Znáte filmové plátno podle knižní předlohy?

Literatura / 6.12.2013

Proč je lepší přečíst si spíše knihu? Proč jsou scénáře tak často podle nich? A věděli jste, které filmy byly natočeny podle knižních příběhů?

Pro a proti

Harry Potter Zdroj: bux.cz

Harry Potter.
Zdroj: bux.cz

Každý knihomol je zvědavý, jak věrně se režisérům povedlo přenést jeho oblíbený příběh na filmové plátno. Ale ne vždy tušíme, že za filmem stojí i kniha. Občas se příběhem jen inspiruje, občas můžeme zaslechnout dokonce i oblíbené dialogy, které jsme četly. Hlavní hrdinové můžou přesně vystihovat ty, které jsme si představovali při čtení, anebo si můžeme myslet, že horšího herce pro ztvárnění dané postavy už vybrat nemohli.

Filmové zpracování, které zná snad každý, knih Harry Potter a Pán prstenů vznikalo po obrovském úspěchu u fanoušků – čtenářů. Logicky tak napovídá, že by nemělo jít o filmy, které se budou knižním dějem pouze inspirovat. Většina diváků se pravděpodobně bude skládat právě z fanoušků knižní předlohy. Občas je skvělé, že příběhy z knih oživnou. Jenže někdy se kolem přenesení literárního díla na plátno točí obrovské emoce. Zklamání knižních znalců je totiž, když sledují, že jejich oblíbený příběh byl přetvořen na něco zcela jiného, anebo ještě hůře, byl  přímo nepochopen, hluboké. Jak ale vypadají ostatní méně známé výtvory?

O čem většina lidí nemusí vědět?

Stephen King je skvělý autor hororových kih. Ale pouze jeho největší fanoušci mají přehled o všech Kingových dílech a také vědí, které jsou zfilmované a které ne. Proto se možná až po zhlédnutí skvělého hororu dozvíme, komu za příběh vlastně vděčit.

Zelená míle Zdroj: bux.cz

Zelená míle.
Zdroj: bux.cz

Zelená míle a Vykoupení z věznice Shawshank jsou jen dva skvělé filmy, které vznikly na základě Kingových knížek. I když se na filmové plátno nevejde každý detail, který autor do příběhu vměstnal, vystihnutí hororové atmosféry, postav i dějové linie postačí k tomu, aby se  uspokojilo také knihomolské srdce, a přitom zbytek diváků nemusí ani tušit, kde se původní příběh vzal a kdo ho vytvořil.

Forrest Gump Zdroj: bux.cz

Forrest Gump.
Zdroj: bux.cz

I žánr science fiction ožívá na filmovém plátně. Filmy Válka světůStroj času nevznikly náhodou. Vděčíme za ně autorovi H. G. Wellsovi (1866-1946). Knihy jsou to už starší, ale pořád výborné a filmaři po nich rádi sáhnou jako po osvědčené sci-fi klasice.

Forrest Gump je skvělým filmem, který se dnes možná už promítá i dětem na základních školách. Je rychlejší sedět dvě hodiny před obrazovkou a zjistit něco o vietnamské válce, o dětech květin a tehdejší situaci v Americe. Ale už jen hrstka lidí nahradí zážitek filmový za ten knižní z pera Winstona Grooma.

Názor redaktorky:

Přestože znám hromadu nepovedených filmových adaptací, pokaždé mě baví sledovat, jak představa, kterou jsem si vytvořila v mé hlavě, ožívá na filmovém platně. Ať už je adaptace dobrá, nebo špatná, ke knize se můžu vždycky vrátit zpět, abych si spravila dojmy.

Něco na tom bude

Nejtěžší na tom všem je fakt, že se nikdy nelze zavděčit všem. Každý má jiné představy o tom, jak by měl knižní svět vypadat. Berme tak všechna filmová provedení s rezervou – občas prostě některé budou skvělé, někdy jen dobré, a jindy třeba dokonce i hrozné. Přesně tak, jak to říká Forrest:

Život je jako bonboniéra a nikdy nevíš, co ochutnáš…

Jakou nejpovedenější adaptaci jste viděli vy na filmovém plátně?

 Zdroj perexové fotografie: photl.com (upraveno, Generace 21)

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář