Kariéra až na první místě

Osobní rozvoj Vztahy / 10.12.2013

Jak si stihnout užít bezstarostné mládí, budovat kariéru a rozvíjet se, když už máte dávno rodit?

Lékaři se jasně shodují, pro ženu je ideální počít dítě ve věku mezi 20 až 29 lety.

Ach ty prokleté možnosti. Možnost studovat, pracovat, cestovat, užívat si života po plných doušcích. Vše toužíme stihnout, vše toužíme zažít. Ale čas nehraje fér, nestojí na naší straně, hraje proti nám, a to bez výjimek. A tak se jednoduše může stát, že přes vidinu úspěchu, uznání a kariérního postupu jsme ani nepostřehli, jak nám nejlepší léta z hlediska možnosti početí nového života protekla mezi prsty.

Tik, tak, slyšíte? To tikají biologické hodiny

Gynekologové to nevidí rádi, už přibližně od mých 23 let je to stále ta stejná písnička. Má gynekoložka se mě rok co rok na preventivní prohlídce ptá, jestli chci stále brát antikoncepci, jestli jsem neuvažovala o miminku. Vždy se s vážnou tváří zeptá „máte stálého partnera?“, když odpovím kladně, tak suše konstatuje „teď je nejlepší čas, uvažujte o tom!“ To se jí řekne, nejlepší čas není snad nikdy.

Buď nemáte partnera, nebo dobrou práci, nebo se na to ještě necítíte, cítíte strach, nemáte zázemí, dostatečně našetřeno nebo vám to nejde. Seznam překážek může být dlouhatánský, vždy je třeba nějaké překonat, dítě na seznamu samozřejmě je, ale až někde na konci.

Ale kdy? Až…

budu mít perspektivní práci

mi prodlouží pracovní smlouvu na neurčito

mě šéf povýší

budeme bydlet ve vlastním

si našetříme

budeme mít auto

se naučím řídit auto v městském provozu

po naší vysněné dovolené

Až…. nebude nakonec pozdě? 

Nestíhám! Studium a práce krádou můj drahocenný čas

Teď trochu matematiky, pojďme si to pěkně spočítat. Modelová situace, žena studující vysokou školu a toužící po úplném akademickém vzdělání opouští univerzitu s diplomem v ruce  nejdříve ve svých 24 letech.

Po zdolání této překážky si přeje své vzdělání a snahu nějakým způsobem zužitkovat, najít si dobrou práci a v ní se vypracovat na dobrou pozici, nebo cestovat, naučit se jazyky, našetřit si peníze. To trvá při nejmenším dalších 5 let. 

A už jsme ve věku 29 let, takže před pomyslným strašákem žen a velkým mezníkem, třicátým rokem života ženy. A dle odborníků a lékařů také u konce nejoptimálnějšího věku z hlediska početí dítěte. Navíc nikde není řečeno, že v té době bude mít žena vůbec nějakého partnera, nebo alespoň partnera takového, s nimž by rodinu založit chtěla.

Taky už se nedivíte, že přibývá počet žen, které mateřství odkládají na neurčito?

Kariéra na úkor rodiny? Zdroj: foter.com

Kariéra na úkor rodiny? Zdroj: foter.com

Je mi nad 30, co teď? Jak se k tomu ženy doopravdy staví?

Po malém průzkumu ve svém okolí z řad žen, které již překročily třicítku a mají stálého partnera, jsem se povětšinou dozvěděla, že „na to přece mají ještě čas“, necítí se dost dospělé a zralé na takový krok, milují svou práci či nejsou zrovna mateřské typy a jejich partner není zrovna ten, s nimž by si eventuálně dítě přály.

Opravdu výmluvná byla reakce mé kolegyně, která se po mé otázce, zda plánuje se svým přítelem rodinu, silně ohradila: „Dítě? Dej pokoj, máme kocoura, ten nám bohatě stačí.“

Na druhé straně stojí ženy, které matky už jsou a začaly s rozením dětí již po dvacátém roku života, ty zase shodně tvrdí, že jsou rády, že  to mají takzvaně „za sebou“.

K nim se přidává také moje kolegyně, 36letá matka dvou dětí „Nedokážu si vůbec představit, že bych teď po třicítce ještě lítala kolem dětí, fyzicky bych to asi už nezvládla a navíc, když začneš později, nemůžeš už se tak spolehnout na babičky, ty taky stárnou a už ti stěží děti pohlídají,“ říká.

Podle gusta…

Dnes je možné, aby žena byla např. v 37 letech zároveň babičkou, ale také prvorodičkou. Věkové rozpětí, kdy mohou ženy plodit děti, se razantně rozšířilo. Nejsou výjimkou prvorodičky, které už sfoukly 40 svíček na svém narozeninovém dortu. Ale to zabíháme už do extrémů.

Každý věk má svá pro a proti. Pokud začnete s plozením dětí brzy, máte více sil, noční probouzení k miminku vás neodrovná tolik, jako například za dalších deset let, méně se všeho bojíte. V případě, že založení rodiny necháte na vyšší věk, můžete být naopak vyrovnanější a zabezpečenější a k problémům přistupovat jinak.

Kariéra a úspěch taky nejsou všechno, pokud se večer co večer vracíte unaveni po náročném pracovním dni do prázdného bytu, také není o co stát. Jakou cestou jít a co zvolit?  To už je pouze na vás.

Zdroj perexové fotografie: foter.com (upraveno)

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář