V Disku hledají otázku života, vesmíru a vůbec

Divadlo Kultura / 11.12.2013

Samozřejmě na pozadí humoru a hravosti. Alternativa DAMU představuje inscenaci Stopař.

Katedra alternativního a loutkového divadla uvedla svou v pořadí druhou absolventskou inscenaci, která se stává honem za jedinou otázkou. Divadlo Disk předkládá vážnou věc s humorem a přítomní diváci jsou spokojeni, od studentů DAMU totiž automaticky očekávají inscenaci plnou nevšedních a výborných nápadů. To Stopař samozřejmě splňuje. Studentské divadlo Disk by se tak mělo více dostat do podvědomí běžných diváků, jejich jevištní počiny si totiž opravdu zaslouží diváckou pozornost.

Vydáváme se na cestu vesmírem

Otevírá se před námi scéna plná stavebních i silničních rekvizit a příběh Stopaře začíná. Nejprve je vše jednoduché, seznamujeme se s Arthurem Dentem, kterému chtějí dělníci zbourat dům kvůli výstavbě nové dálnice. Arthur ale brzy zjišťuje, že z úplně stejného důvodu nemá být zničen jen jeho příbytek, ale celá planeta Země. Tak se během okamžiku taky stane a Arthur se se Stopařem dostává na vesmírnou loď.

Cestou vesmírem můžete natrefit na různé bytosti, možná dokonce i na člověka. Zdroj: divadlodisk.cz

Cestou vesmírem můžete natrefit na různé bytosti, možná dokonce i na člověka. Zdroj: divadlodisk.cz

Přesouváme se s herci společně do vesmíru a i tam jsou úžasně využívány silniční rekvizity. Fantazii se meze nekladou a v Disku to platí dvojnásob. Výborně se pracuje s celým prostorem jeviště, využívají se i žebříky a lávky. Pohybová stránka inscenace je opravdu propracovaná, občas divák musí zapátrat pohledem, odkud že se ozývá hlas herce. Inscenace se tak stává hravou i pro diváky.

Putujeme dál vesmírem, kde se Arthurovi stane nespočet podivných a nevšedních událostí, jeho hlavním úkolem je ale najít otázku života, vesmíru a vůbec k opravdu neobvyklé odpovědi. Jak to má ale vědět? Arthur se tedy rozhodne usadit na planetě, kde by mohl mít od všeho chvilku klid.

Herci dokonale využívají celý prostor, který mají k dispozici, ať už na zemi nebo ve vzduchu. Zdroj: divadlodisk.cz

Herci dokonale využívají celý prostor, který mají k dispozici, ať už na zemi, nebo ve vzduchu. Zdroj: divadlodisk.cz

Pomalu se blížíme ke konci inscenace a s napětím očekáváme, jak taková road-story vůbec může dopadnout. Konec je opravdu překvapením, byla by tedy velká škoda, vyzradit vám jej tady. Navíc je příjemným vyvrcholením, kdy se inscenace ve druhé polovině již nebezpečně protahuje a po zářivější první části opravdu upadá. Závěr byl tak trefou do černého, děj utne znenadání a stává se tak nejzajímavějším z celé dějové linky.

Divadlo Disk samo o sobě slibuje něco víc

Přestože herecké výkony byly spíše průměrné, je nutno vyzdvihnout originalitu improvizace, kterou mladí herci na jevišti předvádějí v případě, že se přihodí něco, co tak úplně v plánu nebylo. Diváky to pobaví snad ještě více než samotný nacvičený text. Výborná scéna již byla vychválena dosyta, nemohu ale nepochválit i úžasnou práci světel a zvuku, sluchu lahodí i skvělá hudba Daft Punk, která byla vybrána opravdu přesně.

Artur na pouti vesmírem potkává velké množství bytostí a dozvídá se něco více o Zemi. Zdroj: divadlodisk.cz

Arthur na pouti vesmírem potkává velké množství bytostí a dozvídá se něco více o Zemi. Zdroj: divadlodisk.cz

Možná Stopař nebude patřit mezi špičku inscenací, které Disk nabízel, nabízí či ještě nabízet bude, ale pokud se rozhodnete vydat na pouť vesmírem s těmito mladými herci, litovat jistě nebudete. Disk totiž vždycky slibuje příjemný divadelní večer, ze kterého si odnesete něco víc. Ať už je to hravost, humor či originalita, která sálá z jeviště, či něco úplně jiného, Disk ve vás zanechá pocit uměleckého zážitku, který ještě nějakou dobu trvá. A tak je to správně. Jak již bylo řečeno v úvodu, Disk si vaši pozornost prostě zaslouží.

Inscenace: Stopař
Autor: Janek Lesák a DNA
Divadlo: Divadlo Disk
Premiéra: 1. listopadu 2013
Režie: Janek Lesák
Herecké obsazení: Petra Majerčíková, Johana Matoušková, Tereza Volánková, Pavlína Skružná, Daniela Šišková, Michal Bednář, Jan Čtvrtník, Martin Dědoch, Patrik Holubář, Bořek Joura, Vladimír Polívka, Evžen Roubíček, David Ryska, Šimon Kočí
Cena: 120Kč, zlevněné vstupenky pro studenty za 80 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlodisk.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář