Pavel Vrba

Vrba: spasitel českého fotbalu?

Sport / 3.12.2013

Autor:

Nynější trenér Viktorie Plzeň Pavel Vrba se od ledna příštího roku stane novým trenérem české fotbalové reprezentace. Udělal správný krok?

V posledních dnech se velmi intenzivně diskutuje o tom, zda Pavel Vrba udělal správně, když využil klauzuli ve své smlouvě s Viktorií Plzeň a přijal nabídku od české reprezentace. Náš fotbalový národ se rozdělil na dva tábory. První zastává názor, že měl zůstat ve Viktorii Plzeň, kde se mu velmi dařilo a měl v podstatě neotřesitelnou roli v týmu. Ti druzí jsou jednoznačně přesvědčeni o tom, že Vrba byl jedinou volbou na tuto pozici.

Úspěchy Pavla Vrby

Pavel Vrba je nepochybně kvalitní trenér, který má za sebou nejeden velký úspěch. Z Viktorie Plzeň, kterou trénuje už pět let, dokázal vybudovat klub evropských parametrů, který se pravidelně účastní Ligy mistrů nebo Evropské ligy. Dokázal vyhrát dvakrát českou ligu, jednou český pohár a superpohár. V jeho rukách vyrostli hráči typu Darida, Jiráček nebo Pilař, za které Viktoria Plzeň vyinkasovala neskutečné miliony.

Podaří se Vrbovi postoupit na Euro 2016?

Podaří se Vrbovi postoupit na Euro 2016?

A teď se nabízí otázka, kterou si Vrba v hlavě promítal snad několikrát. Bude mít ještě motivaci něco dokázat na klubové scéně? Logicky uvažující člověk by si řekl, že by se měl vydat za nějakou novou výzvou, protože opravdu vyhrál vše, co se v Česku vyhrát dá. Jenže je tu velké ALE! Koučování reprezentace funguje na trochu jiných principech než klub. Pracujete s omezeným počtem hráčů, zápasy se nehrají každý víkend, ale jednou za měsíc, a tím pádem styk s mužstvem není tak intenzivní jako v klubu.

Reprezentace je něco jiného než klub

Někdo si řekne „trenér jako trenér„, ale to není pravda. Například bývalý trenér Brazílie Scolari dotáhl svou rodnou zem až k zlaté medaili na mistrovství světa v roce 2002 a poté se stal trenérem klubu FC Chelsea, kde se mu absolutně nedařilo. A tohle není jediný příklad toho, že trénování reprezentace je přece jenom od toho klubu trochu odlišné.

Scolarimu se nepodařilo přechod mezi reprezentací a klubem

Scolarimu se nepodařil přechod mezi reprezentací a klubem.

Dalším problémem u trénování reprezentace (teď hlavně u té české) je kvalita hráčů. Výběr je omezený, pokud čeští hráči nebudou mít potřebnou kvalitu, dá se s tím těžko něco dělat. V klubu si můžete vytipovat hráče, který se vám hodí do týmu, a koupit si ho. U reprezentace tahle možnost není a nezbývá vám nic jiného, než se spolehnout na hráče z Čech.

To, že Vrba není jasná zárukou úspěchu reprezentace, ještě neznamená, že nedokáže být úspěšným trenérem na reprezentační lavičce. Ze všech kandidátů, o kterých spekulovala média, se jevil jako nejvhodnější a nám fotbalovým fanouškům nezbývá nic jiného než doufat, že reprezentaci dovede tam, kde byla před deseti lety. Samozřejmě k tomu bude potřebovat nejen dávku štěstí, ale i velkou podporu českých fanoušků.

Zdroj všech fotografií: Wikipedia Commons

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář