Panorama Manhattanu má nový přírůstek

Panorama Manhattanu má nový přírůstek

Cestování / 1.12.2013

V New Yorku byla dokončena stavba nejvyšší budovy západní polokoule – One World Trade Center.

Je to již více než dvanáct let, co obletěly celý svět záběry letadel narážejících do věží Světového obchodního centra a následného zhroucení obou budov. Tato událost otřásla nejen Amerikou, ale i zbytkem světa. Jak to ale vypadá na tomto místě dnes?

teroristický útok na World Trade Center

Tyto záběry šokovaly před dvanácti lety celý svět.

ZAJÍMAVOSTI

  • původně se budova OWTC měla jmenovat Freedom Tower (Věž svobody)
  • po 11. září se nejvyšší budovou stala Empire State Building, dnes je už však zase na druhém místě

Po neštěstí se začalo přemýšlet, jak využít prázdné místo po mrakodrapech. Někteří jej chtěli zachovat jako památník zničených věžáků, ale zvítězil návrh postavit nový, ještě vyšší mrakodrap, který bude poukazovat na nezdolnost Spojených států amerických. Budova je plná symbolů a upomínek na její předchůdce, například jeden z hlavních nosných ocelových sloupů je popsán vzkazy připomínajícími atentát z 11. září. Symbolická je i výška budovy – 1776 stop (541 metrů) odkazuje na rok, kdy Spojené státy vyhlásily nezávislost.

pohled na One World Trade Center

Takto vypadá místo po teroristickém útoku dnes.

One World Trade Center ale není jedinou budovou, která nahradí místo „Dvojčat“. Má zde vyrůst dalších pět věží (z nichž jedna již byla otevřena), památník a muzeum 11. září a kulturní centrum. Sto čtyři pater nejvyšší newyorské budovy bude využíváno především jako kancelářské prostory a na vrcholu bude na návštěvníky čekat restaurace, vyhlídková plošina a zahrady. Otevření budovy se plánuje na začátek příštího roku.

Tribute in Light (pocta světlem)

Každoročně se 11. září koná takzvaná Pocta světlem (Tribute in Light) jako upomínka na původní budovy Světového obchodního centra.

Pokud vaše kroky někdy povedou do města, které nikdy nespí, navštivte nejvyšší mrakodrap nejen New Yorku, ale celé západní polokoule!

Zdroj všech fotografií: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář