Škola skutečného pečení: Nebojte se potahovaných dortů

Na talíři / 5.12.2013

Oslava narozenin Generace 21 si samozřejmě žádala dort. A nám to vnuklo myšlenku na nový seriál.

I šéfredaktorka, Silvie, si pochutnala.

I šéfredaktorka, Silvie Trebatická, si pochutnala.

Jste-li naším pravidelným čtenářem, znáte náš seriál Škola skutečného vaření. V listopadu však Generace 21 oslavila první narozeniny a já se nadšeně hlásila, že upeču dort a hned mi bylo jasné, že se s vámi o něj podělím. A protože ráda peču, rozhodla jsem se, že generační narozeninový dort bude prvním článkem ze seriálu Škola skutečného pečení, protože třeba je nás víc, kteří raději troubu než plotnu.

Základ tvoří vlastně buchta

Ačkoliv si oslava žádá něco speciálního, rozhodla jsem se, že raději zvolím osvědčenou klasiku. A klasika je pro mě maminčin recept na dort, který lze vlastně použít i na jakoukoliv buchtu.

Suroviny na korpus:

300g polohrubé mouky (může být i hladká)

250g cukru (245g cukru a 5 g vanilkového cukru)

100g rozpuštěného másla

3 lžíce oleje

1/4l mléka

2 vejce

1 prášek do pečiva

Příprava je snad nejjednodušší, co si dovedete představit. Všechno dáte do mísy, zamícháte nebo rozšleháte a hotovo. Těsto nalijete do formy a dáte péct podle zkušeností s vaší troubou. Náš dort se pekl na 200°C  zhruba 20 minut.

Pokud budete dělat nějaký netradiční tvar jako my, je třeba krájet až po vychladnutí před nanesením krému. Korpus rozkrojte v půli a cítíte-li, že je uvnitř ještě teplý, nechte ho ještě chvíli chladnout.

Příprava korpusu je snadná, ale stejně tak i krému.

Příprava korpusu je snadná, ale stejně tak i krému.

S náplní si vyhrajte

Suroviny na náplň:

220g změklého másla

225g sýru Philadelphia

220g moučkového cukru

1 lžičku vanilkového extraktu nebo použijte vanilkový lusk

barvivo

ananas

Jak na vanilkový lusk?

Rozřízněte ho podélně a opatrně, nejlépe tupou stranou nože, seškrábejte zrníčka, která vmíchejte do těsta.

Základ krému je z mé oblíbené kuchařky Slavnostní pečení s Ivetou od Ivety Fabešové. Šlehačem promíchejte několik minut máslo s cukrem a sýrem a provoňte extraktem nebo vanilkovým luskem. Na závěr těsto obarvěte. Nejlepší jsou gelové barvy, ale pokud použijete sypké, výsledek bude stejný. Jen si směs rozmíchejte s několika kapkami vody, aby se nevytvořily hrudky.

Rozkrájený dort pomažte krémem a přidejte ananas nebo jakékoliv jiné ovoce. Přiklopte a zbylým krémem namažte boky a horní část dortu, kde pomocí krému zamaskujete případné nerovnosti.

Pomažte krémem celý dort, ať se vám lépe potahuje.

Pomažte krémem celý dort, ať se vám lépe potahuje.

Na závěr už jen potáhnout

Suroviny: Cukrářská potahovací hmota K2, gelové barvy

Hmotu zahřejte v rukách a až bude dostatečně měkká, podsypte si vál moučkovým cukrem a vyválejte plát tenký 3-5 mm. Na váleček pomalu natočte hmotu a přendejte na dort, kde ji zase rozhrňte. Pečlivě uhlaďte. Chcete-li hmotu barvit, přidávejte barvivo opatrně a vždy důkladně prohněťte. Až bude mít hmota požadovanou barvu, vyválejte ji.

Finální zdobení je již na vaší fantazii a zručnosti. My pouze vykrájeli nápis a bylo hotovo. Ozdoby připevněte na dort pomocí štětečku a vody.

Na uhlazení si můžete pořídit speciální nástroj, ale postačí vám i ruce.

Na uhlazení si můžete pořídit speciální nástroj, ale postačí vám i ruce.

Když jsme dort pak v redakci vesele pojídali, ze všech stran jsem dostávala otázky, co že je ta „ká dvojka“. A protože jsme ve Škole skutečného vaření, pojďme si to vysvětlit.

Existuje několik možností, jak potáhnout dort:

1. Fondánová hmota – Velmi sladká, ale na potahování dortů ideální, hlavní složkou je cukr. Aby to nebylo jednoduché, i fondánových hmot je více, například právě hmota K2 (mandlová příchuť), White icing (citronová příchuť) nebo různé pasty (pasta Dama, Dama Top…). Vlastnosti jsou většinou podobné. Jsou to měkké hmoty, které se hodí na potahování, ale při modelování se trochu natrápíte. Opravdu rychle se zahřívají a měknou.

  • Fondán – Nepleťme si však opravdový fondán s fondánovou hmotou. Klasický fondán je cukrová hmota, kterou znáte například z větrníků.

2. Marcipán – Rozlišuje se podle toho, zda chcete potahovat či modelovat. Je dražší, ale chuť mandlí a cukru vám to většinou vynahradí. Nevýhodou může být, že marcipán je zabarven lehce do žluté, oproti tomu fondán je krásně bílý. Pokud víte, že budete dort více zdobit, můžete si koupit marcipánovou plastelínu, která se prodává v různých barvách.

3. Chokoflex – Čokoládová potahovací hmota. Vhodná je i k modelování i potahování, rozdíl je pouze ten, že voní i chutná po čokoládě.

4. Formix – Potahovací hmota, která je opravdu jemná, bílá a k dostání je v několika příchutích.

 

Finální podoba dopadla skvěle.

Finální podoba dopadla skvěle.

Máte rádi potahované dorty? Znáte nějaké triky, které potahování zjednoduší? Napište nám do komentáře.

Zdroj fotografií: Alice Pazderová, Silvie Trebatická, Generace 21

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář