Novinky v kinech: Předvánoční směs žánrů

Film / 4.12.2013

V tomto týdnu si užijeme prostředí drogových obchodů, krásu ledové pohádky i hořký humor klaunů.

Konzultant

Film plný hvězd - stačí to?

Film plný hvězd (Javier Bardem, Cameron Diaz). Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 28. 11. 2013

Krimi thriller

Velká Británie / USA, 2013

Režie: Ridley Scott

Hrají: Michael Fassbender, Brad Pitt, Javier Bardem, Penélope Cruz, Cameron Diaz, John Leguizamo, Natalie Dormer, Dean Norris, Goran Visnjic, Sam Spruell, Rosie Perez, Bruno Ganz, Rubén Blades, Paris Jefferson, Barbara Durkin, Andrea Deck

Konzultant (The Counselor) je trochu nešťastně přeložený název nového snímku režiséra Ridleyho Scotta, který stojí například za filmy Království nebeské či Gladiátor. Očekávání jsou proto vysoká, ovšem výsledek může působit spíše rozporuplně. I přes hvězdné obsazení a velké jméno spisovatele Cormaca McCarthyho na postu scenáristy není Konzultant tak oslnivý, jak by být mohl. Přesto se jedná o zajímavou podívanou, kterou si v kině můžete velmi užít.

O co tady jde? O prachy a drogy. Úspěšný právník Michael Fassbender (Stud, Hanebný pancharti) si chce prostě rychle a bezbolestně vydělat a skrze Javiera Bardema (Vicky Cristina Barcelona, Skyfall), majitele nočního klubu, se zamotává do obchodů s drogami. A jak už to tak bývá, spolupráce s kartelem není úplně čistá hra a než se právník přezdívaný Konzultant stačí nadechnut, už je stažen do víru ilegálních obchodů, který řádně semele nejen jeho, ale i všechny ostatní hvězdy ve filmu vystupující.

Snímek je hodně mccarthyovský, což znamená, že je nutno sedět, poslouchat a vnímat, protože se s vámi postavy nemazlí, příliš nevysvětlují, děj prostě plyne a vy sami si z metafor a jinotajů musíte přebrat, oč vlastně jde. Nečekejte mnoho akce ani divokou jízdu s mafiánskou zbraní u hlavy, spíše filosofické zamyšlení nad mnohými otázkami, které často zůstanou nezodpovězeny. Konzultant rozhodně neosloví všechny, ale své publikum si jistě najde.

Ledové království

Anna, sněhulák, Kristoff a sob, takové normální záchranné komando. Zdroj: csfd.cz

Anna, sněhulák, Kristoff a sob – takové normální záchranné komando. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 28. 11. 2013

Animák

USA, 2013

Režie: Chris Buck, Jennifer Lee

Hrají: Kristen Bell, Alan Tudyk, Josh Gad, Idina Menzel, Jonathan Groff, Eva Bella

Ledové království (Frozen) je další z řady disneyovských animáků, které se teď s železnou pravidelností dostávají do kin. Určitě ale nečekejte nic podobného filmu Na vlásku nebo Raubíř Ralf, na které odkazuje trailer. Ano, Ledové království je od stejných tvůrců, ale tím veškerá podobnost končí. Tam, kde zmíněné snímky sázely na humor a sarkastické průpovídky, stojí Ledové království hlavně na hudbě a poměrně vážně se tvářící zápletce. Také zapomeňte na to, že předlohou pro film byla pohádka o Sněhové královně, protože z té ve výsledku mnoho nezbylo.

Jedná se totiž víceméně o animovaný muzikál, kde se zpívá od začátku až do konce prostě o všem, co hlavní hrdinové zažívají. Kdo si v takových filmech nelibuje, asi do kina chodit nemusí, protože tento fakt je hlavní devízou snímku. Ten vypráví příběh dvou sester, AnnyElsy, které se narodily královskému manželskému páru. Mají se hrozně rády, jejich život je idylka až do té doby, kdy Elsa díky svému kouzelnému nadání Annu málem zabije. Umí totiž mrazit, tvořit z ledu, sněžit a podobné věci. Její chlad se však příliš neslučuje s přítomností v blízkosti lidských bytostí, protože ho nedovede příliš ovládat.

Sestry vyrůstají izolovaně, protože Elsa zápasí se svou sílící schopností. Ke zvratu dojde v den její korunovace, kdy po hádce se sestrou omylem zmrazí celé království a uteče do hor. A zůstává tedy na Anně, aby ji přivedla zpět a přiměla k rozmrazení ledové země. Příběh se samozřejmě komplikuje, ale netřeba vyzradit všechno. 3D má u snímku rozhodně smysl, vzhledem k tomu, že se vše odehrává v kruté zimě, neustále vám létají do obličeje překrásně animované vločky, vyhýbáte se rampouchům a zkrátka vizuálně je na co se dívat. Ledové království vás prostě naladí na zimní vlnu.

Pozdravy ze spermabanky

Taková (trochu větší) normální rodinka. Zdroj: csfd.cz

Taková (trochu větší) normální rodinka. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 28. 11. 2013

Komedie

USA, 2013

Režie: Ken Scott

Hrají: Vince Vaughn, Cobie Smulders, Britt Robertson, Chris Pratt, Ben Bailey, Bobby Moynihan, Andrzej Blumenfeld, Simon Delaney, Dave Patten, Matthew Doddario, Stephen Ellis, Michael Oberholtzer, Derrick Arthur, Amos VanderPoel, Jack Reynor, Adam Chanler-Berat

Hlavní představitel snímku Pozdravy ze spermabanky (The Delivery Man), Vince Vaughn, v poslední době prochází všemožnými komediemi, kde si užil nejrůznějších rolí. Mohli jsme ho vidět jako o kariéru bojujícího nooglera ve Stážistech, rozvádějícího se manžílka v Rozchodu! či narušitele sňatků v Nesvatbových. Tentokrát se představí v roli otce, ale ne tak, jak si to možná představujete.

David Wozniak je totiž takový obyčejný týpek, který se jen tak fláká životem, není příliš úspěšný v práci ani se ženami, zkrátka na něm nenajdete nic zajímavého. Tedy až do té doby, než zjistí, že jakousi administrativní chybou došlo k tomu, že jeho darovaným spermatem bylo oplodněno mnoho žen a on je teď otcem 533 dětí. A ty všechny chtějí vědět, kdo je jejich otec. Co v takovém okamžiku dělat? No, David neodolá a rozhodne se otevřít obálku s profily svých dětí, následně se zapojit do jejich životů a blíže je poznat. Což by bylo komplikované po tolika letech i s jedním potomkem, ale s 533?

Vince Vaughna všichni dobře známe a nejspíš nemůže zklamat, otázkou je, co nám přinese nezavedený režisér Ken Scott. I když film nezáří známými jmény, mohl by být příjemnou nenáročnou podívanou o trochu netradičních rodičovských trablech. Dáte mu šanci?

Klauni

Maskéři a maskérky ve snímku Klauni odvedli kus práce. Zdroj: csfd.cz

Maskéři a maskérky ve snímku Klauni odvedli kus práce. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 28. 11. 2013

Komedie

Česko / Finsko / Lucembursko / Slovensko, 2013

Režie: Viktor Tauš

Hrají: Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Didier Flamand, Julie Ferrier, Kati Outinen, Eva Jeníčková, Zuzana Kronerová, Taťjana Medvecká, Juraj Nvota, Robert Nebřenský, Jan Slovák

A na závěr něco z naší kuchyně, protože snímek Klauni je vskutku originální záležitostí pro všechny fanoušky českého filmu. Kromě zavedené dvojice Kaiser a Lábus doplňuje klaunské trio francouzský herec Didier Flamand. Společně pak tito tři tvoří klaunskou skupinu Busters, která jako jiskra rozptýlení a vtipu zářila v dobách komunismu a měla mnoho fanoušků. Co se však zdá zářivé na povrchu, nemusí být takové i uvnitř… Trio klaunů se totiž navzájem dost nesnáší. A když se jeden z nich, Oskar, vrací po dlouhé době z emigrace, má trojice ještě jednu možnost zazářit v rolích, které jim tak sedly.

Natáčení tohoto filmu nebylo nic jednoduchého. Jedním z hlavních problémů byla jazyková bariéra mezi herci. Kaiser a Lábus nakonec problém komunikace vyřešili tak, že se se zbytkem ansámblu domlouvali vlastní vymyšlenou řečí, protože neuměli ani anglicky, ani francouzsky. Herečka Kati Outinen se svou roli naučila v češtině, což si žádá velký obdiv, Flamand musel být nadabován, takže v původním znění nakonec čte místo textu role pouze čísla, aby jeho pohyby úst odpovídaly počtu slabik v českém překladu. Druhou komplikací byl Lábusův kostým. Jeho tloušťka byla vytvořena želatinovou maskou, která se však během natáčení postupně rozpouštěla.

I když se natáčení filmu několikrát pozastavilo a odsouvalo se i datum premiéry, režisér Viktor Tauš, který má na kontě mimo jiné třeba film Kanárek, byl pevně odhodlaný ho dotočit, podle vlastních slov „klidně za deset let na Sibiři“. Naštěstí jsme se Klaunů dočkali mnohem dřív. Hořké komediální drama ze scenáristického pera autora Občanského průkazu nebo Pelíšků, Petra Jarchovského, je po Kameňáku 4 příjemným českým osvěžením.

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

Jen 17 – francouzský příběh o sedmnáctileté dívce a o tom, co ji dovedlo k prostituci

Parchanti spí dobře – komplikované drama z noční Paříže, kde věci nejsou takové, jakými se zdají být

Únos – detektivní pátrání zapáleného policisty v případu, který se stal osobním

Velký závod – francouzská komedie s Tour de France v hlavní roli

Život Adele – romantické drama o lásce mezi dvěma ženami

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – csfd.cz, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář