Až přijde konec světa!

V obraze / 18.12.2012

Zimní slunovrat se blíží a s ním i tolik očekávaný konec mayského kalendáře. Vyplatí se letos kupovat vánoční dárky?

Přijde konec světa, jak jej známe? Nebo konec úplný? Nastane tma? Anebo se nakonec přes veškeré obavy a naděje nestane vůbec nic? Tak nebo tak, přinášíme vám pár rad, jak přežít případnou apokalypsu.

Nepodléhejte panice.

Nakupte dostatek zásob pro sebe i své domácí mazlíčky.

Nezapomeňte toaletní papír.

Vytopte si byt na maximální možnou teplotu.

Sestavte si seznam kroků, kterými se můžete řídit za všech okolností.

Předvídejte i nepředvídatelné.

A vždy mějte po ruce svíčku.

O co jde?

Poslední dobou se prostřednictvím sociálních sítí a blogosféry šíří falešné poplašné zprávy rychleji než virus HIV. Spousta z nich je mystifikací zcela očividnou, některé se ale tváří natolik vědecky, že slabší povahy podléhají pochybnostem a vybavené kladívkem prchají do sklepa, aby jej zavčas přestavěli na protiatomový kryt.

Nejnovější ze zpráv hovoří o tom, že po 21. prosinci se celá Země na tři dny ponoří do naprosté tmy, doprovázené absolutním výpadkem elektřiny. Podle některých pikantních hypotéz dojde rovněž k poruše šíření vln včetně zvuku, takže dokonce ani nebudeme moci poslouchat oblíbenou hudbu nebo křičet hrůzou.

Proč? Za co?

Důvody, proč se tak má stát, se v jednotlivých podáních velmi liší. Je to za a) proto, že Země spolu s celou sluneční soustavou projde v těchto dnech takzvaným nulovým pásmem, kde není možné jakékoli vlnové šíření. Za b) proto, že podle agentury NASA dojde k zarovnání zemské osy s osou centra naší galaxie a mimořádně silný proud nabitých částic destabilizuje chování Slunce. Třetí důvod zahrnuje magnetické „přepólování“ Země. A kromě toho je zde spousta proroctví, ve kterých se hovoří o třech dnech temnoty. Případně o ohnivém dešti a vybuchujících tučňácích. Rok 2012 je sice v mnoha ohledech skutečně výjimečný, nic takového ale podle vědců skutečně nehrozí.

Zbytečná panika

Za poslední dva tisíce let měl konec světa přijít nejméně dvou set krát, určitou originalitu však moderním zvěstovatelům upřít nelze. A pokud ani ten letošní konec nevyjde, už teď se můžeme těšit na další apokalypsu za osm let. O tom, že tuto hrozbu ještě stále někteří paranoidní jedinci berou smrtelně vážně, zatímco jiní se škodolibě baví na jejich úkor, se můžete přesvědčit na následujícím blogu:

Cituji jen útržek z reakce na poplašnou zprávu: „Nechci šířit falešné ani poplašné zprávy, jsem jeden z posledních lidí, kteří by podléhali panice, nebo emocím, ale moje intuice mi hlasitě velí se připravit, takže už skupuji potraviny a vše, co bude potřeba. Když se tyto zprávy ke mně dostaly, skoro celou noc jsem nespala, protože jsem neustále rozmýšlela, co všechno je nutné do té doby zařídit a sestavovala si seznamy kroků,“ píše autorka.

zdroj

měsíc, Arianne van Noordt, sxc.hu

Bude Měsíc jediný zdroj světla, který uvidíme o Vánocích? zdroj: Arianne van Noordt, sxc.hu

Zatmění? Bezva!

I když je vesmír tajuplný, zlomyslný a nepředvídatelný, nic podobného nás rozhodně nečeká. Mně osobně se ale představa třídenního zatmění a všeobecného chaosu zamlouvá. Představte si to. Zničehonic zhasnou neony Las Vegas. Všechny televize, monitory, telefony. Bezmoc manažerů v kravatách je skoro hmatatelná. Tak trochu ten strach chápu. Najednou bude absolutní ticho, tma a lidem nezbude nic jiného než přemýšlet. Budou sedět v naprostém klidu a možná je v tu chvíli napadne otázka, na kterou dosud neměli čas: Udělal jsem za svůj život něco užitečného? Něco správného? Stihnu to ještě? A pak se rozsvítí a vše se dá zase do pohybu a tramvaje se zase pomalu rozjedou… a svět bude o trochu lepším místem.

Vždyť ani podle Mayů se nakonec nemá jednat o konec v absolutním slova smyslu. Jen o konec jednoho cyklu. O velkou změnu. A to koneckonců není až tak špatné. Tu změnu všichni cítíme a tak trochu po ní vlastně toužíme. Jen nevím, jestli ji ve skutečnosti přinese pouhé datum…

Zdroj úvodní fotografie: Sigurd Decroos, sxc.hu

Tomáš Tichý

Tomáš Tichý

Básník, spisovatel a rádoby intelektuál, se narodil v onom malém městě v Podkrkonoší, které si někdo neustále plete s Turnovem. Má rád hudbu, knížky, svoje dvě kytary, kávu a krásné ženské nohy. Nemá rád lidi, kteří kopou do psů, rasismus a úplatkářství. V současné době studuje žurnalistiku na filosofické fakultě v Olomouci, kde jak doufá, jednou snad bude stát jeho bysta či alespoň pamětní deska. Má chronický strach z hadů, samoty a výšek. Neustále trpí nočními můrami o tom, že ho unese dominantní krajta horská.

Zanechte komentářVaše názory

  • Barbora Venháčová

    Tak nejspíš patříme k paranoidním jedincům, ale zásoby budujeme. Nemusí jí nutně o konec světa. Podle několika světových ekonomů (kteří pochopitelně v médiích nedostanou prostor) se řítíme do obrovské ekonomické krize, jejíž následky nebudou procházka růžovým sadem. Nehledě na to, že nikde není psáno, že změna, která nastane 21. bude dobrá. Očekávám spíše opak a intuitivně cítím, že se lidstvo opravdu řítí k nějaké katastrofě, která rozhodně nemusí mít přírodní charakter. A věcná, jen pouhé tři dny absoluní tmy vyvolají ve světě takový chaos, že jen stěží budete sedět doma a přemýšlet o tom, jestli jste za život vše udělali správně. Nebudete se moc napít, nebude fungovat vůbec nic, nezatopíte si.(A věřte, že ani vytopený byt vás neochrání před zimou. Pokud by bylo pod nulou, dlouho nevydržíte, pokud nevlastníte kvalitní výbavu) Spíš se budete modlit, aby elektřina brzy zase šla, a aby Ti magoři rabující venku neshledali zrovna váš dům zajímavý.

  • Tomáš Tichý

    Rád bych se dozvěděl, o které světové ekonomy se konkrétně jedná, mohu? Milerádi jim zde poskytneme prostor k vyjádření, budou-li jejich prognózy podložené. Co se týče posledního odstavce, je snad zřejmé, že se nejedná o věcnou vizi, ale jen o idealistické přání. Tím chci říct, že i v případě, že nastane materiální krize, nemusí to nutně znamenat krizi morálních hodnot- i když se na to samozřejmě můžeme vymlouvat. A všem, kteří by mě potenciálně hodlali vyrabovat, vzkazuji, že v mém bytě najdou pouze prázdné krabičky od cigaret, jednu matraci, varnou konvici, kytaru a plyšáka jménem Eda.