Medaile ZOH 98

Sen se stal skutečností: Zimní olympiáda v Naganu 1998

Sport / 8.12.2013

Autor:

Když se u nás v České republice vysloví slovo Nagano, nejen hokejovým fanouškům automaticky naskočí husí kůže. Aby taky ne!

V roce 1998 se konaly zimní olympijské hry v japonském městě Nagano. Zde poprvé za celou historii zimních olympiád dostali povolení lední hokejisté z NHL reprezentovat svoji vlast. Do té doby se trenéři národních týmů na zimních olympiádách museli obejít bez svých hvězd, které měly angažmá v nejlepší lize na světě (NHL). A právě na této olympiádě se tento trend poprvé porušil. Turnaji se právem začínalo přezdívat „Turnaj století“.

Wayne Gretzky na tiskové konferenci

Kanadská legenda Wayne Gretzky.

Do Nagana zavítaly kanadské legendy typu Gretzky, Lindros nebo Yzerman, Rusové měli zase ve svém kádru snipery Pavla Bureho nebo Sergeje Fjodorova a Finové se Švédy se mohli pochlubit Selännem či Forsbergem. Říct, že čeští hokejisté byli považováni za úplné outsidery, je hloupost, ale když se před začátkem turnaje formulovaly nominace hráčů, všem muselo být jasné, že naši hokejisté to budou mít velice těžké. Naštěstí se rozhoduje pouze a jen na hřišti!

Začátek turnaje skupina C

Hned v prvním zápase ve skupině C čeští reprezentanti porazili Finsko 3:0 (29:09 Patera (Ručinský), 44:54 Reichel (Lang), 48:40 Růžička (Jágr)) a dali jasně najevo, že se hokej v Česku hrát umí. Později se ukázalo, že tohle vítězství bylo velmi cenné, protože nebýt jeho, čekalo by nás ve finále velmi nepříjemné Švédsko.

V dalším zápase skupiny jsme porazili snadného soupeře z Kazachstánu 8:2 (3:51 Straka (Jágr), 23:22 Beránek (Moravec, Dopita), 32:02 Ručinský, 37:31 Růžička (Jágr), 41:00 Ručinský (Lang, Svoboda), 49:42 Patera, 52:16 Martin Procházka, 57:06 Roman Hamrlík (Straka) – 27:13 Kamencev (Glovacký, Antipin), 39:09 Alexander Koreškov) a zajistili jsme si jasný postup do čtvrtfinále.

V posledním zápase skupiny C jsme poměřili síly s ruským týmem plných hvězd z NHL. Prohráli jsme 1:2 (31:53 Reichel (Patera) – 43:27 Valerij Bure (Kravčuk, Gončar), 43:37 Žamnov (Gusarov, Mironov)), ale postup do vyřazovacích kol jsme si už zajistili se zápasem s Kazachstánem.

Čtvrtfinále a semifinále

Ve čtvrtfinále jsme narazili na USA. V první třetině na nás Američané vyrukovali velmi silným náporem, který zúročili brankou. Díky „Dominátorovi“ (Dominik Hašek) naše šance na postup do semifinále stále žily. Ve druhé třetině přišel čas českých reprezentantů. Díky brankám Růžičky, Jágra a Ručinského jsme otočili stav a zajistili si potřebný klid do závěrečné třetiny, kde Jiří Dopita přidal ještě jednu trefu do americké brány a zápas skončil 4:1. Postoupili jsme do semifinále.

Branky: 28:21 Růžička (Jágr, Straka), 29:19 Jágr (Dopita), 36:35 Ručinský (Lang, Šmehlík), 59:21 Dopita – 16:12 Modano (Amonte, Tkachuk)

Dominik Hašek na olympiádě

„Dominátor“ v barvách české reprezentace.

Kdyby našim hokejistům před olympiádou někdo řekl, že si zahrají s Kanadou o finále, budou velmi spokojeni. V semifinále jsme narazili na tým, který byl poskládaný z těch nejlepších na světě. Yzerman, Gretzky, Lindros – to jsou jména, z kterých jde opravdu strach. A to nebyly zdaleka jediné hvězdy, které Kanada měla na soupisce. Přesto jsme Kanadu porazili 2:1 a postoupili do finále.

Branky: 49:46 Šlégr (Patera), rsn. Reichel – 58:57 Linden (Lindros)

Zlaté finále

Finále mezi RuskemČeskou republikou dlouho hledalo střelce. Hrálo se velmi opatrně a nikdo nechtěl udělat chybu. Ve 49. minutě přišla „zlatá trefa“ Petra Svobody a my získali historicky první zlatou medaili na zimních olympijských hrách v hokeji. Tento úspěch patří k těm nejvzácnějším sportovním úspěchům, které kdy Česká republika dokázala zaznamenat, a my vyslali světu jasnou zprávu o tom, že se hokej u nás hraje na velmi vysoké úrovni. Přijde další podobný úspěch v Soči? Necháme se překvapit.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář