatnou práci, kvůli které milujeme 300: Bitva u ThermopylStrážce – Watchmen. Všechno to okořenil Hans Zimmer svým opět geniálním soundtrackem. Superman má zkrátka slibně rozjetou kariéru.

Tip: Muž z oceli nezůstal bez pozornosti, více informací si můžete přečíst v našem článku.

Univerzita pro příšerky

Druhý díl geniálně vtipných Příšerek s. r. o. byl asi stejně očekávaný jako nový Superman a podobně i zabodoval. Dozvíme se tu totiž, co bylo předtím – jak se Mike a Sulley vlastně dali dohromady, jak se jim dařilo ve škole a co stojí za jejich nepravděpodobným přátelstvím. A vlastně i mnoho dalšího. Univerzita pro příšerky je totiž dalším komplexním náhledem do světa bubáků z našich skříní, i když tentokrát se nepohybujeme na půdě továrny na křik, ale přímo ve škole – a to je snad ještě zajímavější. A kdo by se snad netěšil dostatečně, nesmí zapomenout na to, že dokonce uvidí i Kuliočka jako toho nejroztomilejšího drobka i později jako orovnátkovaného puberťáka – a to za to stojí!

Tip: O Univerzitě pro příšerky jsme již psali, přečtěte si o tomto snímku více.

Světová válka Z

Zombíci jsou oblíbeným filmovým tématem a každý rok o nich musí vzniknout alespoň jeden snímek, to už je prostě tak. Světová válka Z je však něco trochu jiného, něco trochu uvěřitelnějšího, něco, z čeho vám půjde mráz po zádech. Protože by se to prostě mohlo stát a protože by to mohlo probíhat právě takto. Snad je to i celosvětovým náhledem na problematiku, který snímek podává, nebo skvělým hereckým výkonem Brada Pitta (Troja, Pan a paní Smithovi), Světová válka Z zkrátka není až tolik o zombících a rozbíjení jejich mozků, ale o lidech a o tom, jak se chovají v krizových situacích. Nutnost vidět, protože by tuto filmovou adaptaci knihy Maxe Brookse měl brzy následovat druhý díl – a ten si nechcete nechat ujít.

Já padouch 2

A další pokračování úspěšného animáku, i když tady neuběhlo mezi prvním a druhým dílem tolik času. Já padouch 2 opět přináší oblíbené hrdiny z jedničky – velepadoucha Grua, ze kterého se však teď stal zodpovědný otec tří adoptovaných holčiček a pověsil řemeslo na hřebík, jeho neposedné schovanky Agnes, Edith a Margo i obrovskou hordu malých žlutých mimoňů, jeho pomocníků. A kromě nich také agentku Lucy, se kterou Gru pátrá po novém padouchovi v sousedství. Hlavní devízou snímku jsou asi opět nepřekonatelní mimoni, kteří svou hloupostí a žravostí způsobují jeden průšvih za druhým. A u každého z nich se budete královsky bavit.

Před půlnocí

Tento snímek by se dal nazvat inteligentní romancí a je završením dvou předchozích dílů. Před půlnocí je volně navazujícím třetím pokračováním minisérie filmů režiséra Richarda Linklatera. Všechno začalo Před úsvitem, když se Američan Jesse (Ethan HawkeVelké naděje, New Yorku, miluji Tě!) a francouzská studentka Celine (Julie DelpyZlomené květiny, Skandál) setkali a strávili spolu dvanáct kouzelných hodin ve Vídni. Při rozloučení si slíbili, že se zde zase sejdou, a tady začal film Před soumrakem, jejich jeden den v Paříži. Před půlnocí je jakýmsi vyvrcholením, kdy je pár už manželi s dvěma dcerkami a tráví spolu prázdniny v Řecku, kde se nevyhnou ani manželským hádkám.

Gravitace

Snímek, o kterém se hodně mluvilo kvůli jeho nevšednosti a neopakovatelnosti. Mexický režisér Alfonso Cuarón, který stojí třeba za oblíbeným třetím dílem potterovské série, totiž přinesl úplně nové schéma vesmírného dramatu. Na plátně se totiž setkáváme jen se dvěma postavami – Sandrou BullockGeorgem Clooneym. Dva astronauti, nováček a veterán, jsou uvězněni ve vesmíru bez kontaktu s domovskou planetou, obklopeni tichem a nekonečnem. V takovém prostředí pojem psychologické drama dostává zcela jiný rozměr, dvojice se s náročnou hereckou látkou vypořádala přímo geniálně a budete jim věřit každý pohyb. Pro milovníky vesmíru jasná volba.

Rivalové

Snímek, který se na ČSFD překvapivě vyšplhal až mezi vůbec nejoblíbenější filmy. Životopis jednoho z nejslavnějších jezdců Formule 1, Nickiho Laudy, a jeho věčného protivníka Jamese Hunta přilákal do kin zástupy fanoušků. Film, který dopředu nevzbuzoval nijak velká očekávání, pak příjemně překvapil svou duší a nevšedními myšlenkami. Režisér Ron Howard se zpracováním skutečných lidských osudů již má bohaté zkušenosti, stojí třeba za politickým Duel Frost/Nixon nebo sportovním Těžká váha. Zde má navíc geniální obsazení dvou hlavních rolí – objevuje se tu Chris „Thor“ Hemsworth a jako jeho rival Daniel Brühl, který zazářil třeba ve francouzském Co kdybychom žili společně? nebo tarantinovských Hanebných panchartech.

Zmizení

Zmizení je napínavý detektivní příběh o hledání a o tom, že nic není takové, jak se zdá. K případu dvou ztracených šestiletých holčiček je přidělen poměrně mladý detektiv Loki (Jack GyllenhaalZdrojový kód, Zodiac), který se hned pouští do akce a zatýká řidiče dodávky, poblíž které si dvojice děvčátek naposledy hrála. Retardovaný řidič se však zdá být slepou uličkou a je po čase propuštěn. S tím se však nechce smířit otec jedné z dívek, Keller Dover (Hugh JackmanWolverine, Bídníci) a když policejní pátrání nenese ovoce, pustí se do akce také on sám. Snímek o tom, co dokáže s lidmi udělat zoufalství a jakých činů se může dopustit do kouta zahnaný otec rodiny vám vezme dech.

Až do konce filmu jsem nevěděla, jak to dopadne. Takové filmy mají váhu,“ říká Anna Kovárová, redaktorka sekce Design.

Plán útěku

Mikaela Håfströma známe především jako režiséra hororů, letos se však pustil do akčního thrilleru a zaznamenal obrovský úspěch. Plán útěku vypráví příběh Raye Breslina (Sylvester StalloneRambo, Rocky Balboa) který se živí jako útěkář. Nechává se zavřít do vězení, aby z nich následně utekl, a tím objevil své slabé stránky. Poslední zakázka však nevypadá dobře, z vězení se prostě nejde dostat a vypadá to, že má na Raye někdo spadeno. Nezbývá mu tak nic jiného, než se spojit s vězněm Emilem Rottmayem (Arnold Schwarzenegger – Terminátor, Expendables), vězeňským „šéfem gangu“, a pokusit se obranu vězení nějak prolomit s jeho pomocí.

Enderova hra

Enderova hra je akční sci-fi podle stejnojmenného bestselleru Orsona Scotta Carda. Na Zemi v tomto postapokalyptickém díle tentokrát pro změnu útočí ufouni. Ta se z toho sice oklepala, ale už má pěkně na kahánku a další podobnou akci by už přežít nemusela. Když to nejde silou, jde to ještě větší, takže lidstvo si usmyslí, že začne od útlého dětství cvičit geniální děti na vojevůdce a později předá velení nad celou armádou tomu nejtalentovanějšímu z nich – Enderovi (Asa Butterfield – Chlapec v pruhovaném pyžamu, Hugo a jeho velký objev). Co udělají s dětskou psychikou roky vražedného tréninku, to se dozvíte ve filmu, ale už teď vám garantujeme, že Asa ze sebe zase dostal to nejlepší.

Velká nádhera

Velká nádhera je dalším snímkem od úspěšného režiséra Paola Sorrentina, který má na kontě filmy jako Následky lásky, Rodinný přítel nebo Tady to musí být. Všechna předchozí díla se setkala s velkým ohlasem u diváků a stejně tak v kinech zabodovala i Velká nádhera, snímek, který se o vážném snaží bavit s lehkostí a nadsázkou a prolíná příběh s esteticky hodnotnými záběry. Setkáváme se tu s Jepem, stárnoucím novinářem a spisovatelem. Žije v Římě a právě jeho prostřednictvím poznáváme krásy starého antického města s bohatou historií a vnitřním příběhem. A je nám ukazována velká pravda, že stáří není něco, co bychom měli potlačit, ale naopak, že jde o něco přirozeného, co by si měl člověk užít, jak jen dokáže.

Lásky čas

Richarda Curtise všichni dobře známe, protože stojí za největším vánočním trhákem všech dob (samozřejmě hned po Popelce), Láskou nebeskou. A v letošním roce nám tento geniální romantik naservíroval další porci toho, po čem ženy touží – inteligentní romantickou komedii o vztazích a cestování v čase. A i když se to může zdát jako nesourodá směs, není tomu tak. Zkuste si totiž představit, jak by váš vztah vypadal, kdybyste dokázali napravit každou chybu. Hvězdně obsazený snímek, kde září Rachel McAdams, Domhnall Gleeson a Bill Nighy, je ideální tečkou za uplynulým rokem a perfektní silvestrovskou podívanou.

Tip: Pokud jste Lásky čas nestihli a nejste si jisti, jestli je to film pro vás, přečtěte si naši recenzi.

Thor: Temný svět

Aby v tom Iron Man nebyl sám, na filmová plátna letos již podruhé vkročil i Thor (Chris HemsworthRivalové, Star Trek: Do temnoty) se svým „žůžovým“ kladívkem, partičkou kamarádských spolubojovníků, krásnou křehkou Natalií Portman (Černá labuť, Bratři) a nevycválaným bratříčkem Lokim (Tom Hiddleston Půlnoc v Paříži, Přežijí jen milenci). Ten mimochodem kompletně ovládl celý snímek a Hiddlestonův herecký výkon se nadšeně skloňuje ve všech filmových recenzích. Thor bude muset spojit s Lokim síly, protože Asgard napadne nepřítel, na kterého je i Odin krátký, a jedině mistr klamu může Thorovi pomoci. A počkejte si na závěrečný cliffhanger, to budete teprve koukat!

Hunger Games: Vražedná pomsta

Hunger Games se dají shrnout jednoduše – povedly se, a to velmi! Co prvnímu dílu chybělo, to druhý rozhodně dohnal, co v něm přebývalo, to bylo vymazáno. Všichni herci v čele s Jennifer Lawrence dospěli a jejich herectví se posunulo někam úplně jinam. Kostýmy, které byly excelentní už v jedničce, jsou v druhém díle naprosto dokonalé, aréna mnohem nebezpečnější a kromě puberťáků tu tentokrát bojují  dospělí, takže je to prostě jiná podívaná. A ten soudtrack je už jen sladkou třešničkou na vrcholu toho všeho. Francis Lawrence se s režisérskou taktovkou prostě předvedl a my můžeme jen doufat, že stoupavá tendence bude pokračovat i v dalších dvou dílech.

Kapitán Phillips

Dobrodružné životopisné drama Kapitán Phillips je dalším příjemným překvapením tohoto roku. Film podle reálné události, přepadení americké nákladní lodi somálskými piráty, přináší Toma Hankse (Trosečník, Forrest Gump) ve špičkové formě, kdy na plátně rozehrává celou škálu emocí a brilantně zosobňuje kapitána v komplikované situaci, kdy je jeho loď nejprve pod útokem a pak pod vedením pirátské skupiny. Režisér Paul Greengrass také není žádným nováčkem, stojí za úspěšným Bourneovým mýtem nebo Letem číslo 93 a i ve svém zatím posledním snímku ukázal, že svému řemeslu rozumí.

Hobit: Šmakova dračí poušť

Co ještě více dodávat k Hobitovi? Ano, Peter Jackson dal průchod své tvůrčí povaze a přidal si spoustu zápletek i postav navíc, ano, nedrží se věrně knižního děje a ano, v knížce skutečně nebyla žádná Tauriel. Ale co taky čekat, když knižní předloha byla jen útlou pohádkou a na plátně se rozrostla na třídílný fantasy epos? Takže přestaňme srovnávat! Pak je možné říct jen jedno: Wow! Triková jízda frčí od začátku až do konce, děj se nezastaví, akční scéna následuje chvilky rozjímání a dohromady pak tvoří báječnou jízdu po milované Středozemi. No a Šmak – to je samostatná kapitola. Charismatický výřečný drak budí hrůzu i obdiv a vy se rázem cítíte maličcí jako Bilbo v závějích zlaťáků. Neopakovatelné.

Hobit: Šmakova dračí poušť je fantasy klasika, která diváka pohltí. Líbí se mi, jak si tvůrci pohráli s prostředím, kde se celý film odehrává,“ prozrazuje Anna Kovárová, redaktorka sekce Design.

Walter Mitty a jeho tajný život

A jsme na úplném konci. Novinka z posledního prosincového týdne zatím válcuje kina u nás i v zahraničí a tváří se více než slibně. Režiséru a zároveň hlavnímu protagonistovi filmu, Benovi Stillerovi, se totiž podařilo namíchat ten správný koktejl fantazie a běžného života, ve kterým svůj sen najde každý. Nebo vy snad někdy nezatoužíte vypadnout ze šedi všedních dnů a zažít si své osobní dobrodružství? Příběh fotoeditora časopisu Life vám umožní se na podobný scénář alespoň podívat a okouzlí vás svou přímočarou radostí a upřímností. Je právě tohle tou pravou tečkou za vaším rokem 2013?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu, upraveno

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentářVaše názory

  • onlinekiwi

    V roce 2013 na mne nejvíce zapůsobil film Lásky čas, film je velmi zdařile natočen a má krásnou myšlenku. I jiné filmy jsou jistě úspěšné a lidem se líbí, Lásky čas je ovšem něco nezapomenutelného.