Markéta Lazarová

Rytmická Markéta Lazarová rozcinkala smutné zvony v ABC

Divadlo / 7.12.2013

V pražském ABC sebrali odvahu a sáhli po románu Vladislava Vančury. S náročnou předlohou si poradili se ctí.

Markéta Lazarová je dílo spadající mezi českou klasiku a společně se svým autorem Vladislavem Vančurou má nakročeno k pozici odstrčeného sirotka, který pro Vančuru tak typickým složitým jazykem odrazuje a straší ze svého regálu v knihovně všechny moderně holdující čtenáře. Hry se však nemusí bát ani ti, kteří si s archaismy nerozumí, ani milovníci až básnické Vančurovy tvorby. Lyrika je zachována, ale je plně vyvážena rytmy a akcí.

Co by bylo drama bez lásky?

Celé představení je orámované dvěma scénami ze závěru Vančurova života. Obě se odehrávají za polostaženou oponou, takže vidíme jen část jeviště a nohy herců. K získání pocitu obavy a nebezpečí to však bohatě stačí. Když zazní výstřel, jsou již diváci plně připraveni na přechod z 21. do 15. století.

Právě v této době, kdy se pocestný bál nejen o svůj majetek, ale i o svůj život, se odehrává spor dvou rodin, dvou loupežnických klanů – Lazarů a Kozlíků. Oba rody jsou ohroženy vojsky krále, který se rozhodl zatnout všem loupežníkům tipec, ale ani to je nedokáže přimět alespoň k dočasnému přátelství. A jaké by to byla drama, kdyby se do toho nepřipletla láska?

Konec špatný, všechno špatné?

Pocestný aby se bál - o majetek i o život. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Pocestný aby se bál – o majetek i o život. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Markéta Lazarová (Veronika Kubařová) toužila vždy po jediném – stát se jeptiškou. Vše však překazí Mikoláš (Tomáš Novotný) z rodu Kozlíků, který ji násilím odvede s sebou domů na Roháček. Začátek jejich vztahu je sice založen na pomstě za zbití Mikoláše, který se pokoušel dohodnout s Lazary na společné obraně před královskými vojsky, ale postupem času mezi Markétou a Mikolášem vznikne opravdová láska.

Kromě této dějové linie se zde rozbíhají ještě další, řeší se láska a vztahy mezi otci a dětmi. Ale ačkoliv by si divák přál aspoň jeden šťastný konec, má smůlu. Tak jako je temná celá hra, je temné i její zakončení.

Zvony odbíjí smrt

Za zmínku zcela určitě stojí scéna. Jeviště je celé posypané gumodrtí, která tlumí pády herců a příhodně dotváří prostředí lesů či hradních nádvoří. S tím vypomáhají i železné sudy využité třeba jako ohniště nebo studna s vodou. Po stranách jeviště je do tvaru písmene U postaven dřevěný ochoz, za nímž se tyčí konstrukce z halabala stlučených prken. Na ní je pověšené množství zvonů a zvonků, které se během představení několikrát rozcinkají. A v naprosté většině případů hlásí blížící se smrt. Tato strohá scéna Michala Syrového perfektně vtáhne diváka do děje a vytvoří tu správnou nehostinnou atmosféru.

Drobná a tichá panenka Markéta Lazarová v podání Veroniky Kubařové. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Drobná a tichá panenka Markéta Lazarová v podání Veroniky Kubařové. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Nelze ponechat bez povšimnutí ani rytmus, který inscenaci dodává recitování replik všemi herci rozestavenými po ochozu. Jako by člověk slyšel bubny, které doprovázejí vyhlášku krále. Další rozměr dodávají hře i monology postav vedené po stranách pódia, které jsou pronášené do mikrofonů.

Nevinná princezna versus krutý lid

Výkony herců jsou výborné. Sálá z nich odvaha, vztek i chlad té doby. Při vzájemných bojích ani nedýcháte, při scénách s vůdcem královských vojsk alias Milanem Kačmarčíkem se snažíte ani nepohnout, protože co kdyby po vás šlehl svým nenávistným pohledem, který snad zabíjí na místě? K tomu všemu nemálo přispěly kostýmy Agnieszky Páté-Oldak.

Snad jenom Veronika Kubařová vypadá mezi všemi jako tichá drobná princezna, která se zcela omylem ocitla v kruté vřavě. Její nevinnost a jemnost je téměř nepatřičná, přehnaná. Divák o ní má strach, jen co vkročí na jeviště.

Hra svou délkou sice může ke konci narážet na divákovu trpělivost, necelé tři hodiny jsou náročné, ale určitě se vyplatí vydržet. Příběh Markéty Lazarové je dojemný, smutný, ale okouzlující. Zvlášť v podání Divadla ABC.

Inscenace: Markéta Lazarová
Autoři: Vladislav Vančura
Divadlo: ABC, Městská divadla pražská
Premiéra: 16. listopadu 2013
Režie: Pavel Khek
Herecké obsazení: Veronika Kubařová, Tomáš Novotný, Lukáš Jurek, Jiří Schwarz, Jitka Smutná, Evellyn Pacoláková, Diana Šoltýsová, Viktor Dvořák, Milan Kačmarčík, Hanuš Bor, Vuk G. Čelebić, Robert Hájek / Aleš Petráš, Petr Klimeš, Jan Mašek
Cena: 90-320 Kč

Zdroj perexové fotografie: mestskadivadlaprazska.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář