Krásní mrtví – Phoenix: Láska na hranici dojme k slzám

Literatura / 20.12.2012

Krásní mrtví. Na první pohled série knih pro dospívající dívky. Na ten druhý? Přesvědčte se sami!

4 knihy, čtyři vraždy

Darina se v jednotlivých dílech snaží vypátrat, kdo je vrahem jejích přátel. Hledá odpověď pro Jonase, Arizonu a Summer. V závěrečné knize pak přijde na řadu hledání vraha samotného Phoenixe, kluka Dariny.

Jelikož jsou knihy určeny primárně dospívajícím dívkám, často vraha odhalíte, nebo alespoň tušíte, dopředu. Ač se před vás autorka snaží postavit zcela „nečekaný“ a překvapivý sled událostí. Po každé vyřešené vraždě se oběť dočká vytouženého klidu a může konečně odejít. V díle o Phoenixovi se tak Darina má se svým klukem rozloučit hned podruhé v životě.

Phoenix a Darina, láska z románů

Čtvrtý díl, závěrečná část série o Krásných mrtvých graduje. Darina nezachraňuje své přátele, ale svého kluka, kterého miluje a s jehož smrtí se nedokázala vyrovnat. Autorka, Eden Maguire, před čtenáře staví tragédii dvou mladých lidí. Darina neviděla zemřít svého přítele, ale díky objasnění jeho smrti se s ním může rozloučit, jednou provždy.

V jednotlivých dílech sledujeme pomyslnou rámcovou konstrukci celé série – tragédii zamilovného páru, který přichází jeden o druhého. Jeden umírá,  aby se ten druhý záhy učil žít s bolestí, učil se překonat obrovskou ztrátu a našel sílu jít dál. Uznejme, že v tak mladičkém věku je setkání se smrtí a ztrátou milované osoby hodně silná káva. V každé knize sledujeme jejich příběh, který má být vygradován v posledním díle. Čteme ty nejromantičtější scénaře, které by snad život nenapsal. Romanticky založené dívky se uvidí v Darině. Budou chtít potkat takového svého Phoenixe.

Krásná mrtví a jejich přebaly

Jednolivé díly série Krásní mrtví. Zdroj: Jana Hybnerová, Generace 21

Vzala jsem mu roztřesenou ruku do dlaně, ledové konečky prstů měl mokré od mých slz. ,,Potkáme se – nakonec?“ Phoenix se usmál, zkřivil ret tím svým starým známým způsobem. Sevřelo se mi srdce. ,,Riskněme to a řekněme – ano,“ hlesl tiše. ,,Ale já vím, že budeme pořád spolu. Nezapomeň, dokud budeš žít, vždycky přijdu, když budeš potřebovat.“ ,,Vždycky, všude?“ pohnula jsem rty, ale žádný zvuk nevyšel. ,,V mžiku,“ slíbil mi.

Krásní mrtví – Phoenix; Eden Maguire

Darina moc dobře ví, že až dopadne vraha svého Phoenixe, bude se s ním muset znovu rozloučit. Okusí tak bolest ze ztráty hned dvakrát. I přes to se pouští do nebezpečné „detektivní“ práce. Hledá vraha, aby její milý došel klidu. Opět i v tomto díle Eden Maguire nešetří nežnými slovy. Nutno však podotknout, že pokud čekáte opravdou monstrózní gradaci z červené knihovny, protože předchozí díly k tomu směřují, nedočkáte se. Eden Maguire sice jemnými gesty, slovy a scénami nešetří, ale něco tomu chybí… Možná je to koncem, kdy si řeknete: „sakra, ta se s tím  rychle vyrovnala“, možná si jen autorka řekla, že je sladkých slůvek už dost.

Když se však zamyslíte, Maguire dala knize dokonalý konec! Konec plný naděje! Darina, která celé čtyři knihy trpí, bojuje se svými pocity, vrhá se po hlavě do nebezpečí, si takový konec zaslouží. Zaslouží se postavit na vlastní nohy a jít dál.

Symbol odvahy, touhy a nového začátku, taková může tato série být

Drobnějším mínusem tohoto dílu je až přebytečná dávka scén. Eden Maguire jako by nepsala román, ale scénář, až přílišná schematičnost retarduje děj. Vynecháme-li i některé nelogické věci, jako třeba: proč se Svrchovaný pán, který umí cestovat časem, nevydá do minulosti a nenajde vraha sám bez toho, aby se Darina pouštěla do nebezpečných akcí na vlastní pěst, najdeme v sérii dokonalé poslání.

Darina se ve všech dílech snaží vypořádat se svou ztrátou, navštěvuje psycholožku. Lidé okolo ní ji nutí naučit se žít svůj vlastní život. Nikdo však neví, co se odehrává v jejím nitru. Musí „pohřbít“ svého milovaného ne jednou za život. Darina je majákem pro všechny, kteří se snaží najít v sobě sílu a začít znovu. Ať už k tomu mají jakýkoliv důvod. Je majákem a symbolem toho, že i ta nejhorší bolest jednou přejde a přijde nový začátek… Stačí jen chtít a mít hodně sil vynořit se z hlubin smutku.

Spící žena ve vodě

Někdy je potřeba dopadnout až na dno… Zdroj: foter.com

A najednou, nevím proč, se odrazím ode dna. Stoupám vzhůru, pažemi si razím cestu ledovou vodou, šepotá mi do uší. Kopu a bojuju. Volím život.

… Kdo si potřebuje vystavovat nějaký obrázek, když má vzpomínky jako já… ,,Vždycky, všude?“ zeptám se a pohlédnu na třpytivou hladinu jezera. Vánek zčeří jeho poklidnou hladinu. V mžiku, slíbí mi Phoenix.

Krásní mrtví – Phoenix; Eden Maguire

Pokud hledáte knihu (knihy), u které si chcete fyzicky i duševně odpočinout, doporučuji sáhnout po Krásných mrtvých. Nostalgie jedné lásky konfrontované smrtí a ztrátou, vzpomínkami nenechá vaše oko suché.  S Darinou a Phoenixem budete spojeni hned od prvního dílu, budete vnímat jejich city, bolest. Budete chtít, aby jejich příběh nikdy neskončil.

Krásní mrtví – Eden Maguire, Fragment, 2012.

Zdroj perexové fotografie: Jana Hybnerová, Generace 21

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentář