Buď něžný!

Divadlo Kultura / 20.12.2013

Všichni se snažíme vyhrabat ze dna a být někdo. Můžeme žít v iluzi, ale srážka s realitou je o to horší.  

Minulý týden se ve slezské metropoli konal již tradiční divadelní festival OST–RA–VAR. Profesionální ostravské scény představovaly svou současnou tvorbu. Národní divadlo Moravskoslezské se předvedlo se sedmi tituly. Z jejich repertoáru byla ovšem zúčastněnými kritiky nejvíce vyzdvihována inscenace Slož mě něžně.

V režii Janusze Klimszi se inscenace odehrála ve Zkušebně Divadla Antonína Dvořáka. Tedy v prostoru velmi intimním a uzavřeném. Diváci sedí na okraji scény v pouhých třech řadách. Tohle všechno dovoluje vnímat vzájemnou blízkost, nejen s děním na jevišti, ale také mezi diváky navzájem. Těchto aspektů si je vědom i inscenační tým. Krev, pot a slzy jsou všudypřítomné a představení se tím stává živočišnější.

„Rovnocenný“ pár Lily (Marie Logojdová) a Theo (František Večeřa) Zdroj: ndm.cz

Autor textu Billy Roche zavádí diváky na okraj města, stejně tak na okraj společnosti. Do prostředí amatérského boxerského klubu. Totožně jako v životě každá postava, kterou se na jevišti potkáváme, má svůj životní příběh, trápení či dilema. Majitelem klubu je boss Theo, kterého ztvárnil František Večeřa. Jeho postava je sebestředný obchodník, ovšem s jistou dávkou šarmu. Tomu neodolala ani jeho přítelkyně Lily v podání Marie Logojdové. Ona je tím typem ženy, kterému se říká nestárnoucí svůdnice. Podvádí svého partnera, aby nad ním cítila převahu, ale zároveň nemá kuráž, aby od něj odešla. V jejich vztahu musí neustále jeden druhému něco dokazovat.

Bolí pravda?

Až do té doby, než se objeví Theova dcera Emer. V podání Veroniky Lazorčákové působí jako křehká a naivní osůbka, která ovšem přesně ví, co chce a jak toho dosáhnout. Tyhle dlouhé prstíky cítíme i za Juniorovým (Petr Houska) povstáním z popela. Po vážném zranění nohy přestal boxovat. Myslel si, že už je to na trvalo. Pak se ovšem zamiloval do Emer a rázem veškeré obavy zmizely. Našel v sobě ztracenou sílu a odvahu, postavil se zpět do ringu. To samozřejmě vyvolá vlnu emocí. Hvězda klubu Dean (David Viktora) to nenese lehce. Sám sebe vidí na vrcholu a považuje se za osobnost. Otázkou je, do jaké míry je o tom opravdu přesvědčen a jak moc se to snaží jenom předstírat, aby si nemusel připustit pravdu.

Junior (Petr Houska), Peadar (Vladimír Čapka), Dean ( David Viktora) a Theo (František Večeřa) Zdroj: ndm.cz

Stejně jako všichni ostatní. Lopotí se za nuzné peníze v mizerném prostředí a neustále si hrají na to, že jsou někdo. Srážka s realitou, ne nijak něžnou, je stimulem pro to, aby se odkryly reálné, pokřivené charaktery těchto postav. Dcera okrádající otce, milenka podvádějící milence, šéf odírající vlastní přátele. Ze vší této morální špíny vystupuje jediný člověk. Boxerský trenér Peadar (Vladimír Čapka). V něm se ukrývá člověk něžný i silný, zásadový a s ryzím charakterem. Nemyslí na sebe, ale na ostatní a stejně jako v životě je pouhým zrnkem mezi plevou.

Emer (Veronika Lazorčáková), Peadar (Vladimír Čapka), Junior (Petr Houska) a Lily (Marie Logojdová) Zdroj: ndm.cz

V intimním prostoru Zkušebny je energie působící z jeviště mocná. Postaví-li se, ovšem všichni aktéři do ringu, ozářené bílé kóje, už není cesty zpět. Veškeré poselství je soustředěno do tohoto prostoru, tak bílého a něžného, avšak tak agresivního a potřísněného krví. Snoubí se v něm mužská brutalita a ženská jemnost. Je to navzájem se doplňující středobod bytí. Je to území lidskosti a zároveň pokřivenosti obyčejných lidí, které si bezpochyby najde svého diváka.

Inscenace: Slož mě něžně
Autor: Billy Roche
Divadlo: Národní divadlo Moravskoslezské – Divadlo Antonína Dvořáka – Zkušebna
Premiéra: 2. února 2013
Režie: Janusz Klimsza
Herecké obsazení: František Večeřa, Marie Logojdová, Veronika Lazorčáková, Petr Houska, David Viktora, Vladimír Čapka
Cena: 220 Kč

Zdroj perexové fotografie: ndm.cz

Klára Václavíková

Klára Václavíková

Zanechte komentář