Josef Lada dal podobu českým Vánocům

Literatura / 17.12.2013

Když se řekne české Vánoce, vybaví se zasněžené vesničky Josefa Lady. Nasaďte kulichy a pojďte se projít jeho životem a zasněženými Hrusicemi.

Osobní život Josefa Lady

Zima očima Josefa Lady

Zima očima Josefa Lady. Zdroj: K. Dvořáková, Generace 21

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 a pocházel ze čtyř dětí. Téměř o 17 let starší bratr František velmi ovlivnil jeho fantazii. Josef Lada rád zpíval lidové písně, zvláště za doprovodu sestry Marie.

Chodil do hrusické školy, ale učení ho moc nebavilo, kromě kreslenípřírodopisu. Učil se malířem pokojů, tato práce však byla pro něj příliš namáhavá, a proto se nakonec vyučil knihařem-zlatičem.

V roce 1923 se Josef Lada po dlouholeté známosti oženil s Hanou Budějovickou. S ní měl dvě dcery, z nichž mladší Eva zahynula při náletu na Prahu 14. února 1945. Pro svoji dceru vytvořil návrh pomníku na Olšanských hřbitovech, který je zde na hrobě Ladovy rodiny dodnes. Manželka Hana zemřela v roce 1951, on sám o šest let později (14. prosince 1957). Dcera Alena byla také známou ilustrátorkou. V roce 1963 vydala knihu Můj táta Josef Lada.  Zemřela roku 1992.

Z díla Josefa Lady

V roce 1904 týdeník Máj uveřejnil dvě kresbičky Josefa Lady. Téhož roku začal navštěvovat kreslířské kurzy profesora Jakesche. Po dalším roce dostal výuční list a usadil se natrvalo v Praze, kde se pokoušel živit jako kreslíř a karikaturista. Na třetí pokus byl přijat k řádnému studiu na Uměleckoprůmyslové škole. Žáci této školy však nesměli publikovat, předměty ho nebavily, a tak po půl roce ze školy odešel.

Josef Lada začal ilustrovat knížky pro děti, dostával zakázky a těch přibývalo. Své kresby uveřejňoval v časopisech Besídka malých, Humoristické listy, Šibeničky a jiné. Byl stálým spolupracovníkem časopisů, nakladatelství Melantrich, redigoval přílohu deníku České slovo – Kvítko z čertovy zahrádky.

Vánoce očima Josefa Lady

Malebné domečky, zasněžené vesničky i jesličky zasazené do klasické české vesnice – to jsou Vánoce očima Josefa Lady. Jak ale vypadaly Vánoce v Ladově dětství?

1460217_689052721119456_1326849743_n

Zimní radovánky od J.L. Zdroj K. Dvořáková, Generace 21

Ladovy obrázky ztělesňují idylickou podobu klasických českých Vánoc. Jeho skutečné Vánoce však takové nebyly.

U Ladů se, stejně jako většině vesnických rodin, žilo chudě, a tak i Vánoce byly chudé. Vzpomínky na dětství Ladovi s postupem času krásněly a Lada jim pak ve svých obrázcích vdechl život. Díky tomu se i tak po letech můžeme projít po zasněžených Hrusicích, zabruslit si s dětmi na návsi nebo zasednout ke štědrovečerní večeři ve venkovském stavení. Záleží jen na vás, co podniknete při výpravě za jeho obrázky.

Jedno je však jisté, Josef Lada dal českým Vánocům nezaměnitelnou podobu, která rok co rok ožívá v papírových betlémech, na pohlednicích či na balících papírech.

Krásné Vánoce, pane Lado!

Zdroj perexové fotografie: Klára Dvořáková, Generace 21

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Zbývá mi osm měsíců do maturity, takže raději čtu, fotím, jím a o všem píšu na Generaci 21.

Zanechte komentář