Co nás zaujalo v listopadu?

V obraze / 6.12.2013

Kmotrovský listopad v Čechách, průlom v čínské politice i nevhodné hračky.

Listopad je posledním klidným měsícem před vypuknutím vánočního shonu, je to zároveň poslední celý pracovní měsíc tohoto roku a dá se říci, že je to měsíc změn. V listopadu se příroda definitivně loučí s podzimem a přechází do své zimní podoby, napadl nám první sníh a pocítili jsme sílu ranních mrazíků. Tak se pojďme společně podívat, jaké další změny s listopadem přišly.

Levněji už nebude

Česká koruna oslabila Zdroj: Vera Reis, sxc.hu

Česká koruna oslabila.
Zdroj: Vera Reis, sxc.hu

Česká koruna oslabila vůči euru a jiným měnám až o 5 %. Kurzem 27 korun za euro se rozhodla Česká národní banka bojovat proti deflaci, tedy dlouhodobému poklesu cenové hladiny a podpořit růst HDP. Spotřeba domácností tvoří velkou část HDP a dle guvernéra ČNB Miroslava Singera lidé odkládali své nákupy v očekávání, že zboží bude ještě levnější. Nyní jim vzkazuje, ať s tím nepočítají, k dalšímu zlevňování už nedojde. Kurz na této úrovni chce ČNB držet minimálně rok a půl. Reálně to znamená, že zdraží zboží z dovozu, naopak vývozci tento krok uvítají, jejich situace na zahraničních trzích se zlepší.

Tento krok však vidí rozdílně jak politici, tak ekonomové. Někdo ho schvaluje, někdo s ním nesouhlasí. Stejně tak je na tom i česká veřejnost, například dvaasedmdesátiletý penzista Josef Hörl připravil na všech sedm členů bankovní rady trestní oznámení. Jako bývalý právník říká, že to, co ČNB udělala, je protiústavní a nezákonné. Jestli má pravdu a zda byl krok ČNB správný, ukáže asi až čas.

Čína zruší politiku jednoho dítěte Zdroj: Paul Segal, sxc.hu

Čína zruší politiku jednoho dítěte.
Zdroj: Paul Segal, sxc.hu

Čína zruší pracovní tábory a politiku jednoho dítěte

Podíváme-li se za hranice našeho státu, tak velkou změnu v listopadu zaznamenala Čína. Po čtyřdenním jednání Komunistické strany se na veřejnost dostaly informace o změnách, které Peking chystá. Jedná se zejména o zrušení pracovních táborů a systém převýchovy prací, který odsuzuje politické vězně bez soudního procesu. Další změnou je průlom v politice jednoho dítěte, která byla v Číně dlouhá léta prosazována s cílem předejít přelidnění země. Nyní by mohly mít dvě děti páry, kde je alespoň jeden z rodičů jedináček. Změna je to zásadní, dle výzkumů se na základě politiky jednoho dítěte provede v Číně až 13 milionů potratů ročně a často bývají prováděny i násilnou a nehumánní cestou.

Kmotrovský listopad v Čechách

Co se týče dalších informací z naší české doliny, tak minulý měsíc nabraly poněkud mafiánský nádech, jako by říjnová premiéra filmu Příběh kmotra odstartovala boj s českými kmotry.

Podnikatel a člen severočeské ČSSD Roman Houska byl 18. listopadu nalezen mrtvý u svého domu v Chomutově. Policie potvrdila, že se jednalo o vražedný čin, ale pachatele stále hledá. Roman Houska byl označován za severočeského kmotra. Nikdo pořádně neví, v čem podnikal a na svém kontě měl řadu činů, za které stál před soudem, ale nikdy nebyl potrestán. Jeho kauzy, jako například vydírání podnikatelů v 90. letech, najíždění autem na strážníka městské policie, který ho chtěl pokutovat za špatné parkování, úplatkářství nebo podivná správa evropských dotací pro severočeský kraj byly vždy zahlazeny a Roman Houska z nich vyšel s čistým štítem. Tentokrát se mu ale jeho praktiky staly osudnými.

Seychely jako úkryt před zákonem? Proč ne. Zdroj: wikipedia.org

Seychely jako úkryt před zákonem? Proč ne.
Zdroj: commons.wikimedia.org

Stejně tak se v poslední době začalo mluvit i o Radovanu Krejčířovi. Čechovi, který vybudoval zločineckou síť takového rozsahu, že se ho bojí už i v Jihoafrické republice. Před osmi lety utekl české policii poté, co byl odsouzen za daňové úniky. Odstěhoval se na Seychely, kde nějakou dobu žil i s manželkou a synem.

Nakradené miliony mu ale asi ke štěstí nestačily, a tak se s falešným pasem přesunul do Jihoafrické republiky, kde nezaváhal a ihned se napojil na mafiánské podsvětí. Začal tak znovu vydělávat velké peníze v kriminálním podhoubí, několikrát byl zatčen, ale jeho právníci ho vždy dostali na svobodu. Nyní už nad ním ale osud zlomil hůl, jihoafrická veřejnost si přeje jeho deportaci zpět do České republiky. Jeho jméno je spojováno s více jak deseti vraždami a touhou ovládnout kriminální scénu v Kapském městě. Byl zatčen a obviněn z únosu, pokusu o vraždu a těžkého ublížení na zdraví. Nyní můžeme jen hádat, jak to s ním dopadne, zda opět předvede své schopnosti v obelhání policie a uteče, nebo už konečně podlehne spravedlnosti.

Co to bude? Možná gumový Adolf Hitler... Zdroj: photl.com

Co to bude? Možná gumový Adolf Hitler…
Zdroj: photl.com

Pozor, jaké hračky svým ratolestem kupujete

A jaká zpráva projela internetem a sociálními sítěmi tento měsíc? Bezesporu je to souhrn dvanácti naprosto nevhodných hraček pro děti. Jestli chcete dětem kupovat k Vánocům novou hračku, dejte pozor, aby ho spíše nevyděsila.

„Miminko, které si můžete oholit“, takový je název panenky, která má ochlupení v podpaží, ohanbí i na nohou. Další zajímavou hračkou je například akční figurka, která má v rozkroku obrovský vrták, nebo miminko, které čeká své vlastní miminko a to miminko je také těhotné. Stejně tak v hračkářství můžete najít i gumového Adolfa Hitlera nebo gumový penis pro batolata. Upřímně, ty hračky děsí i mě, to ať snad radši Ježíšek dětem přinese omalovánky, těmi, doufejme, nic nezkazí.

 Zdroj perexové fotografie: Willie Cloete, sxc.hu

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář