skydiving

Chcete adrenalin? Skočte s padákem!

Sport / 9.12.2013

Snili jste někdy o tom, že vyskočíte z letadla a k zemi se budete snášet s pomocí padáku? Máte ale strach? Přečtěte si více a uvidíte sami!

Co je parašutismus?

Jde o opuštění letadla, kdy na zem dopadáte za pomoci padáku. Skok se skládá z volného pádu, následného letu na otevřeném padáku a přistání. Zdroj: wikipedia.com

Parašutismus jako sport

Existuje několik odvětví sportovního parašutismu. Známe klasický, kdy se soutěží v individuální akrobacii a přesnosti přistání, dále skupinovou akrobacii volného pádu, kde se posuzuje počet a kvalita formací a v jakém čase se uskupí. Podobná je skupinová akrobacie na otevřených vrchlících.

Populární disciplínou je free-fly. Jedná se o soutěž ve volných a povinných sestavách, které se skládají za volného pádu jedním či dvěma skokany. Moderní je i sky surfing, při kterém parašutista předvádí sestavu na prkně připevněném na nohách. Výkony posuzují rozhodčí dle videozáznamu.

Od května do září se každoročně koná Evropský pohár. Skládá se z šesti závodů. Účastní se ho světová špička, mezi kterou patří krom Čechů také Italové, Slovinci, Francouzi, Němci, Maďaři a Chorvati.

Jak se vypořádat se strachem?

Server 4000.cz radí: „Je důležité smířit se s faktem, že parašutismus je nebezpečný sport a strach k němu patří. Do jisté míry. Snažte se jej využít pro vlastní bezpečnost, ale nedovolte mu brát vám radost ze seskoku. Se zkušenostmi tyto pocity ztrácejí na intenzitě. Pokud zvládnete strach v této situaci, podaří se vám to i kdykoli jindy v životě.“

Historie

Je těžké odhadnout, kdy se uskutečnily první snahy o parašutismus. Ale již roku 1485 zobrazil první padák Leonardo da Vinci, první seskok se však uskutečnil až o tři sta let později. V 60. letech se padák vyvinul tak, že bylo možno přistávat s přesností o průměru deseti centimetrů. Tehdy začala historie parašutismu jako sportovního odvětví. Nyní je v největší letecké asociaci kolem pěti set padesáti tisíc členů.

U nás patří již půl století k úspěšným sportům. Mezi nejúspěšnější české parašutisty patřil v osmdesátých letech Josef Pavlata, který se dvakrát stal absolutním mistrem světa. V roce 1992 se potom podílel spolu s Jaroslavem KoribskýmVladimírem Vackem na dalších medailích, které vybojovali na MS, pro tehdejší Československo nejúspěšnějším. V devadesátých letech máme několik úspěšných parašutistů. Absolutním mistrem světa se roku 1994 stal Jan Wantula. Zahanbit se nenechávají ani ženy. V roce 2001 si Kateřina Papežíková přivezla titul mistryně světa v přesnosti přistání. Češi se spolu s Francouzi a Rusy řadí mezi nejúspěšnější země. Naši reprezentanti získali nejvíce titulů mistra Evropy. Jindřich Vedmoch jich má více než třicet.

Parašutisté

Adrenalinový zážitek na celý život. Zdroj: sxc.hu

Kde si můžete skočit

Pokud vás tento adrenalinový zážitek láká, není důvod, proč ho nevyzkoušet. Nabídka je široká. Můžete využít portálu Seskoky padákem, který nabízí možnost seskoku s profesionálem v Olomouci, Příbrami, Mostu, Hradci Králové, Českých Budějovicích a Kunovicích. Cena se zde pohybuje od 3 100 korun výše, jedná se o vyhlídkový let do čtyř kilometrů a poté seskok z kilometru a půl. Navíc obdržíte certifikát a natočené DVD vašeho seskoku. Pokud vám nevyhovuje nabídka zmíněných letišť, širší naleznete na webu Tandemové seskoky pro vás. V případě, že byste raději skákali sami, naleznete na obou odkazech i kurzy parašutismu.

Další možnosti, kde si můžete zajistit tandemový seskok: tandemak.czskyservice.cztandemseskok.czfuntandem.czjump-tandem.cz a další.

Příště vám přineseme informace o různých podobách parašutismu, zatím si můžete přečíst o paraglidingu.

Pokud již s parašutismem máte vlastní zkušenost, nebo jste se rozhodli nyní absolvovat první seskok, napište nám!

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář