Svoboda jako základ trvalého vztahu

Osobní rozvoj Vztahy / 27.12.2013

Proč se lidé po pár letech rozchází, když si na začátku vztahu neuměli život bez druhého představit?

Jak je možné, že se začnou dva lidé, kteří se milovali, citově zraňovat? Proč se začnou podvádět? A proč se nakonec začnou nenávidět? Pokusili jsme se objasnit, co může být hlavním důvodem nefunkčních vztahů a jejich rozpadů.

Každé druhé manželství se dnes rozpadá a jen malé procento těch, kteří se nerozvedou, jsou v manželství skutečně šťastni a spokojeni. Čím to je?

Odkud vítr vane?

Co na první pohled na nikom nepoznáme a co se jen tak hned neprojeví, je fakt, že mnoho lidí dostávalo v dětství lásku svých rodičů jen za určitých podmínek. Vzniklo tak u nich nevhodné emoční nastavení, které způsobilo nezvladatelnou emoci strachu. Jak se to projevuje ve vztahu?

Žárlivost a nedůvěra

digitalphoto

Žárlivost zničí váš vztah. Zdroj: freedigitalphoto.com.

Žárlíme, protože máme strach, že o partnera přijdeme. Problém spočívá v naší sebehodnotě a sebelásce. Jsme přesvědčeni, že pro partnera nejsme dost dobří, protože jsme uvěřili, že pro naše rodiče jsme nebyli dost dobrým dítětem. Pokud tedy žárlíte takovým způsobem, že vám pohled partnera na jinou ženu (jiného muže) dokáže zkazit celý den a jste schopni ztropit hysterickou scénu, je třeba zapracovat na vztahu sama k sobě!

Manipulace a vydírání

Manipulace a vydírání jsou typickým znakem závislosti na partnerovi. „Závisláci“ si vynucují náklonnost a pozornost formou pláče, výčitek nebo vyhrožování sebevraždou. Daří se jim tímto způsobem vyvolat v partnerovi pocity viny, strachu a zoufalství. Je velmi těžké se manipulantům bránit a zachovat si zdravý úsudek.

Omezování svobody

Chcete mít neustále kontrolu nad vaším partnerem? Zakazujete partnerovi stýkat se s některými jeho přáteli? Dáváte mu najevo, že by měl volný čas trávit s vámi, místo aby se bavil svými koníčky? Vadí vám, že se dokáže dobře pobavit a zasmát i bez vás? Pak je to opět znakem silné závislosti na partnerovi.

Přizpůsobování se

freedigitalphoto

Manipulací ještě nikdo nikoho k lásce a úctě nepřinutila. Zdroj: freedigitalphoto.com.

Emočně závislí přejímají názory svého partnera, protože věří tomu, že jejich polovička je chytřejší a vzdělanější. Odmítají se spoléhat sami na sebe a vlastní úsudek. Častokrát se začnou aktivně věnovat zálibě svého partnera, přestože je to ve skutečnosti nebaví a mnohem raději by se věnovali jiné činnosti. A tak doprovázejí svého partnera na golf, potí krev na kole nebo vysedávají s partnerem pravidelně v hospodě, i když bez něj by se tam téměř nevyskytovali.

Neschopnost žít bez partnera

Jsou-li tito lidé bez partnera, cítí se prázdní a opuštění. Nejsou spokojeni s vlastním životem a očekávají, že jim partner přinese zajímavější životní náplň. Upnou se tedy na něj a žijí jeho příběh. Mají pak pocit, že jej mohou ovlivňovat, kritizovat, měnit. Partner to zpočátku často bere jako důkaz lásky, ale čím dál víc se cítí tlačen do kouta, kontrolován a omezován, až si chtě nechtě začne nacházet únikovou cestu. Odtahuje se od partnera, nechá se zatahovat do hádek, zvyšuje hlas, až nakonec jednoho dne využije příležitosti a jednoduše zahne. Pak je mu to líto, nechápe, proč to udělal, nastoupí silné pocity viny a pod jejich tíhou se snaží svému protějšku vynahradit svůj poklesek tím, že se ještě více přizpůsobí, nechá se manipulovat a ovládat. Kam ale tato cesta vede? Do záhuby vztahu. Kdo se chce dobrovolně stát něčím otrokem? Zodpovídat za něčí štěstí? Žít většinu života s tíživým pocitem viny?

Celý efektivní život je založen na nezávislosti. Nezávislost je znakem fungujícího partnerství. Přestože se skutečně můžete bát toho, že byste měli své závislé vztahy zpřetrhat, kdybyste se zeptali těch, na nichž jste závislí, určitě by vám k vašemu překvapení řekli, že si nejvíce ze všech váží lidí, kteří myslí a jednají samostatně.

Největší úcty se vám dostane za nezávislost zvláště od těch, kteří se vás ze všech sil snaží udržovat v podřízeném postavení.

Wayne W. Dyer

Od závislosti ke svobodě

photl

Dopřejte svobodu sobě i partnerovi a váš vztah bude stále jako na začátku. Zdroj: photl.com.

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že nemusíte nic. Tedy nemusíte pro nikoho nic dělat, nemusíte nikomu nic dokazovat. Můžete jednat podle sebe, aniž byste museli cokoli obhajovat nebo cokoli někomu vysvětlovat. Nemusíte nikoho pravidelně navštěvovat. Ani maminku, přestože je na vás závislá a přesvědčuje vás, že pokud nepřijdete, budete zodpovědní za její srdeční kolaps. Nemusíte vařit, i když jste žena. Nemusíte být technický typ, i když jste muž. A když si tohle všechno uvědomíte, začnete se řídit vlastním dobrým pocitemzačnete se spoléhat pouze sami na sebe, orientovat se na vlastní život, dělat věci, které vás baví, ať se to jiným líbí nebo ne, dokážete pak přestat očekávat cokoli i od druhých a manipulovat s nimi. Ti druzí nejsou povinni dělat nic z toho, o čem jste si mysleli, že kvůli vám dělat musejí. Opravdu se můžou věnovat svému koníčku, kdykoli mají čas. Opravdu můžou trávit se svými přáteli tolik času, kolik sami uznají za vhodné. Mohou si koupit cokoli, co sami chtějí. Mohou telefonovat a scházet se, s kým chtějí. A když dopřejete tuto nádhernou svobodu sobě i druhým, co se stane?

Začnete si vážit sebe sama, člověk, kterého milujete, si vás tudíž začne vážit také. A především, když s vámi večer zůstane doma a nikam neodejde, budete si jisti, že se necítí být nucen, aby vám dělal společnost, nýbrž že je mu s vámi dobře a zůstává s vámi z vlastní vůle. A tohle přece za tu radikální změnu přístupu stojí, co říkáte?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Michaela Zdráhalová

Michaela Zdráhalová

Jsem nenapravitelná bojovnice za svobodu lidského ducha a mám silnou potřebu pomáhat těm, co o to stojí, na cestě za štěstím...

Zanechte komentářVaše názory

  • Pavel

    Nejste náhodou narozená ve znamení berana? Píšete tu, že mám nechat partnera dĕlat si co chce, třeba líbat koleginĕ v práci předemnou? A vážit si ho, že je svůj? Jste nemocná, víte to?
    P.

  • Kennedy

    No tohle jsou tedy „rady“ tak do neadrtalske spolecnosti..Partneri by meli najit spolecne tema konicky a zivot zit spolecne a ne nezavisle..Vetsinou volne vztahy konci neverou …..Citova zavislost neni mozna pokud to neni oboustrane