Děvčátko vás škrtnutím sirky přenese do pohádky

Divadlo / 9.12.2013

Pokud si myslíte, že vás notoricky známý příběh o děvčátku se sirkami nemůže ničím překvapit, vydejte se do Studia Dva.

Čeká tam na vás vánoční příběh o děvčátku Lucii, které se na Štědrý den touží dostat na druhý břeh Temže. Děvčátko se sirkami patří mezi nejznámější pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Od svého vydání v roce 1846 se stala námětem pro filmová, televizní, animovaná, hudební i baletní zpracování a 25. 11. 2013 také poprvé jako muzikál zavítala i do České republiky.

Na kůru nás hlídá Anděl strážný. A nebo ne?

Děvčátko – Vánoční příběh nás zanese do vánočního Londýna, rozděleného Temží na chudý a bohatý břeh. Z mostu, tyčícího se nad celým jevištěm, dávají na Lucinku pozor nadpřirozené bytosti, které v pohádce nemůžou chybět – ironický a drzý Anděl (Monika Absolonová), který svými vtipnými postřehy baví diváky a rozptyluje melancholickou náladu, a Štěstěna (Zuzana Mauréry), která se zbrkle snaží pomoci v každé situaci, a proto se jí to ne vždy povede tak, jak by si to představovala, a Lucinčina babička (Anna Šišková), která svou láskou k Lucince vyzařuje pohodu, která přesahuje i hranici jeviště, a tak ji i my diváci můžeme pocítit a vzpomenout si na svou laskavou a milující babičku.

Jana Stryková (Lucinka) a Peter Strenáčik (Mráz). Zdroj: www.studiodva.cz/

Jana Stryková (Lucinka) a Peter Strenáčik (Mráz). Zdroj: studiodva.cz

V druhé půlce mostu sedí orchestr vedený přímo skladatelem a autorem textů Kryštofem Markem. Celá scéna včetně kostýmů je laděná do Londýna 19. století, a tak nic nikomu nepřekáží, můžeme se pouze nechat udivovat tou sladěností. Vkusně působí i projekce hořícího krbu a efekt zamrzající Temže po „kouzlu“ Mráze (Petera Strenáčika). Ten překvapil diváky nejen svým zpěvem a hereckým umem, ale především svou vlastní hrou na housle. Písně mezi Lucinkou a právě Mrázem patří vedle písní babiččiných mezi nejsilnější a nejemotivnější pasáže.

Štěstí není nic, co bys mohla vlastnit

Na Lucinku (Jana Stryková), která svou plachostí skutečně budila dojem malého nevinného děvčátka, vždy čekali její, sice chudí, ale milující rodiče Carol (Ivana Chýlková), která nejen dobře zpívala, ale zaujala také svým šitím na šlapacím šicím stroji, a Fred (Petr Stach), který přestože svou dceru miluje, křičí na ni kvůli penězům, které celá rodina potřebuje. Lucinčina rodina žije na jedné straně břehu a bohatí lidé na břehu druhém. Obě půlky jeviště jsou od sebe opravdu tak diametrálně odlišné, že už během vytahování opony si divák uvědomí, kde je chudá a kde bohatá část.

Petr Stach (Fred), Zuzana Mauréry (Štěstěna) a Ivana Chýlková (Carol). Zdroj: www.studiodva.cz/

Petr Stach (Fred), Zuzana Mauréry (Štěstěna) a Ivana Chýlková (Carol). Zdroj: studiodva.cz

Za vyzdvižení stojí také triky Romana Štabrňáka (Pan Luck), které ohromily nejen dětské diváky. Nejprve ukázal pár karetních triků, ale když nechal zmizet i živou hrdličku, koukali s otevřenými ústy všichni.

Štěstí není hřích

Pravděpodobně jedinou zápornou postavou je postava zlého, bohatého mladíka Sáma (Kryštof Hádek), který naláká Lucinku k sobě domů a chce si ji koupit, nakonec ji zachrání její všudypřítomný přítel Mráz. A jak příběh končí, ví snad každý už od svého dětství. Ale nebojte, smutní z divadla odcházet nebudete.

Závěrečná děkovačka. Zdroj: www.studiodva.cz/

Závěrečná děkovačka. Zdroj: studiodva.cz

Takže pokud k vám ještě nedorazila sváteční nálada nebo potřebujete zpomalit v předvánočním shonu, zajděte na dvě hodiny do Studia Dva a věřte, že odcházet budete klidným a pomalým krokem s vědomím, že spěch je zbytečný a peníze nejsou to jediné a důležité, na čem záleží.

Inscenace: Děvčátko – Vánoční příběh
Autoři: Šimon Caban, Kryštof Marek
Divadlo: Studio Dva
Premiéra: 25. listopadu 2013
Režie: Šimon Caban
Herecké obsazení: Jana Stryková, Zuzana Stavná, Marta Vančurová, Anna Šišková, Ivana Chýlková, Athina Langoská, Petr Stach, Martin Davídek, Monika Absolonová, Martina Placrová, Zuzana Mauréry, Lenka Bartošíková, Lucie Novotná, Roman Štabrňák, Peter Strenáčik, Michal Slaný, Vladimír Javorský, Kryštof Hádek, Ilona Vozničková, Tereza Zelinková, Jaromír Holub, Ondřej Izdný, Radek Seidl, Veronika Bloudková, Lucie Bloudková, Kateřina Šťastná, Dušan Vlasák, Lukáš Vojtíšek.
Cena: 250-1500 Kč

Zdroj perexové fotografie: studiodva.cz

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář