10 filmových tipů s kouzlem Vánoc

Film / 23.12.2013

Láska nebeská, Sám doma, Tři oříšky pro Popelku nebo Anděl Páně, to jsou vánoční klasiky. Nezapomínejme však na to, že existují i další snímky, které nastolí tu správnou atmosféru a ještě je neznáte zpaměti.

Co byste si tedy během letošního vánočního lenošení měli pustit? Přinášíme vám přehled  těch nejlepších, ne tak úplně klasických deseti snímků, které podpoří vánoční atmosféru. A ještě něco navíc – pár tipů z redakce, bez kterých si nedokážeme Vánoce představit. Vyberete si z našeho seznamu?

Ukradené Vánoce Tima Burtona

Ač Vánoce v názvu mohou evokovat klasiku, Tim Burton jako obvykle přináší trochu jiný pohled na předvánoční šílení. V jeho kouzelném animáku hraje hlavní roli sympatický kostlivec Jack Skellington, který se stal doslova kultem. Ten vládne halloweenskému městečku, což činí jeho život trochu nudným – pořád a pořád jen Halloween, to nemůže bavit nikoho. A tak se nemůžeme divit, že když zavítá do sousedního Vánočního města, rozhodne se zkusit něco jiného – s pomocí svých „příšeráckých“ kámarádů unese toho obtloustlého otrapu v červeném kožichu a jeho místo zaujme sám. Co se asi může stát, když Vánoce ovládne král Halloweenu?

O úspěch filmu na motivy Burtonovy povídky se postaral hlavně geniální hudebník Danny Elfman, jehož soundtracky jsou opakovaně nezapomenutelné, tady hudbu složil, slova napsal,  a ještě navíc nazpíval Jackovy party. A i když vás může název filmu směrovat jinam, režisérem tentokrát není Burton sám, ale Henry Selick. A i přes svůj nepovedený nástup na scénu, kdy se mu nedostalo patřičné reklamy a propagace, se Předvánoční můra noční (alternativní název) zabydlela v srdcích mnohých – díky sarkastickému humoru, skvělým songům a dokonalému Jackovi. A komu by to nestačilo, ten si pustí podobně zimní Mrtvou nevěstu a pokračuje v krasojízdě.

Grinch

Seznamte se, Grinch. Zdroj: universalstudiosentertainment.com

Seznamte se, Grinch. Zdroj: universalstudiosentertainment.com

Ani Grinch nedýchá typickým předvánočním optimismem, i když konec už je radostná klasika. Za zkouknutí však rozhodně stojí, vánoční atmosféra na vás dýchne nejen z prostředí Kdosic a z rozesmátých tváří Kdovíků, ale i z veršovaného vyprávění celého filmu. Grinch je prvním celovečerním zpracováním oblíbeného knižního vánočního příběhu od Dr. Seusse, kterému předcházelo několik kreslených verzí. V hraném snímku se jako Grinch představí svými grimasami známý Jim Carrey a mrzoutství, se kterým zeleného obluďáka ztvárnil, je obdivuhodné.

A oč vlastně jde pro ty, kteří s Grinchem neměli tu čest? Kdosice jsou pohádkově malebnou vesničkou, kde se všichni jen veselí. A do tohoto místa se narodil i malý Grinch, který ale nikdy nebyl jako ostatní děti. V osmi letech se zazelenal a osrstil a kvůli výsměchu ostatních prchl do hor, aby se stal přízrakem, který roztomilé obyvatele vísky straší ve snech. A lavina se utrhne v okamžiku, kdy odvážná Cindy Lou pozve Grinche na oslavy do vesničky a zeleného chlupáče nenapadne nic lepšího, než ukrást Vánoce. I ti, kteří svátkům příliš neholdují, tady najdou to svoje a minimálně na začátku si spokojeně „zabrblají“ se Shrekovým chlupatějším bratrem. Jen do toho.

Legendární parta

Jdou takhle Víla ZuběnkaVelikonoční zajíc a potkají Santu se SandmanemJackem Frostem. Ne, to není začátek nějakého pomateného vtipu, ale stručný nástřel děje Legendární party. V tomhle geniálním animáku se totiž potkávají všechny dětští superhrdinové, aby spojili síly v boji proti Bubákovi, který se rozhodne zničit všechno, po čem dětské srdce touží – Vánoce, Velikonoce, sladké sny i sladké odměny za vytržené zuby. A kdo má v takovém prostředí vyrůstat? Vše je navíc komplikováno tím, že kouzelné bytosti ztrácejí sílu podle toho, kolik dětí na ně přestane věřit. A že můžou úplně zmizet ze světa, to už si ověřil Jack Frost na vlastní kůži.

Kdo jiný než tahle pětice by mohl zachránit dětský svět? Zdroj: wallpaper.com

Kdo jiný než tahle pětice by mohl zachránit dětský svět? Zdroj: wallpaper.com

Legendární parta je skvělá, plná chytrého humoru a krásných scén, české publikum ale neoslovila tolik, protože nejsme příliš seznámeni ani s Vílou Zuběnkou, ani Sandmanem, natož Jackem Frostem. Když to vezmeme do důsledku, i ten Santa se zajícem jsou pro nás dost cizí. Přesto byste si neměli nechat ujít tradiční boj mezi dobrem a zlem v trochu jiném kabátu a stejně tak jiný úhel pohledu na klasické dětské hrdiny. Tahle netradiční vánoční podívaná na základě knihy Williama Joyce polechtá nejednu bránici.

Vánoční koleda

Jak lépe přiblížit lidem dílo Charlese Dickense než prostřednictvím animovaného filmu? A tak i Vánoční koleda získala nový kabát a jako jeden z prvních 3D IMAX animáků před několika lety vtrhla do našich kin. A všichni byli nadšení nejen těmi úžasnými vločkami, které se jim z plátna sypaly přímo do tváře, ale i díky znovuobjevení klasického díla, které už pro současnou generaci stihlo tak trochu zapadat prachem.

Hlavním hrdinou všeho dění je starý Ebenezer Vydřigroš, lakomec a skrblík první kategorie. Chce si prožít svátky v klidu a pokoji svého vlastního mrzoutství a bručounství, ale to mu není dopřáno. Navštíví ho totiž trojice duchů, minulých, přítomných a budoucích Vánoc, která se snaží otevřít jeho lakotou zaslepené oči. A právě skrze výlety časem je vyprávěn celý kouzelný příběh, který ovlivnil mnoho svých čtenářů – a teď už i diváků. Vánoční koleda je extrémně povedeným filmovým přepisem, který se na animovaný snímek až překvapivě věrně drží originálu. A ti duchové, ti mají vskutku šmrnc.

Polární expres

Skoro se může zdát, že všechny animáky s vánoční atmosférou jsou vytvořeny podle knižní předlohy. Inu ani Polární expres není výjimkou. Za jeho předlohou tentokrát stojí Chris Van Allsburg, režie se ujal Robert Zemeckis, kterého všichni milujeme za TrosečníkaForresta Gumpa (a má na triku taky předchozí Vánoční koledu), hudby Alan Silvestri, který za soundtrack snímku dokonce získal Zlatý glóbus, a hlavního partu Tom Hanks. Téhle trojce to už ve Forrestovi skvěle klapalo a Polární expres je tak téměř sázkou na jistotu. Příběh chlapce, který věřil v to, v co jiní už dávno přestali, je výletem po magických polárních pláních.

Kam vás může takový expres až zavézt? Zdroj: csfd.cz

Kam vás může takový expres až zavézt? Zdroj: csfd.cz

Netřeba čekat nic jiného než vizuálně úchvatnou jízdu sněžným expresem se sympatickým průvodčím a dokonalou hudbou. Tento film je Hanksovým a Zemeckisovým zhmotněným snem. Hlavní herec si v něm střihl hned pět rolí, všechny byly vytvořeny pomocí motion capture techniky, kterou teď tak dobře známe z Hobita – nejprve je natočen reálný herec provádějící potřebné pohyby a grimasy a následně je převeden do digitální podoby. I díky tomu postavy působí jako živé. A i když film nebyl žádným trhákem, ve svých vagónech vám Polární expres přiveze pořádnou dávku vánoční nostalgie.

Velká vánoční jízda

A protože animáky jsou prostě základ, přihoďme si navrch ještě jeden. Tentokrát se podíváme do rodinky Santových, kde tři generace nosičů dárků přežívají pospolu s většími či menšími problémy. Velká vánoční jízda odpovídá na nejpalčivější otázku, kterou si pokládá každé dítě – jak ta mocná vánoční bytost stihne za jeden večer obejít celý svět? Jednoduše, jedná se o dobře rozjetý byznys zahrnující stovky a tisíce vánočních skřítků. Velká vánoční jízda však není jen vhledem do zákulisí Vánoc, ale také komedií o rodinných trablech. Jak se zbavit dědečka, který si rád povyrazí jako zamlada a vytvoří tím kopu problémů? A kdo si víc zaslouží podědit byznys po otci, ambiciózní starší bratr nebo ten mladší s širokým srdcem?

Animovaný snímek z roku 2011 má poměrně jednoduchou dějovou linii – dobře šlapající Santův podnik nějakým způsobem vynechá jedno dítě. Dalo by se to označit za povolenou ztrátu, ale nejmladší ze Santovské rodiny, Arthur, takový pocit nemá. Není přece možné, aby mělo jediné dítě nepovedené Vánoce! A tak se nejnešikovnější člen rodu rozhodne vyrazit postaru a na vlastní pěst. Jak tohle může dopadnout… Inu – rozhodně zábavně!

Santova dílna připravena! Zdroj: csfd.cz

Santova dílna připravena! Zdroj: csfd.cz

Gremlins

A jestli vám ta vánoční sladkost leze krkem, je tady jednoduchý lék: gremlini! Snímek podle scénáře potterovského Chrise Columba je zaručenou antivánoční bombou, která srší černým humorem a sarkasmem. Billy Peltzer dostane od otce k Vánocům podivného chlupáče, kterému se říká mogwai. A spolu s ním také tři instrukce – nikdy ho nekrmit po půlnoci, nikdy ho nenamočit a nikdy ho nevystavovat přímému slunečnímu záření, které by ho zabilo. Když se pak mogwai omylem namočí, z jeho těla se zrodí několik jemu podobných stvoření, která však už nejsou zdaleka tak přítulná. A když se po půlnoci nají a stanou se z nich vražedné ještěří příšerky, začíná ta pravá sranda.

Netradiční koledníci. Zdroj: csfd.cz

Netradiční koledníci. Zdroj: csfd.cz

Gremlins nejsou klasickou vánoční podívanou, ale pokud vám nevadí trochu tvrdší humor, určitě se u něj zasmějete. A kromě toho se velmi liší od všeho, co o Vánocích uvidíte, takže představují lákavé oživení. Podlehněte zástupu tak trochu komických příšerek a nikdy se na svátky nebudete dívat stejně.

Prázdniny

A co by to bylo za Vánoce bez špetky hollywoodské romantiky. Jak bylo slíbeno, žádná Láska nebeská, ale PrázdninyKate WinsletCameron Diaz. Dvě holky naštvané na celý svět dostanou před Vánoci košem od svých vysněných, a tak je nenapadne nic lepšího, než vypadnout z obvyklého prostředí někam úplně jinam. A tak si přes internet vymění na týden domy a bohatá rozverná snobka Cameron zamíří do maličkatého domku na předměstí Londýna a uzavřená Kate do obrovského sídla ve slunné Kalifornii. A nebyla by to správná romantická komedie, kdyby se to všechno nezamotalo a na scénu nevystoupili dva sympaťáci, kteří získají srdce obou opuštěných žen.

Režisérka Nancy Meyers stojí za úspěšnými romantickými trháky Po čem ženy touží nebo Lepší pozdě než později, které si oblíbilo mnoho diváků. A Prázdniny jsou stejný, snad ještě lepší případ, který vás utvrdí v myšlence, že dobré konce k Vánocům zkrátka patří. A hvězdné obsazení snímku zaručuje, že se budete dobře bavit. Kromě Cameron a Kate se totiž na scéně objeví taky komik Jack Black nebo okouzlující Jude Law. Tak si užijte Prázdniny.

S tebou mě baví svět

S tebou mě baví svět, má milá Emčo... Zdroj: csfd.cz

S tebou mě baví svět, má milá Emčo… Zdroj: csfd.cz

A nezapomínejme na perly z českých luhů a hájů. U nás nejde přímo o snímky vánoční, protože Pelíšky jsou přece jen moc profláklé, ale alespoň zimní atmosféra k Vánocům taky patří. A proto není možno nezmínit klasickou komedii S tebou mě baví svět. Vyprávění o tatínkovském výletu na hory s bandou potomků všech věků a pohlaví je nestárnoucí podívanou, která ani s ubíhajícími roky neztrácí na vtipu a výstižnosti. Snad každý muž, který byl donucen strávit nějaký čas o samotě se svými dětmi, se ve filmu najde, a snad každá žena pozná svého drahého.

Nezapomenutelné hlášky „Matýsek se posral!“ a „Tati, prdí taky hadi?“ se vryly do paměti každého z nás a zapomenuté bačkůrky či beruška na lopuchu už patří k českému folklóru. I když už Július Satinský není mezi námi, jeho laskavý humor nás prostřednictvím tohoto snímku oslovuje až do dnešních dnů. Skvělá rodinná komedie by si rozhodně měla najít místo ve vašem vánočním programu.

Sněženky a machři

A posledním černým koněm na našem předvánočním listu je neméně klasický příběh jednoho lyžařského výcviku, Sněženky a machři. Když vyrazí parta dospívajících na hory se bavit pod dozorem poměrně liberálních učitelů a jedním příliš přísným kantorem, nemůže z toho vzejít nic moc dobrého. Ale vy si tuto podívanou jistě užijete. Pokud vás už nepobaví děj, pak mládí na tvářích slavných herců jako je Michal Suchánek nebo Eva Jeníčková svou práci rozhodně odvede.

Jen novému pokračování z roku 2008, které na scénu vrací hrdiny v době o 25 let později, se raději vyhněte – z původního kouzelného filmu nezbylo skoro nic. To však nemění nic na tom, že originální snímek z taktovky Karla Smyczka dodnes nemá v české kinematografii konkurenci a o Vánocích je ideální okamžik si tohle zopakovat.

Nic se vám nezamlouvá? Nechte se inspirovat naší redakcí!

Pavla Lokajová: Já o Vánocích vždycky koukám na film Čokoláda s Johnnym Deppem, bez něj to nejsou Vánoce.

Jan Markel: Vzhledem k mojí sebestředné osobnosti slavím Jelimánoce, a tudíž Šťastný a veselý Madagaskar. A Život Briana zapisuji také na seznam povinných vánočních filmů.

Alice Pazderová: No pro mě je to právě ta profláklá Láska nebeská. A pak ale každopádně nesmí chybět Vánoční prázdniny s rodinkou Griswoldových.

Barbora Venháčová: Mám dva nej vánoční filmy. Pokud se máme bavit o těch ne tak úplně tradičních, tak uvedu Anděla na horách. No a vedle něj samozřejmě Byl jednou jeden král, ale to je taková krásná klasika.

Klára Dvořáková: O Vánocích si rozhodně nenechám ujít Paní Zázračnou!

Kateřina Stupková: S Vánoci mám spojené všechny tři díly komedie Kdopak to mluví, i když vánoční je jen ten poslední. Nadabovaná mimina prostě nemají chybu, a i když psíci jsou už slabší, pořád se u toho směju. Asi za to může Kirstie Alley a John Travolta.

Tak vybírejte pečlivě, občas si svou šanci zaslouží i ty snímky, které byste si běžně nepustili. Tak jim ji dejte. A nezapomeňte se do komentářů pochlubit se svými oblíbenci!

Zdroj perexové fotografie: picstopin.com

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář