seskok s padákem ze skály

Skočte si s padákem netradičně!

Sport / 15.12.2013

Podívejte se s námi na parašutismus, jak ho neznáte. Přinášíme vám přehled jeho podob. Sami zvažte, který adrenalinový zážitek je právě pro vás.

Již jsme psali o parašutismu jako takovém (zde bude odkaz na můj předchozí článek) a jeho příbuzném paraglidingu. Nyní se podívejme na jeho další disciplíny.

Parašutismus není jen seskokem z letadla

Tím, že vyskočíte z letadla, zdaleka nic nekončí. Pokud se rozhodnete soutěžit, existuje několik disciplín. Nejznámější je přesnost přistání, kde je již z názvu patrné, o co v ní půjde. My nahlédneme pod pokličku těm, ze kterých to tak snadno vyčíst nelze.

RW – formace

Zkratka z anglického Relative Work, u nás nazývaná „spolupráce při volném pádu“. Jedná se o jednu z hlavních disciplín. Pro bezpečnost je důležitá kvalitní spolupráce a dostatečná příprava na pevné zemi. Čím více parašutistů se zapojí, tím jsou na každého kladeny vyšší nároky. Ve videu můžete vidět, jak vše vypadá v akci.

CRW (Canopy Relative Work) potom neznamená nic jiného než formace na otevřených padácích.

Free Fly

Pokud vás omrzelo padat v klasické poloze vleže, pak je Free Fly pro vás to pravé. Nejčastěji se používá poloha vsedě, hlavou dolů nebo ve stoje. Ve volném pádu můžete dosáhnout rychlosti až 300 km/h, důležité je připravit se nejen psychicky, ale také fyzicky.

Free Style

Akrobacie ve volném pádu, ve které dominují především ženy. Pokud je proveden dobře, budete svědky překrásné podívané. Běžně se předvádí holubičky, provazy, nejrůznější rotace v těchto polohách a mnoho dalších prvků. Obrázek si udělejte sami.

Big Ways

Česky překládaná disciplína jako „velké sestavy“. Obvykle se zapojí 8-16 lidí, kteří mají za úkol utvořit předem určenou formaci. Světový rekord z roku 2006 je dokonce 400 parašutistů.

Skysurfing

Během volného pádu je provozován surfing. Parašutista má na nohách připevněno speciální prkno a předvádí na něm nejrůznější akrobatické prvky.

Swooping

Jedná se o nebezpečnou formu parašutismu, jejímž cílem je se ve vysoké rychlosti dotknout země nebo vodní hladiny. Pro onu rychlost se využívají padáky o malých plochách. Disciplína u nás není zakázaná, ale po zářijové nehodě, kdy parašutista zemřel, se Úřad pro civilní letectví snaží zkvalitnit výcvik sportovců. Pro lepší představu zhlédněte následující video.

Birdman

Parašutista je oblečen ve speciální kombinéze a využívá vlastností křídel, které umožňují ploché klouzání po vzduchu. Volný pád se tímto způsobem prodlouží o několik minut. Ačkoli létá jako pták, přistát musí opět na padáku.

Letadlo netřeba – BASE jumping

Kromě paraglidingu se letadlo nevyužívá ještě v případu BASE jumpingu, kdy se seskok provádí z různých výškových budov, mostů nebo skal. Od toho se odvíjí i název, který je zkratkou složenou z počátečních slov building (budovy), antenna towers (televizní věže), spans (mostní oblouky) a nakonec earth (země). Toto odvětví může být (nejen) pro nezkušené velmi riskantní záležitostí, mnohdy dokonce nezákonnou. Musíte mít za sebou řádnou parašutistickou průpravu a především schopnost rychlého úsudku. Skáče se z mnohem menší výšky, takže každé zaváhání by mohlo být vaším posledním. Posuďte sami, jak moc lidé při této adrenalinové aktivitě riskují. Musíte však uznat, že záběry jsou úžasné.

Láká vás parašutismus, jeho disciplíny nebo příbuzná odvětví? Napište nám!

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář