Stávají se ženy oběťmi vlastní emancipace?

V obraze / 16.12.2013

V současné době se ženy mohou uplatnit prakticky kdekoliv.  Co pro to ale musí udělat nebo dokonce obětovat?

Ženy jako uklízečky, servírky, prodavačky – to je dnes naprosto běžná věc. Ani učitelka či lékařka už dnes nikoho nepřekvapí. Ženy se však stále častěji dostávají i do pozic ještě nedávno považovaných za ryze mužské. Jde však skutečně o zavádění rovnoprávnosti mezi muži a ženami? A opravdu zůstávají ženy ve své profesi ženami?

Postupující vlna emancipace? Ne tak docela…

Hillary Clinton

Bývalá první dáma, ministryně zahraničních věcí USA a kandidátka na nominaci za Demokratickou stranu v prezidentských volbách 2008. Během kampaně se v médiích několikrát objevily zprávy o tom, že Hillary Clinton plakala dojetím. Dlouhodobě byla kritizována za to, že je emočně nestabilní. A i když se snažila bojovat a ostatní přesvědčit, že se dokáže tvrdě postavit republikánskému kandidátovi a že má více zkušeností, nebylo jí to nic platné. Nutno podotknout, že její „emoční nestabilita“ k tomu výrazně přispěla.

Ženy v dnešní době bezpochyby obsazují mnohé, často vysoké a lukrativní, posty, jenž donedávna náležely bezvýhradně mužům. Narazit na instalatérku či řidičku kamionu nebo autobusu dnes už také není raritou. Důvodem není podle mého názoru emancipace ani všeobecná snaha o rovnoprávnost, ale něco daleko prostějšího. Ženy jednoduše pochopily, že pokud chtějí uspět v mužském světě, musí se začít chovat tak, jak by se chovali muži.

Profese i pracovní místa, po nichž mnohé z nás v současné době touží, bývaly dříve (a není tomu zase tak dávno) doménou mužů. Naše babičky byly zvyklé, že s nimi muži/gentlemani jednali jako v rukavičkách. Otevírání dveří? Pomoc do kabátu? Nechat ženu usednout jako první? Za První republiky naprostá samozřejmost. A opět se vás, dámy, ptám, které z nás by se takovéto jednání nezamlouvalo? A přesně to jsme zdědily po našich babičkách a prababičkách. Nám to ale nestačilo, chtěly jsme víc. A to je naopak to, co nás od většiny z nich odlišuje.

Vyšší pozice rovná se vyšší plat? Tipy, jak uspět v mužském prostředí

Nezapomeňte na nejzákladnější pravidlo: úsměv. Zdroj: photl.com

Nezapomeňte na nejzákladnější pravidlo: úsměv. Zdroj: photl.com

Co se týče kariéry, dosahují většího úspěchu muži. Jak se tedy ženy, které se rozhodnou pro práci na vysokých pozicích, prosadí? A jak to, že v konkurzech na tato místa často s přehledem poráží své mužské protějšky? Takovéto ženy se prostě snaží své chování  co nejvíce přizpůsobit mužům, působícím na stejných pozicích. V současné době ale čím dál více žen prosazuje jiné a propracovanější taktiky. Ve společnosti se začíná šířit jakýsi nepsaný manuál s tipy, jak uspět v ryze mužském prostředí.

Angela Merkel

Je německou kancléřkou, první ženou v tomto úřadu. Mimo Německo je vnímána jako feministická ikona, jedna z nejmocnějších žen světa, pohybující se v tom, co je stále považováno za mužský svět. Avšak jakmile se v samotném Německu začne v politických kruzích mluvit o ženské otázce, „Angie“, jako ostatně vždycky, dává ruce pryč. Této problematice se snaží vyhýbat, jak jen to jde a sama se na své pohlaví odvolává jen zřídka.

  • Za prvé, vždy buďte připravena. Neustále mějte připravenou zhruba minutovou řeč o tom, na čem zrovna pracujete. Nikdy nevíte, kdy potkáte svého šéfa u automatu na kafe.
  • Za druhé, naučte se říkat ano. I když si myslíte, že ještě nejste připravena na vyšší pozici (a je jedno jestli profesně, emočně nebo jinak), přijměte nabídku tak či tak. A potom dokažte, že to zvládnete.
  • Za třetí, buďte připravena se přestěhovat. Jedny z nejlepších příležitostí bohužel (nebo bohudík) zahrnují stěhování, někdy pouze do jiného města, jindy však do jiné země nebo až na druhý konec planety. Pokud to jen trochu jde, snažte se v tomto případě přizpůsobit.
  • Za čtvrté, jednoduše si řekněte o více peněz. Svoje skvělé výsledky prokažte na datech, číslech… Prostě na čemkoli doložitelném. V podstatě jde o prokázání, že jste vyššího platu hodna.
  • Za páté, nebojte se odejít. Pokud máte pocit, že nejste za svou práci ohodnocena adekvátním platem, buďte připravena, a rozhodně nemějte strach, odejít a přejít k jiné společnosti.

Zdroj: www.bbc.com

Zdroj perexové fotografie: photl.com

 

Jana Burešová

Jana Burešová

Zanechte komentář