Taneční – ukázka společenské (ne)vychovanosti

Krása a móda / 15.12.2012

Pamatujete si z tanečních svoje první šaty? Jakousi částečnou noblesu? Pojďme spolu vystřízlivět.

Navštívila jsem po čase Mikulášskou lekci tanečních kurzů v menším městě, kde bydlím. Mikulášská bývá tradičně vnímána jako uvolněnější a méně formální než zbytek lekcí, ale zůstává stále společenskou událostí. Asi jsem měla chodit každý rok, možná bych si pak nepřipadala v malých černých jako konzervativní trapka na party prostitutek.

Navštěvovat kurzy jako divák pravidelně, věděla bych, že na Mikulášskou (a doufám, že jen na ni) ženy nosí cosi jako top těsně pod zadek (hlavně se spoustou flitrů na prsou) a tvrdé lodičky na deseticentimetrovém podpatku (au). Pánové si pak obléknou pestrobarevnou kostkovanou košili s krátkými rukávy (ačkoli normálně vydrží ve dlouhých) a plátěné sportovní kalhoty s kapsami (ano, výlet do hor si vybavujete správně). A všichni se chovají nenuceně.

Pozor na délku sukně! Zdroj: johnyberg, sxc.hu

Pozor na délku sukně! Zdroj: johnyberg, sxc.hu

Nechci řešit módu, či nakolik tato šílená variace odpovídá (nebo spíš neodpovídá) předepsanému dress code smart casual. Pan Špaček by se chytal za hlavu a Guth-Jarkovský se chudák v hrobě obrací. Zajímalo by mě, zda mají účastníci kurzu rodiče. Mě zahlédnout moje matka, jak vyrážím do tanečních v šatech tak krátkých, že je mi pod ně vidět při sebemenším pohybu, asi mě přetrhne jako hada. To snad rodiče nevidí, že tohle se prostě na společenský večer nehodí, nebo vůbec své ratolesti nezkontrolují před odchodem?

A co vede vlastně patnáctileté holky k tomu, aby vypadaly jak Pretty Woman na začátku filmu? Proč si pánové za nás na Mikulášskou prostě sundali sako a kravatu a neměli potřebu hledat alternativní kalhoty a košili? Je to u holek touha vypadat vždy a všude zaručeně sexy a u pánů prostě pohodlnost?

Na celé věci mě ani nezaráží fakt, že do tanečních přijde někdo absolutně nevhodně oblečený, já nechápu logiku. Co nám brání obléci se adekvátně ke společenské události, proč se neumíme ve společnosti chovat? Kde jsou ti dávní gentlemani a opravdové dámy v rukavičkách? Vždyť taneční jsou prvním krokem do dospělého společenského života. A uděláme-li tenhle krok špatně, později se to bude spravovat těžko.

Na závěr malá ukázka od pana Špačka. Slečna se žvýkačkou v modrých šatech by dnes bohužel naprosto v klidu zapadla.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentářVaše názory

  • Pavla

    Na ples bych volila velké šaty, ale kdekoliv jinde, kde není potřeba tolik dodržovat etiketu, tak volím krátké společenské šaty a nějak mi to nevadí. Muži taky kolikrát nejsou úplně ordnung.