TRX

TRX aneb v zajetí popruhů a váhy vlastního těla

Sport / 3.2.2014

Závěsné cvičení prvotně sloužilo vojákům. Dnes ho využívají profesionální sportovci i obyčejní lidé, kteří chtějí zlepšit svoji fyzičku.

Potím se, klepe se mi břicho, je mi vedro. Jsi voják. V Afghánistánu. Makej, ty srabe! Vzdávám to a žuchnu na podložku. Žádný voják, žádný Afghánistán, ale pohybové studio a jeden studentský povaleč, co se rozhodl dělat něco sám se sebou.

Z hlubin moře na povrch zemský

TRX je závěsné cvičení, které mělo původně sloužit vojákům. Vynalezl ho Randy Hetrick, když hledal způsob, jak zůstat v kondici, pokud jste zrovna uvězněni v ponorce s omezeným prostorem i vybavením. Hetrick a jeho fyzičkychtiví vojáci začínali s padákovými popruhy a nářadím na opravu lodí, dnes už se vyrábějí speciální černo-žluté popruhy, které nenápadně visí ze stropů fitek a pohybových studií a tváří se, že vám nic neudělají. Jeden by jim i věřil.

Ale není to tak. Minimálně udělají totiž to, že vám zpevní celé tělo. A to celkem jednoduše, vaším závažím bude vaše váha, přičemž náročnost cviků si můžete upravit postavením těla vůči kotvě TRX. Tím se toto cvičení stává ideálním jak pro jedince, kteří právě po letech vstali od počítače a sport viděli leda v televizi, tak pro profesionální sportovce, kteří potřebují doladit formu.

Jak už bylo řečeno, cvičí se na dvou popruzích, které jsou upevněny kotvou ke stropu cvičební místnosti. Na konci každého popruhu je ucho s vyztuženým madlem pro pohodlnější uchopení. Nic víc, nic méně, ale bohatě to stačí. Existuje nespočet cviků, během kterých držíte v každé ruce jedno madlo, obě madla v jedné ruce, případně máte zavěšenou jednu či obě nohy. Dají se střídat polohy ve stoje a vleže, ti, kteří (zatím!) nedisponují rovnováhou, se občas vyskytnou někde mezi nebem a zemí, kde onu rovnováhu chytají.

Balancuji na jedné noze, druhou mám uvězněnou v uchách popruhů. Pětkrát vyskočit a udělat dřep, načež v kliku přehodit stojnou nohu přes zavěšenou a přitáhnout je pětkrát k tělu. A nohy vystřídat. Pět koleček. U třetího přemýšlím, zda by stačilo jen tak poskočit. U pátého kola při změně pozic do kliku přímo padám. Hlavně vydržet do konce!

Vešlo by se i do kabelky

Další nespornou výhodou TRX je jeho skladnost a nenáročnost na prostor, protože když se vešlo do ponorky, může se vejít i k vám domů. Můžete si ho zavěsit mezi futra, na zahradě na strom nebo si ho vzít na cesty. Udržíte se ve formě a nemusíte jezdit do vzdáleného fitcentra, případně se vám po fyzické aktivitě nebude stýskat na dovolených či pracovních cestách. Určitě si ale nejdřív vyzkoušejte pár lekcí v některém pohybovém studiu a zeptejte se trenéra na správné provádění cviků. Vybudujete si dobrý základ a nebudete si tělo místo posilování ničit. Jako inspirace vám při dalším domácím cvičení pomůže internet, který se cviky jenom hemží.

A co vlastně ta kouzelná písmena TRX znamenají? Je to zkratka z anglického názvu Total-Body Resistance Exercise Suspension Training neboli závěsný trénink pro zatížení celého těla. Pokud toto cvičení vyzkoušíte, s radostí výstižnost názvu potvrdíte. Nebude totiž svalu na těle, který byste aspoň trošku necítili. Jak se píše na stránkách jednoho z pohybových studií: Objevíte svaly, o kterých ani nemáte tušení, že se ve vašem těle nachází.

Zavazuju si tkaničky, ale mám tak unavené ruce, že mi to moc nejde. „Vy jste byla dneska poprvé?“ sklání se nade mnou lektorka. „Jéé, tak to se připravte, že zítra budete jako praštěná kovovou tyčí a pozítří se ani nepohnete.“ Straší mě, uklidňovala jsem se cestou domů. Měla pravdu… Ale příště přijdu zase!

Zdroj perexové fotografie: YouTube.com

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentářVaše názory

  • Martin Háze

    Toto je výborná věc, mám a každému jedině mohu doporučovat! Hezký článek 🙂

  • www.zelenakava-nahubnuti.cz

    TRX parádní, kámoš tam chodí a dost se namakal 🙂