Fanfiction, aneb když se čtenáři rozhodnou napsat si to po svém

Kultura Literatura / 14.12.2013

Nebaví vás už práce původních autorů? Pak je pro vás Fanfiction ideálním řešením.

Jak by vypadala reklama na fanfikci. Zdroj: http://bookspread.wordpress.com/

Jak by vypadala reklama na fanfikci. Zdroj: bookspread.wordpress.com

Znáte to určitě všichni. Čtete knihu, nebo se díváte na seriál a konec se vám prostě nelíbí. Nebo v tom horším případě umře nějaká vaše oblíbená postava. A pak nelze zapomenout na ten případ, kdy všichni žijí více či méně šťastně a všichni se pohupují na obláčku patnáct. Akorát, že pro vás to spíše je obláček patnáct mínus, protože ti dva dle vašeho skromného názoru k sobě prostě nepatří. A co teď? Jak si zvednout náladu? Spálit knihu a rozšlapat notebook? Není nutno. Naštěstí už nějakou dobu existují řešení, které uspokojí všechny vaše choutky – fanfiction.

Fanfiction není sprosté slovo

Fanfiction, fanfikce, a pokud chcete být opravdu minimalističtí a vypadat zasvěceně, tak pouze FF, je kouzelné místečko pro všechny ty, kteří nemají dostatek vlastní představivosti nebo jim civilizační nemoc prokrastinace nedovoluje přijít s vlastním světem, takže si „vypůjčí“ ten již stvořený někým jiným a vybudují v něm vlastní příběh. Samozřejmě sem patří i ti nespokojení s originálem.

Fanfikci tedy definujeme jako příběh, který je napsán na motivy původního vypravování, tzv. kánonu, kde si fanoušek vypůjčí cokoliv, co považuje za vhodné, a udělá si s tím v podstatě, co se mu zlíbí. Mrtví ožívají, živí umírají, dějové linie se ohýbají, hranice neexistují.

[two_third]

Nejoblíbenější fandomy

Fanfikce se v posledních letech nevyhýbá opravdu ničemu a nikomu. Nikoho dnes již nepřekvapují romantické příběhy o členech nejmenovaných chlapeckých skupin. Podívejme se ale spíše na ty klasické fandomy.

V případě fanfikcí napsaných na základě knižní předlohy jim v množství jednoznačně vévodí fanouškovské příběhy o Harrym Potterovi, Hře o Trůny, Stmívání či Pánovi prstenů. To, že navíc vlastní filmová či seriálová zpracování, jejich popularitu jen zvyšuje.

[/two_third]

Tam, kde si ale autor původního dílka zajistí docela pěkné zajištění na stáří, tam si amatérský spisovatel vloží před svou tvorbu krátké prohlášení, ve kterém v různé variaci zazní, že se jedná pouze o jeho kreativní práci a ne kopii, a veškerá práva patří autorovi originálu. Což v praxi znamená – žádný finanční zisk, jen vděk (popřípadě nevděk) ostatních podobně postižených.

Krušné začátky

Fanfikce už není v literárním žargonu žádným nováčkem ani výdobytkem nové doby. Všechno to odstartoval seriál Star Trek v 60. letech 20. století, což je tedy pěkných pár pátků zpátky. V době, kdy ještě internet neexistoval se fanouškovské příběhy šířily pomocí časopisů, tzv. fanzinů. Ten opravdový boom ale přišel právě s příchodem v současné době nejvíce používaného média – výše zmíněného internetu. Šíření nově vzniklých povídek dostalo úplně jinou dimenzi – začaly se zakládat specializované servery, fan-základny se rozšiřovaly a dnes je fanfikce dostupná opravdu každému, kdo má přístup k internetu.

Slash? Angst? Crossover? Jsem ztracen…

-Dramione-dramione-296599_627_500

S fanfiction je pevně spjat i fanart. Zdroj: fanpop.com

Spolu s fanfiction se vytvořil i úplně nový literární žargon. Přece jenom se fantazii fanoušků meze nekladou, a v tom neuvěřitelném množství, co se ho na internetu potuluje, je nějaký řád potřeba. Proto se v průběhu času vykrystalizovalo větší než menší množství různých kategorií, kam autoři svá dílka řadí. A čtenář si pak alespoň najde přesně to, po čem v danou chvíli touží.

Jak to je tedy je s těmi všemi pojmy?

Na co byste se měli dívat prvně, je rozhodně to, jaké vztahy, lépe řečeno mezi kým, se řeší. Slabší povahy by nemusely ustát slash, který se zaměřuje na lásku mezi muži (velice oblíbený pár Draco Malfoy/Harry Potter), nebo naopak femslash, který se zabývá tím stejným tématem, jen mezi ženami. A věřte tomu, že fanoušci se opravdu nebojí detailních popisů erotických scén.

I časové zařazení by nás mělo zajímat. Objevují se vyprávění tzv. „pre-series“ (=prequel), jejichž děj je zasazen do období před kánonem. V opačném případě se jedná o „post-series“ (sequel). Trochu stranou stojí značení alternative universe (AU). V davných dobách se používalo i při menších odchylkách, pokud se tedy znovuožití určité postavy dá brát jako menší výkyv. Dnes se s ním setkáte hlavně v případech, kdy charaktery žijí v úplně jiném světě nebo době. Kupříkladu, když například Dany z Hry o trůny přesunute do New Yorku 21. století. U konkrétního světa bych ještě na chvíli zůstala. Velmi oblíbený je i tzv. crossover, kde se spolu potkají postavy z úplně jiných fandomů. V praxi to znamená, že se kupříkladu Aragorn z Pána prstenů dostane do prostředí Stmívání, kde nějakým způsobem zasáhne do událostí.

Je libo něco temnějšího, či si naopak dopřejete barvy duhy?

files_8125

Ani japonské manze se fanouškovské pokusy nevyhýbají – tvoří tzv. doujinhsi. Zdroj: konoha.fjfi.cvut.cz

Jsou dny, kdy si od rána poletujete na obláčku číslo 15 a rozhodně si nechcete kazit den ničím depresivním. V tu chvíli není nic lepšího, než sáhnout k fanfikcích označeným jako romance nebo ještě lépe fluff. Fluff se nedá popsat jinak, než jako romantika na pátou doplněná nějakými těmi cukrkandly, pobíhajícími jednorožci a zářícími duhami. U těchto příliš kvalitní četbu neočekávejte, slouží opravdu spíše k uspokojení určité sorty fanoušků.

Oproti fluffu stojí angst, ve kterém autor nechá postavu vymáchat se v úzkostných stavech, depresích a „žili šťastně, až do smrti“ se v takovýchto vyprávěních příliš často nekoná. Hodně autorů se nevyhýbá ani někdy opravdu krutým a násilným tématům spadajícím do kategorie dark. U takovýchto si raději přečtěte příslušná varování – alespoň nebudete nemile překvapeni.

Kam se tedy podívat?

Jak už bylo několikrát zmíněno, fanfikce je opravdu k nalezení všude. Není nic jednodušší, než si do googlu zadat název hledaného fandomu a k němu přidat ono kouzelné slůvko fanfiction. A pak se prokousávat  množstvím odkazů.

Pokud chcete zůstat u jazyka českého, tak by vám neměla uniknout stránka fanfikce.cz. Přístup volný, není třeba se nikam registrovat, takže stačí jen vybírat z tvorby českých autorů.

Jestliže vás lákají čistě příběhy ze světa chlapce s klikatou jizvou na čele, pak se určitě podívejte na největší domácí archiv nebo na česko-slovenský překladatelský web. A pokud vám nevadí číst v cizím jazyce, tak zabruslete na snad celosvětově největší „sběrnu“ fanfikcí: fanfiction.net.

Buďte ale opatrní, fanfikce bývá silně návyková.

Zdroj perexové fotografie: sd.keepcalm-o-matic.co.uk

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář