Sparta perex

Neporažená Sparta přezimuje s pětibodovým náskokem

Sport / 6.12.2013

Autor:

Fotbalová Gambrinus Liga se uchýlila k zimní přestávce, po šestnácti zápasech kraluje tabulce Sparta

Brzké vypadnutí z evropských pohárů se paradoxně pozitivně projevilo v domácí lize. Pražská Sparta přezimuje na prvním místě s pětibodovým náskokem před Plzní. Z šestnácti zápasů si třináctkrát připsala výhru a jen třikrát ztratila body za remízy s Plzní, Libercem a Olomoucí. Pokud se vůbec dělení bodů na půdě těchto soupeřů dá považovat za ztrátu. 42 bodů po šestnácti kolech je zatím nejlepší výsledek v samostatné české lize.

Lafata se vrátil na Střelnici

Poslední zápas Letenských v Jablonci byl zvláštní pro kapitána Davida Lafatu. Na místním stadionu na Střelnici strávil část své kariéry, a asi i proto se po svém gólu ze čtvrté minuty navenek moc neradoval. Jablonec ovšem ještě do konce prvního poločasu dokázal otočit góly Kubisty a Vaňka. Po změně stran jablonečtí hráči pokračovali v odvážném výkonu, a tak trenér Lavička poslal na hřiště svého žolíka Bednáře již v 57. minutě. Ten se po pár vteřinách na hřišti zapojil do brejku po velmi špatně zahrané standardní situaci domácího Čížka. Krejčí dokázal z akce vytěžit gól a bylo vyrovnáno.

Luboš Loučka

Jablonecký Loučka mohl rozhodnout zápas.

Žolíkem tentokrát Matějovský

Zaváhání mohl Čížek za pár minut odčinit, když svůj centr poslal na hlavu Hušbauera, který si málem dal vlastní gól. Jeho obranná hlavička skončila na tyči. Nedlouho poté se řítil Loučka sám na Vaclíka, ten ale dokázal sparťanskou svatyni uchránit. V 78. minutě přišla velká chvíle nového muže na hřišti, Marka Matějovského. Po přistrčení míče Bednáře mezi dvěma Jabloneckými se Matějovský odhodlal k centru před bránu, míč ovšem nabral směr přímo do brány a přeloboval brankáře Valeše. Krásný gól, ke kterému střelec po zápase přiznal, že střílet nebyl úmysl.

„Takové góly prostě padají,“ řekl Matějovský pro Sparta.cz a pokračoval, „pokyny jsem dostal spíše  na to, co dělat u standardek.“ S nelibostí se vyjádřil i ke své pozici náhradníka, kterou po svém zranění už několik zápasů musí překousávat: „Neznám hráče, kterému by se líbilo, že nehraje a chodí tam jen na pár minut.“

David Lafata

Od Davida Lafaty se čekalo více gólů.

Sparťanské statistiky

Letenští nastříleli celkem 41 gólů, což je nejvíce ze všech týmů. Velkou zásluhu na tom měl nejlepší střelec týmu Josef Hušbauer, který – možná trochu překvapivě – má na kontě již 9 gólů. Tím se v tabulce střelců dělí o druhé místo s dalším záložníkem, teplickým Litsingim. Vede zatím další hráč Teplic, desetigólový Mahmutovič, který je ovšem zřejmě na zbytek celé sezony mimo hru kvůli zranění.

Nejlepší střelec posledních tří ročníků David Lafata vstřelil zatím sedm gólů. Sparťanský žolík Bednář má na kontě o gól méně. Podle počtu minut odehraných na hřišti na to ovšem potřeboval čtyřikrát méně času než sparťanský kapitán. Bořek Dočkal, který přišel do Sparty až v průběhu ligy, je zatím nejlepším nahrávačem soutěže s jedenácti gólovými asistencemi. Brankář Tomáš Vaclík spolu s dukelským Radou vládne v počtu vychytaných nul, na kontě jich mají šest.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář