Digitální měna, kterou možná neznáte!

Technologie / 3.12.2013

Seznamte se s virtuálními penězi i vy, aneb jak s pomocí internetu vydělávat?

Slyšeli jste někdy o tzv. Digitální měně? Že nevíte, co je Bitcoin a Litecoin? Jedná se o virtuální peníze, které nevydává banka nebo stát, ale jsou emitovány předem známou rychlostí. Uživatelé mince „těží“ na svém počítači a tím zároveň posilují síť, která umožňuje zabezpečené placení, nezávislé na jakékoli bance.

Jak to funguje?

[two_third]

Bitcoin je digitální měna, kterou v roce 2009 údajně vytvořil programátor Satoshi Nakamoto. Není jasné, kdo se pod tímto jménem ukrývá. Zda se jedná o skupinku lidí, nebo jednoho člověka. Název též  označuje Open source software a stejnojmenou peer-to-peer síť. Na rozdíl od většiny měn bitcoin není závislý na důvěře v jejího vydavatele. Pro provádění transakcí se využívá distribuovaná databáze napříč body peer-to-peer sítě. Vše  je založeno na šifrovací technologii. Celý systém transakcí je zkrátka decentralizovaný, a proto jej nikdo nemůže úmyslně poškodit či jakkoliv ovlivňovat. V tom je zásadní rozdíl ve srovnání například s hodnotou koruny, na kterou má přímý vliv ČNB.

[/two_third]

Jde o tzv. pseudonymní držení a převod měny.  Bitcoiny mohou být uloženy v počítači ve formě souboru s  virtuální peněženkou nebo je můžete mít uchovány pomocí služby třetí strany. Množství mincí v oběhu je předem dané,  proto není možné vyvolat umělou inflaci vytvořením jejich většího množství.  Mělo by se jednat přibližně o 21 000 000 BTC, ale ve skutečnosti jich bude zřejmě méně. V současné době je vytěženo více než dvanáct milionů bitcoinů. (12 052 400 BTC).

Obtížnost získávání bitcoinů

Hlavní informace naleznete na stánce bitcoinwatch.

Pomalu se zmenšuje počet nově nalezených BTC, protože  se zvyšuje obtížnost získání o 10 – 20 % zhruba co dva týdny. Což v podstatě znamená, že se vytěží méně Bitcoinů se stejně výkonným zařízením. Jak již víte v současné době je vytěžena již polovina dostupných BTC. Podle odhadů se hovoří o tom, že všechny budou vytěženy až kolem roku 2050 právě kvůli zvyšující se obtížnosti získávání Bitcoinů.

Princip fungování BITCOINU

Je až neuvěřitelné, jak  s vyvolávajícím zájmem rapidně roste jeho hodnota. Na začátku roku 2010 měl 1 BTC  hodnotu menší než 0,01 USD, nicméně už za rok se 1 BTC prodával za 1 USD a obě měny se vyrovnaly. Za  poslední rok a půl vystoupala hodnota na více než stonásobek. Jen pro představu, ještě  v polovině minulého roku byly Bitcoiny k dostání v kurzu 7 $ za 1 BTC. V současné době  má jeden Bitcoin hodnotu 1039.20$ tedy 20927 Kč. (Hodnota se  stále mění. Ještě v pátek, byla cena jednoho BTC 1084.90$.)Vysoký zájem a omezené množství stojí za neuvěřitelně rychlým nárůstem. Kam až se vyšplhá hodnota této digiměny?

LITECOIN

Bitcoin není jedinou krypto měnou, kterou lze na internetu využívat k prakticky nekontrolovatelnému převodu peněz, ale jedná se o nejznámější digitální měnu v širší veřejnosti.  Nárůst zájmu zaznamenala i další digi měna Litecoin (LTC).

Jedná se o peer-to-peer měnu stejně jako Bitcoin, ale Litecoin se liší v tom, že je jeho krypt jednodušší k dolování, což produkuje čtyřikrát více Litecoinů, což dává větší prostor pro expanzi a stabilnější dlouhodobou hodnotu. Litecoin vzrostl na hodnotě z přibližně 0.25 dolarů postupně až na současných 35.56$. (I zde musíme upozornit na fakt, že hodnota je nestálá. Ještě v pátek byla cena jednoho LTC 43.80$, pár dnů předem dokonce okolo 50 dolarů.)

 

Čeká stejnou budoucnost i Litecoin? 

Jeho hodnota je v současné době ve srovnání s hodnotou Bitcoinu zanedbatelná. Jeden LTC = 35.56$ =712 Kč, ale ještě nedávno však byla hodnota Litcoinu mnohem nižší. Prudký zájem vyvolal také prudký vzrůst hodnoty. Výhoda LTC je také v tom, že by mělo být k dispozici celkem 84 000 000 LTC, takže se mohou těžit déle než Bitcoiny, kterých je nejen méně, ale je již také víc než polovina vytěžena.

Zajímavé také je, že po vzoru BTC a LTC vzniklo dalších přibližně 30 měn. Jejich seznam a hodnoty naleznete na této stránce.

Jaký je váš názor na digi měnu? Zkusili jste někdy těžit, nebo nevěříte v budoucnost této digiměny? Co bude dál, kdo ví…

Zdroj perexové fotografie: bitcoin.cz

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář