ne

Naučte se říkat NE!

Osobní rozvoj Vztahy / 18.4.2013

Patříte-li k lidem, kteří ve všem neustále ustupují, myslí na dobro a názory ostatních, zamyslete se nad sebou! Je čas naučit se říkat NE!

Proč si někteří z nás nechají všechno líbit? Máme to opravdu zapotřebí? Hrajeme si na Matky Terezy a jiné spasitele světa. Vnímáme potřeby a dobro ostatních na úkor toho, co chceme my. S tím je ale konec! Naučte se odmítat. Svůj slovníček rozšiřte o tato slova: ne, nechci, nebudu. Není potřeba se omlouvat a cítit provinile za to, že nevyhovíte přání ostatních.

,,Myslím si, že říkat ne je obtížné hlavně proto, že nás to potenciálně vylučuje ze společnosti a oslabuje to vztahy s okolím. Protože když někdo bude říkat často na moje prosby ne, tak pro mě už nebude takový přítel. Ale i já mám ten problém,“ svěřila se nám redaktorka sekce Na talíři Karolína.

Proč říkat ne?

NE, NECHCI, NEBUDU! Jak mocná jsou tahle slůvka.

Co je na tom někoho odmítnout? Ne vždy se člověk zavděčí všem, ale měli bychom mít na paměti, že ten, na kom by nám mělo záležet jsme především my sami. Všichni máme právo volby a můžeme vyjádřit vlastní názor na to, co skutečně chceme a jít si za ním. Nevěřili byste, jak tímto jednoduchým krokem můžete získat respekt a úctu ostatních. Nenechte se sebou zacházet jako s kusem hadru! 

Nenechte se zaplavit prací, která není vaší povinností. Zdroj: Photl.com

Nenechte se zaplavit prací, která není vaší povinností. Zdroj: Photl.com

JEDNEJTE NA ROVINU!

To, že něco nebo někoho odmítnete, není chyba ani vaše selhání! Měli byste si uvědomit, že odmítání patří k základním pravidlům asertivity. Pokud řeknete ne v situaci, kdy zkrátka nejste povinni nikomu vyhovět, nemusíte to vůbec zdůvodňovat.  Není důvod vysvětlovat a ospravedlňovat, proč danou věc nemůžete udělat. Nemusíte si na nic hrát. Nikdo vás nemůže nutit dělat úkoly za druhé lidi. Stejně tak, když se vám nelíbí, jak s vámi někdo jedná nebo když vás někdo do něčeho nutí. Ukažte jasně své meze!

,,Když jsem byla mladší, hodně jsem s tímhle bojovala, jde podle mě o to, že se člověk snaží před druhým vypadat do jisté míry „dobře“, ač to třeba nemusí myslet zle. Snaží se vycházet s druhými, být na ně, někdy až moc, hodný; a takový ten podvědomý strach co když se mnou přestane mluvit, když řeknu NE, nebo mě nebude mít rád….urazí ho to, naštve se? Já se snažím dělat to, co říkám. Co dělat nechci, neříkám, ale to až teď. Určitě jsem kolikrát slíbila, že někam přijdu či něco udělám a pak se mlátila do hlavy, co jsem to za troubu,“ řekla nám editorka sekce Literatura Jana.

Jak říkat NE?

Pozval vás v minulosti někdo na párty, na kterou jste rozhodně nechtěli jít, ale řekli jste, že dorazíte a v hlavě vymýšleli důvod, proč nakonec nebudete moci přijít? S tím je konec. Naučte se odmítat s grácií. Zkrátka taktně odpovězte, že máte už máte jiný program a poděkujte za pozvání.

Chtěl po vás některý z vašich spolužáků, který věčně nechodí na přednášky, všechny zápisy a vy jste mu je poslali jen proto, že jste neměli dost odvahy na to říct ne? Chyba! Stačí říct NE, případně dodat, že nechodíte do školy proto, aby si ostatní šířili vaše zápisky. Nemusíte se bát toho, co si o vás budou říkat. To přece není vaše starost! 

ostatní

Nebojte se toho, co si o vás pomyslí ostatní! Zdroj: Photl.com

Chtěl po vás kolega v práci pomoct s něčím, co není ve vaší kompetenci, ale vy jste se báli odmítnout, protože by si mohl stěžovat vedoucímu? Opět stačí říct NE! Tohle přece není vaše práce a tento úkol zadal šéf jemu, ne vám!

Ublížil vám někdo svým chováním, ale vy to přecházíte s klidnou tváří? Je čas říct nechci, abys dělal to či ono! Nemůžete si přece nechat všechno líbit. Mějte svou hrdost!

,,S věkem to odmítání přišlo, ale dřív jsem dělala pro každého pomyšlení. Teď se snažím říkat ne, pokud nějakou věc udělat nechci, a formuluji to tak, ze se za to neomlouvám. Podle mě je to o způsobu podání toho odmítnutí,“ řekla nám korektorka Lucka.

 

relax

Nebuďte na sebe přehnaně kritičtí a dopřejte si relax. Zdroj: Photl.com

Naučte se říkat NE i sami sobě!

Možná  patříte k hodně sebekritickým lidem a stává se vám, že na sebe kladete příliš velké nároky. Dáváte si mnoho úkolů a jste v jednom kole. Někdy se stává, že nám nedělá problém odmítat druhé tak, jako  říct NE sami sobě. Naučte se využívat svůj čas efektivněji a někdy taky vypněte. Nemusíte udělat všechno ihned!

Tip na závěr: S klidem a bez pocitu viny se pusťte do toho. Nikdo vás nemůže nutit do něčeho, co sami nechcete. Nemyslete na to, co si o tom pomyslí ostatní a dělejte jen to, co chcete vy sami. Jasně ukažte ostatním své meze. Získáte si tím respekt. Přece  nechcete být něčí loutkou bez vlastních názorů, pocitů a potřeb!

Zdroj perexové fotografie: photl.com (upraveno)

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentářVaše názory

  • Pavel Vedral

    Dobrý den
    Potřeboval bych poradit ohledně jedné věci. Je mi 15 a už studuji na střední škola a máme jednoho pana učitele, který dělá to, že když má někdo hlavu na lavici tak vás pošle k umyvadlu abyste si umyli hlavu vodou. A tady je ten problém chtěl bych mu říci ne, ale bojim se následků. Prosim poraďte. Děkuji

    • s.jolly

      Milý Pavle, můžu se zeptat,proč máte „hlavu na lavici“ ? Jako ve vyučování ? Jste nemocný ? Lituji pana učitele,který se na Vás musí dívat, také by Vás mohl poslat domů, pokud Vás jeho hodina nezajímá. Být já tím učitelem, asi bych neudržela pravačku……. přeji pěkný den …..