Když se z lásky stane zvyk

Osobní rozvoj Vztahy / 12.12.2013

Jste spolu už dlouho a najednou zjišťujete, že k tomu vlastně není nejmenší důvod? Ironicky o ironickém…

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají…

Prošel si tím asi každý, kdo někdy zažil nějaký dlouhodobější vztah. Na začátku je vše růžové, prosluněné spoustou vzájemných odhalení, které vás utvrzují v tom, že právě ona/on je ta/ten pravá/pravý. No, aby taky ne! Sleduje s vámi stejné filmy. Nevadí jí akční scény, jemu zase nenaskakuje husí kůže při romantických zápletkách, na něž ji klidně pozve do kina, a dokonce k tomu koupí i popcorn.

Společné stolování často začíná návštěvou stylové restaurace s obrovským výběrem nejrůznějších laskomin a končí sexem. Pokud dojde k večeření doma, jedná se o společnou činnost, u níž se výborně bavíte, zažijete spoustu vtipných či snad vášnivých scén. Dozvíte se o druhém něco nového. A hle? Vám stejně jako jemu/jí nevadí na talíři „rychlovky“ z mikrovlnky a dlouhé vaření s haldou nádobí je pro vás oba zbytečná ztráta času, který by šlo lépe využít pro zajímavější chvilky ve dvou.

Hádky? Celé dny, týdny a snad i měsíce vůbec netušíte, že nějaké takové slovo existuje. Drahá polovička je opravdu tou nejdražší osobou široko daleko. Neexistují žádné špatné vlastnosti, díky nimž by bylo dobré se od druhého držet dál. Ona je tak sexy, když na vás žárlí. On je tak sladký, když po sobě neutře záchodové prkénko. V téhle fázi by vás dokázala rozdělit jedině smrt – no, možná ani ta ne…

Společné chvíle byly vzácné kdekoliv. Zdroj: foter.com

Společné chvíle byly vzácné. A teď? Zdroj: foter.com

Po sexu, kterému předchází dlouhá milostná předehra se vším tím hlazením, polibky, vzájemným poznáváním atd., dochází na dlouhé noční debatování nad zbytečnostmi, které by jinak určitě vydržely až na ráno. Následují týdny sladce probděných nocí. Usínání připomíná hadí propletenec, kdy by pouhý přihlížející nebyl schopný rozpoznat, čí noha z peřiny právě vykukuje ven.

Shrňme si pocity na začátku

Po každém společně stráveném dni se cítíte volní jako pták. Je vám do zpěvu. Ona kašle na kamarádky, on nemá potřebu zajít si na pivo do hospody. Muži také pravidelně mění své propocené ponožky a spodní prádlo, ženy pečlivě vybírají správný odstín rtěnky, běda spatřit je doma nenalíčené. O nějakém ochlupení na nohou nelze vůbec debatovat, na té dokonalé ženě nic takového přece neexistuje!

Všechno se časem mění, i zamilovanost

Jenže přejde několik týdnů, měsíců, možná snad i roků a vše je rázem jinak. Všechno kolem už není tak růžové. Nová odhalení o protějšku už nejsou tak sexy a ohromující, ale spíše k vzteku. A společné filmy? Je dobré si časem pořídit dvě televize, neboť akční scény vaše partnerky brzo začnou nudit a ve vztahu budou ztracenou romantiku hledat alespoň ve svých dřívějších filmových idolech. Kino je rázem drahé a na dlouho očekávaný film si stačí prostě a jednoduše jen počkat, až bude na DVD, případně volně ke zhlédnutí na internetu. A popcorn? Už minule vám bylo snad dostatečně dáno najevo, že před pár lety váš zadek nebyl takový.

A ani kouzlo společného stolování nepřináší vytoužený pocit dřívějšího štěstí. On/Ona stojí u dřezu před nádobím z minulého týdne a marně vzpomíná, kdy bylo k večeři něco lákavějšího než ohřáté párky či polévka z pytlíku. Radostnější varianty pak představují model, kdy jeden sedí za počítačem, předstírá obrovské množství on-line práce, zatímco druhý kmitá okolo sporáku a připravuje hlavní chod s dezertem i zákuskem. Restaurace se stává stejně drahým luxusem jako kino. Večeřet venku si dopřejete například na výročí – tedy pokud si pamatujete, kdy ho máte.

Láska může mít hodně podob. Pokud se o ni ale nebudete starat, hýčkat ji, neustále jeden v druhém nacházet něco nového – milého, respektovat se a zdráhat jeden druhému drze ubližovat skrze slova jako na začátku, nebudete společně sdílet něco, co vás okouzlí, a začnete se upínat stále častěji na vše negativní, věřte, že dříve nebo později se tento něžný cit promění v pouhý otupělý zvyk. A otázkou zůstává, zda může vztah založený na zvyku bez lásky fungovat tak, jak jste si v duchu přáli tehdy na prvním rande.

Jana Hybnerová, autorka článku

Hádky? Vaše neshody v názorech jsou na denním pořádku. Ona je tak protivná, když není po jejím. On je tak nudný a líný, když sedí před počítačovou hrou. Najednou její žárlení není vůbec sexy, ale připomíná spíše hysterický záchvat, nad nímž by se dalo zamyslet ruku v ruce s psychiatrickou pomocí. On a jeho nekonečné prohřešky, stále „pokropené“ záchodové prkénko a okolní dlažba už zdaleka nepůsobí roztomile, ale nechutně – copak se ve svých téměř třiceti letech neumí trefit do tak obrovské díry, jako je záchodová mísa?

Dnes je středa a vy víte, že by měl na řadu přijít sex. Dříve lechtivé hrátky probíhaly každý den, nebo neplánovaně, jednoduše spontánně. Poté frekvence slábla, až zůstaly pouze „dané dny“, kdy víte, že právě dnes „to přijde“. Jenže nakonec milostné souznění nepřichází ani v očekávaný den, podstatnějším se stává poslední díl telenovely o 300 identických částech či další ze série fotbalových proher jeho oblíbeného týmu. To je konec, říká si ona. Nepřitahuji homá určitě jinou, určitě je to mou celulitidou. Ona je jak nymfa, říká si muž. Když přichází utahaný po práci, jeho posledním přáním je podávat vysoké výkony ještě v posteli. Předehra už se stává pouze sprostým a časově náročným slovem, které lépe zapadá spíše do hudební teorie o struktuře nějaké písně.

Shrňme si pocity na konci

A jak vám tak utíká jeden stejný den za dalším zcela totožným, pomalu si začínáte říkat: „Kéž bych byl/byla zase volný/volná jako ten pták.“ Už vám při pomyšlení na společné chvíle není do zpěvu a rozhodně nemáte pocit, že byste zrovna mohli roztáhnout křídla a volně létat povětřím. Naopak, ona mnohem častěji volá své kamarádce a zve ji na společné nákupy/kafe, on se nemůže dočkat termínu odjezdu na služební cestu a dalšího fotbalového zápasu, u jehož sledování se v místní hospodě zpije pod obraz se starými kamarády. Ona navíc sedí před televizí v leginách roztrhaných na pozadí, co je depilace, zná už jen z časopisů, maluje se výhradně do školy, práce, ven – právě na akce, jichž se drahá polovička neúčastní. Jeho koš s čistým prádlem zase rázem přetéká a ten se špinavým je naopak podezřele dlouhou dobu prázdný, špinit nové tričko je přece holý nesmysl.

Může se zdát, že v takové chvíli se vztah řítí jednoznačně do cíle. Z lásky se stal otupělý zvyk. Ironií je, že to, co se dříve zdálo být sexy, dnes působí jako nepřekonatelná negativní vlastnost. Pánové sní o bezstarostné femme fatale z počátku vztahu – pohled na dřívější bohyni s natáčkami na hlavě, hltající jeden houskový knedlík za druhým a sledující přihlouplou romantickou ságu, tomu nedodává. Ženy touží po vášnivém a elegantním muži z prvního rande, který doma ale v současné době sedí pouze v trenýrkách, hlavu má zabořenou do počítače a za zvuků svých střev hltá jeden fotbalový zápas za druhým, výhry často triumfálně oslavuje řádným říhnutím.

Rada na závěr? Snažte se v sobě uchovat alespoň kousek té ženskosti/mužské elegance, kterou na vás váš protějšek obdivoval a kvůli níž vám už při prvním setkání zcela propadl. Dbejte o sebe jako dřív. Zapomeňte na srovnávání toho, co bylo včera. Teď je teď! Vzpomeňte si na pokoru, s jakou jste spolu komunikovali, a pokuste se vyhnat ironii vyprchávající lásky z vašeho domova. Pokud… pokud ještě oba chcete.

Umíte rozpoznat dobu, kdy už je čas říci protějšku sbohem? A co je pro vás ve vztahu nepřekonatelným zlozvykem, který vede k definitivnímu konci? Umíte se i po letech spolu zasmát a respektovat jeden druhého, nebo se necháváte ovlivnit vzpomínkami a jen vyčítáte druhému, co bylo dříve?

Zdroj perexové fotografie: foter.com (upraveno, Generace 21)

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentář