Literární redaktoři přejí: Veselé Vánoce

Literatura / 24.12.2013

Dnes je den, který plní nejen ta dětská přání. I naši redaktoři se těší, co naleznou pod vánočním stromečkem. O jaké knize sní?

Nejspíš to bude znít jako otřepané klišé, ale už jsme zase o rok starší – rok se s rokem sešel – a my tu máme další nejen generační Vánoce. Za ten rok jsme přečetli spousty knih, napsali desítky recenzí, připomněli některé spisovatele a z daleka ještě nekončíme.

Možná by se hodilo zamyslet se nad tím, kolik knih jsme každý za tu dobu přečetl. Jak jste na tom vy? Já musím říct, že mé osobní čtenářské číslo za letošní rok není nijak slavné, a pokud bych měla sáhnout do svého svědomí, mám co dohánět. Alespoň tak budu mít již dopředu připravné novoroční předsevzetí – začít zase více číst!

Nalaďte se na vánoční strunu, přinášíme speciální vánoční článek!

Když jedna kniha nestačí

Třebaže se to nezdá, při procházení knihkupectvím, kdy si prohlížete všechny ty lesklé a lákavé obálky s podbízejícími názvy a každou z nich byste chtěli mít, často ani netušíte, kolik byste na zdolání všech těch literáních voňavých skvostů potřebovali času navíc. A dovoluji si hádat, že přečíst úplně všechno nemůže stihnout snad nikdo.

Když se pak blíží Vánoce, přemýšlíte, kterou knihu z široké nakladatelské nabídky byste chtěli najít pod stromečkem, mnohdy váháte. Na první pohled zdá se být takové rozhodnutí jako jednoduchá otázka, ale chyba! Pokud se má totiž jednat pouze o jedinou knihu pod stromečkem, mělo by jít o něco výjimečného, jedinečného a nenahraditelného – která z těch úžasných knih to ale jen bude?

 Jaké knihy by letos pod stromečkem rozzářily oči našemu týmu? Pojďme to zjistit!

Michal Procházka

K Vánocům bych si přál nějakou knihu od Chaima Potoka. Židovská literatura mne zajímá dlouhodobě, ale rovněž myslím, že nikdy není na škodu takový Gabriel García Marquez, Robertson Davies či Paulo Coelho. Dávám tedy Ježíškovi široký výběr.

Lenka Vojtíšková

Už hodně dlouho si přeji do své skromné knihovničky zařadit Burgessův Mechanický Pomeranč, je to sice kniha staršího data, ale podle mě stojí za to mít ji ve sbírce. Mám ale pocit, že ani letos se mi nepoštěstí, neboť už nějakou dobu není k sehnání, a nakladatelé ne a ne s tím něco dělat.

Klára Dvořáková

K Vánocům si přeji knížku V šedých tónech. Abych pravdu řekla, knihy si nejdříve vybírám podle obalu, a až pak si zjišťuji, o čem je příběh. Snad mě tahle krásná obálka nezklame!

Tereza Srbecká

K Vánocům snad dostanu knížku od Larse Keplera – Písečný muž, na kterou se těším už od dočtení předchozího dílu. Pravděpodobně jí přečtu přes noc (maximálně dvě noci), ale to mě na téhle strašně chytlavé, děsivé a promyšlené sérii baví nejvíc.

Jana Hybnerová

Dlouho jsem váhala, kterou knihu vybrat, ale Vánoce by měly být kouzelné, přinést něco nového, neočekávaného – a proto jsem se rozhodla odskočit si od své častokrát již analyzované „young adult literature“ a vrhnout se vstříc něčemu úplně jinému – takže, moc prosím Ježíška o Evu Urbaníkovou a její novinku Stalo se mi všechno.

Veronika Mahdalová

Seznam knih, které nutně potřebuji zařadit do knihovny, je dlouhý jako role toaletního papíru. Nicméně o prvenství se teď perou dvě knihy – My od ruského autora Jevgenije Zamjatina, což je román pro ty, co četli 1984 a nezalíbilo se jim. Druhým knižním vánočním přáním, je nová kniha od Petra Heteši, vydaná 13. prosince nakladatelstvím Brokilon.

Ať už se dnes pod vaším stromečkem objevila jakákoliv kniha, literární redakce přeje ŠŤASTNÉ A VESELÉ VÁNOCE!

Zdroj perexové fotografie: Jana Hybnerová, Generace 21 (upraveno)

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentář