mapa Evropa

I Evropa někde končí

Cestování / 8.12.2013

Evropa je druhým nejmenším světadílem na světě, ale pro mnohé je celým světem. Ani tento svět však není nekonečný.

Za dávných dob si lidé mysleli, že Země je placatá, i tehdy ale jejich pevnina měla své hranice. V následujícím článku se zaměříme na nejzazší body kontinentu, jenž je naším domovem a naším světem.

Nejsevernější mys

Nejsevernější bod Evropy se nachází v Norsku. Řada publikací a článků uvádí, že nejsevernějším bodem Evropy je Nordkapp, ten je však ve skutečnosti ostrovem. Pokud nás zajímá pevninský nejsevernější bod Evropy, tak je jím mys Kinnarodden. Mys se nachází přibližně 2 606 km od severního pólu. Cesta k němu není vůbec snadná, abyste se dostali na místo, musíte se připravit na dvaceti tří kilometrovou pěší túru náročným terénem, nebo využít služeb některé z cestovních kanceláří, které na Kinnarodden pořádají výlety lodí.

mys Kinnarodden

Útes mysu Kinnarodden. Zdroj: Wikimedia Commons

Nejjižnější bod

Spousta lidí se mylně domnívá, že nejjižnějším pevninským bodem je Gibraltar. Ještě o pár stupňů severní šířky níže se nachází mys Marroqui. Tento mys leží stejně jako Gibraltar na Pyrenejském poloostrově a je součásti španělské Andalusie. Za hezkého počasí můžete z mysu vidět až marocké břehy.

Nejzápadnější bod

pomník kříž

Překlad textu na pomníku: „Cabo da Roca: Zde… kde končí země, začíná moře. (Camoes) NEJZÁPADNĚJŠÍ BOD KONTINETU. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Od nejjižnějšího místa Evropy k nejzápadnějšímu není ani třeba cestovat daleko. Ze Španělska se stačí přesunout pouze do Portugalska. Čtyřicet kilometrů od Lisabonu se nachází Cabo da Roca. Tento mys je oproti ostatním poměrně hojně navštěvován. Jeho geografickou důležitost připomíná pomník na útesu, který se tyčí asi do výšky 140 metrů nad moře. Na mys, útes i pomník jakoby dohlíží nedaleký maják.

Nejvýchodnější bod

Jak se říká, to nejhorší na konec. Zatímco předchozí krajní body Evropy byly poměrně snadno definovatelné, protože pevnina je lemována mořem, východní hranice je v tomto ohledu značně specifická. Evropu od Asie odděluje horské pásmo Uralu. Vymezení přesné hraniční linie není jednotné. Existuje mnoho pramenů, které se zabývají východní hranicí Evropy, a v otázce nejvýchodnějšího bodu se často rozcházejí. Vezmeme-li v potaz ty nejvýchodnější ambice, pak se nejvýchodnější bod kontinentu nachází u ústí řeky Bajdarata do Bajdaratského zálivu Karského moře v Rusku.

Cestování po Evropě je již běžné, ale jaké by to asi bylo, naplánovat si cestu pouze od jednoho z výše zmíněných bodů k druhému, pak třetímu a nakonec čtvrtému? Mohla by to být poměrně dobrodružná cesta skrz Evropu.

Zdroj perexové fotografie: Google Maps

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář