Přijměte pozvání na zámek

Divadlo / 5.12.2013

Národní divadlo moravskoslezské uvedlo na začátku listopadu hru Jeana Anouilha Pozvání na zámek, kterou vás zvou do světa znuděné zámecké smetánky.

I když měla tato hra premiéru teprve na začátku listopadu, Národní divadlo moravskoslezské ji přidalo na program letošního 17. ročníku festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR.

Hra francouzského dramatika Jeana Anouilha nabízí nahlédnutí do světa penězi znuděné smetánky a na druhou stranu ukazuje, co se stane, když mezi takovéto lidi vstoupí někdo chudý a bez postavení. Postavena je na dvojroli dvojčat Horáce a Frederika (Aleš Bílík), kteří sice navenek vypadají stejně, ale jejich povaha je zcela odlišná. Frederik, trochu naivní snílek s velkým srdcem, a Horác, který, jak sám o sobě tvrdí, je inteligentní, zlý se srdcem takřka žádným, jelikož všechen tento cit dostal pouze jeho bratr Frederik.

Celý děj se točí kolem plesu, na kterém se má oslavit zasnoubení Frederika s namyšlenou a nechutně bohatou Dianou (Andrea Mohylová). Horác se rozhodne vnést do této snobské parády trochu vzrušení. Pozve na zámek krásnou avšak chudou operní statistku Isabelu (Veronika Lazorčáková) a snaží se z ní udělat hvězdu večera (především proto, aby Diana žárlila). A jak to tak bývá, vstupuje do příběhu také láska. Frederik miluje Dianu, ta je však zamilovaná do Horáce stejně tak jako Isabela, avšak Horác nemá rád nikoho. Což vnese do celé situace velký chaos.

 Zdroj:

Isabela (Veronika Lazorčáková) se svou matkou (Anna Cónová) před plesem.
Zdroj: Radovan Šťastný, NDM

Musíme říci, že hra toho na příběhu moc nepobrala. Ovšem co chybí v příběhu samotném, vynahrazuje zajímavá scéna Michala Syrového, která zaujme svým zrcadlovým povrchem a velkou spoustou dveří, které díky tomu, že jimi herci prochází stále sem a tam, vnáší jistou dynamiku. Hru podporují také některé zajímavé režijní nápady Petera Gábora a především hudba Davida Vrbíka, která by zcela jistě zapadla do nějaké thrilleru, ale zde skvěle podporuje psychologickou rovinu hry.

Co se týče hereckých výkonů, je třeba vyzdvihnout Aleše Bílíka, který na začátku svého prvního divadelního angažmá dostal za úkol poprat se s dvojrolí dvojčat Horáce a Frederika. Zvládl to dobře a většinou bylo velmi dobře znatelné, kterého z bratrů momentálně hraje.

Aleš Bílík ve své dvojroli. Zdroj: , NDM

Aleš Bílík ve své dvojroli.
Zdroj: Radovan Šťastný, NDM

Nutno zmínit, že všechny role byly velmi dobře obsazeny schopnými herci. Vynikala například Veronika Lazorčáková v roli Isabely či Veronika Forejtová jako teta dvojčat. Svou roli rezervovaného sluhy velmi dobře zvládá Miroslav Rataj. Jiří Sedláček alias Romainville svou komickou povahou přidává zajímavé a vtipné momenty.

Jelikož byla hra uváděná na ostravském divadelním festivalu, dovolím si protentokrát přidat pár postřehů ze zákulisí festivalu. Většina z divadelních kritiků se divila dramaturgickému výběru této hry o bohaté, nudící se společnosti, a to především v Ostravě. Odsoudili také režijní koncepci Petera Gábora, avšak dle názoru běžného diváka se zdá, že ne všechny prvky byly úplně ztracené a některé dokonce inscenaci obohatily.

Inscenace: Pozvání na zámek
Autor: Jean Anouilh
Divadlo: Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Antonína Dvořáka)
Premiéra: 7. 11. 2013
Režie: Peter Gábor
Herecké obsazení: Aleš Bílík, Veronika Forejtová, Veronika Lazorčáková, Renáta Klemensová, Andrea Mohylová, František Večeřa, Ivan Dejmal, Jiří Sedláček/Dušan Urban, Anna Cónová, Marie Logojdová, Miroslav Rataj
Cena: 220-320Kč (možnost studentské slevy)

Zdroj perexové fotografie: Radovan Šťastný, NDM

Veronika Svobodová

Zanechte komentář