Havanské ženy

Havana je duší Kuby a Paříží Karibiku

Cestování / 14.12.2013

Slyšíte rytmus latinskoamerické hudby a rozvlníte boky? Vydejte se s námi na Kubu! Do města rumby, mamby a ča-či.

Havana, kterou v šestnáctém století založili Španělé, byla vždy střediskem života v Karibské oblasti. Stopy bohaté historie jsou ve městě patrné na každém kroku, stejně jako melodie latinskoamerických rytmů. Havana je rodištěm nejen mnoha hudebních směrů, ale i tanců. Patří k nim rumba, mamba a ča-ča.

Hlavní město Kuby patří mezi nejkrásnější místa na světě. Leží v severozápadní části ostrova v Mexickém zálivu, jedná se o obchodní točnu Karibské oblasti. Důležitý havanský přístav je obklopen třemi starými pevnostmi.

Pevnost v havanském pčístavu. Zdroj: sxc.hu, agentoseis

Pevnost v havanském přístavu. Zdroj: sxc.hu, agentoseis

Mnoho krásných paláců vzniklo na začátku dvacátého století, kdy ostrov bohatl z vývozu cukru a tabáku. Siluetě starého města, které UNESCO vyhlásilo za kulturní dědictví, vévodí dvě kupole, v nichž je dnes Kubánská akademie věd a muzeum revoluce. Staré město a kulturní život lákaly odedávna do Havany návštěvníky z celého světa. Inspiraci v pulzujícím městě s nezaměnitelnou atmosférou našel nejen Ernest Hemingway, který si odtud odvezl námět na novelu Stařec a moře.

Proč Havanu navštívit?

Atmosféra koloniálních časů je patrná na každém kroku. Město sice dosáhlo obrovské slávy a bohatství, ale již před dlouhými roky, což se na něm značně podepisuje. I automobily proto potkáte převážně staré a oprýskané. Havanský vozový park je tedy pro Evropana spíše živoucí muzeum. Restaurace a bary s živou kubánskou hudbou najdete po celém městě. A velkým turistickým lákadlem je konečně i život ulice, který je velmi bujarý. Stejně tak noční život tu jede na plné obrátky.

Kam za historií?

A že by to chtělo i něco jiného? Co třeba muzeum? Na výběr máte z nepřeberného množství a buďte si jisti, že všechna projít nestihnete. Jako příklad vybíráme muzeum čokolády, rumu či automobilů.

Auto na Kubě

Kubánský vozový park připomíná spíše muzeum. Zdroj: sxc.hu, edsocrates

Navštívit můžete i Castilo de la Real Fueza, pevnost, která střeží kanál – vjezd do havanské zátoky. Poskytne vám ochutnávku toho, jak vypadaly koloniální pevnosti. Součástí je rovněž námořní muzeum a poklad, který byl vyzvednut ze ztroskotané lodi. Prohlédnout si můžete samozřejmě i větší kolegyni na druhém břehu.

Choulíte se každý den do šály, ruce zahříváte v rukavicích, uši chráníte čepicí, a přesto vám je zima? Tak si rychle zabalte kufry, osvěžte kroky ča-či a hurá na Kubu. Čekají na vás teploty hodně přesahující 20 stupňů a kubánské rytmy na každém kroku.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu, johnyi

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář