4 tipy pro opravdu pohodové Vánoce

Osobní rozvoj Vztahy / 1.12.2013

Začíná nejkrásnější období v roce – advent. Přinášíme vám pár rad, aby i vaše Vánoce byly letos opravdu pohodovými.

Co se vám vybaví, když se řekne advent? Blížící se Vánoce? Vůně cukroví, která se line  po celém domě, zasněžené uličky, stánky na vánočních trzích a vůně svařáku? Ano, už je to tady! Nejkrásnější svátky v roce přicházejí. Přinášíme vám pár tipů, jak se letos na Vánoce připravit, navodit příjemnou atmosféru a užívat si rodinnou pohodu.

Nepřehánějte to s úklidem!

Vánoce se nerovnají honu za nejvyleštěnějšími okny v celé ulici. Ještě je potřeba převléct peřiny, vysmýčit ve všech skříních, přerovnat všechny věci na poličkách… Lidé tomu říkají „velký vánoční úklid“. Ale PROČ? Vánočním úklidem přece pohodovou atmosféru nenavodíte. Zpomalte! Neříkám, že nemáte uklízet, ale v klidu a s rozumem. Neužeňte se.

Nepřehánějte to s úklidem. Zdroj: foter.com

Nepřehánějte to s úklidem. Zdroj: foter.com

Zaměřte se na také na výzdobu, která váš domov doladí a  bude vám celou dobu dělat radost. Vyměňte klasické ubrusy nebo prostírání za ty s vánočním motivem, zapalte první svíčku na adventním věnci a relaxujte. Kdy jindy než teď?

,,Každý den procházím kolem vánočních trhů a pokaždé bývám tou atmosférou doslova očarovaná. Moc se mi líbí, jak se lidé zastaví na kus řeči se svými přáteli u kelímku svařáku nebo tácku s pořádně mastnou klobáskou. Říkám si, že je hezké na chvíli vypnout, nemyslet na každodenní starosti a naladit se na tu vánoční strunu. Až budete mít splín, vezměte své blízké na trhy a dopřejte si sladký trdelník, domácí bramborák nebo medovinu! Jsem si jistá, že to pomůže,“ radí šéfredaktorka Silvie Trebatická

Provoňte svůj domov

To pravé pro vánoční atmosféru. Zdroj: photl.com

To pravé pro vánoční atmosféru. Zdroj: photl.com

Pro navození té pravé vánoční atmosféry nesmíme zapomenout na vůni. Nejlépe svůj domov provoníte cukrovím, které jste zrovna vytáhli z trouby. Co jiného než vůně vanilky, hřebíčku či skořice v nás doslova evokuje Vánoce? Nemusíte závodit s ostatními a předhánět se v napečeném množství nebo druzích cukroví. O to přece vůbec nejde. Pečte s láskou a pro radost. Po vytáhnutí z trouby hned ochutnávejte a nasávejte tu správnou atmosféru. Uvařte si k pečení cukroví  třeba svařák, kterým také provoníte celý byt, pusťte si koledy a užívejte si přípravu na Vánoce. Vždyť přichází doba, na kterou se všichni celý rok těšíme.

,,Dříve jsem milovala trhy. S přáteli jsme na ně pravidelně chodili, ale čím jsem starší, tím méně je vyhledávám. Vadí mi ty davy lidí, přeplněné uličky a občas předražené občerstvení. Takže jsme to před x lety pojali jinak, máme „vlastní adventní tržiště v obýváku„, a tak vychutnáváme pohodu v teple domova. Je nás dost, takže někdo připraví trdelník, někdo donese víno na svařák, kluci zase mají rádi klobásy – prostě si dopřejeme to samé, co nabízejí trhy, ale jen v kruhu přátel, chvíli pouštíme koledy, chvíli vánoční pohádky… Povětšinou to míváme i jako vánoční besídku, takže rozdáme dárky, a abychom nebyli ochuzeni o tu ledovou krásu venku, když se setmí, naplníme (speciálně nakoupené vánoční – holky růžové, kluci modré) termohrnečky zbytkem svařeného vína či někteří medovinou a vyrazíme pouštět ven lampion přání. Poté se už za poklidu noci projdeme mezi tou vánoční atmosférou,“ prozradila nám jak tráví advent editorka Jana Hybnerová

Pohodové Vánoce

Těšíte se na Vánoce? Zdroj: photl.com

Nechte Vánoce znít i ve vašich uších

A hudbou nemyslím jen koledy. Každý z nás má rád něco jiného, ale malinko zvolněte. Pusťte si něco pomalejšího a klidnějšího. Zavzpomínejte spolu s koledami na své dětství. Jak jste vnímali Vánoce tenkrát a jak je vnímáte teď? Kterou písničku máte nejraději? Když se řeknou Vánoce, mně osobně se vybaví tato:

TIP REDAKCE: Vyrazit můžete i na nějaký speciální předvánoční koncert a dopřát si tak netradiční kulturní zážitek. Spousta umělců připravuje řadu adventních a vánočních koncertů. Je jen na vás, co si vyberete.

Nezapomínejte na své blízké

Kdy jindy než právě teď bychom si měli umět najít čas na všechny, které máme rádi. Nestíhali jste kvůli shonu ve škole či v práci dlouho navštívit přátele nebo někoho z rodiny? Napravte to! Vánoce přece nejsou jen o dárcích. Vyhněte se shonu při shánění dárků v nákupní horečce v obchodních centrech a raději si najděte čas na příjemné chvíle s těmi nejbližšími.

Nevíte si rady s tím, co komu koupit? Můžete si udělat dámskou jízdu a spojit příjemné s užitečným. Nabídněte mamince, kamarádkám, sestře, že společně vyrazíte na šňůru po obchodech. Nejen, že nakoupíte potřebné dárky, ale ještě si užijte vánoční atmosféry na trzích s kapkou medoviny, punče nebo svařáku.

,,Bydlím v centru města u hlavního náměstí a tím pádem mám z těch davů spíš psotník. Já bych poradila taková ta klišé (protože fakt fungují, v jednoduchosti je krása), jet za město a projít se v přírodě (ať už je bílá nebo ne, pořádně vymrznout a pak si dát někde grog nebo horkou čokoládu. To má své kouzlo), pak zkusit takové ty staročeské věci jako například upéct kubu, nakrájet a sušit pomeranče a pak z nich udělat výzdobu. Nebo třeba zkusit domácí vaječný koňak, je to dobrota i zážitek. A taky jít na hřbitov zapálit svíčku, nevím proč, přes zbytek roku tam na mě padá ta tíha, ale přes Vánoce jako kdyby byli všichni smíření a hřbitov krásně svítí a uklidňuje,“ řekla redaktorka Pavla Lokajová.

Věřte, že mnohem víc potěšíte svou přítomností než drahým dárkem nebo dokonale uklizenou domácností. Nenechte se pohltit předvánočním shonem. Raději si dopřejte  čas sami pro sebe a pro své nejmilejší. A je jedno, jestli si třeba zajdete do kina na hezký film, do divadla, na nějaký předvánoční koncert, půjdete se projít (snad brzy) zasněženými uličkami města nebo se zachumláte do peřin a budete odpočívat. Nezapomeňte, že ono kouzlo Vánoc je v každém z nás. 

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář