Mají na nás vliv sourozenecké konstelace?

Osobní rozvoj Vztahy / 29.11.2013

Mají sourozenecké vztahy něco společného s těmi partnerskými? Ano!

V dnešním světě všechno souvisí se vším. Vědy se různě prolínají, protože mají něco společného. Typy lidí se také prolínají. Vlastně se prolíná skoro vše na světě, nic totiž není jen černé nebo bílé.

Zaměřme se ale konkrétně na vztahy. Myslíte si, že vás už nic nepřekvapí? Možná se mýlíte. Už jste slyšeli o sourozeneckých konstelacích, které nám všem zasahují do partnerských vztahů, aniž bychom si to uvědomovali? Pokud ne, tak teď je ta správná chvíle, abyste se o nich něco dozvěděli.

Sourozenecké konstelace a jejich vliv na člověka zkoumal žák Freuda, Alfred Adler. A i dnes se můžete přesvědčit, že jeho poznatky jsou pravdivé a vcelku trefné. Představíme si několik párů, u nichž rozlišíme, z jakých sourozeneckých poměrů pocházejí.

Muž jako starší bratr, žena jako mladší sestra

Tento pár by měl vcelku fungovat. Proč? Muž jako starší bratr má tendence poučovat, ochraňovat mladší sourozence, v partnerském vztahu tedy svou partnerku. Naopak žena má tendence se podvolovat svým starším sourozencům, v partnerském vztahu tedy svému muži. Tento vztah je ideální, jelikož u partnerů nevznikají střety – samozřejmě to neplatí vždy a u každého, je to velmi individuální.

Jsem mladší sestra a můj přítel starší bratr. Náš vztah je krásný, ale vše má své „ale“. K našemu vztahu to „ale“ patří, někdy je potřeba se na něčem neshodnout a usmířit,“ svěřila se Zuzka, studentka z Ostravy.

Partner vás vezme pod svá křídla. Zdroj: foter.com

Partner vás vezme pod svá křídla. Zdroj: foter.com

Muž jako mladší bratr, žena jako starší sestra

V tomto případě dojde ke stejnému jevu jako u předchozí konstelace. Jen si partneři prohodí své role, tedy spíše žena bude tou, která bude chtít poučovat, kárat a hlídat, naopak muž se bude podvolovat. I když se zdá, že je vše v naprostém pořádku, nemusí tomu tak být. Muži jsou většinou v tomto natolik odlišní oproti ženám, že se v nich bouří mužské ego. Výsledkem je pak to, že se podvolovat nechtějí, ale ne vlivem sourozenecké konstelace, ale vlivem vlastní osobnosti.

Muž jako starší bratr, žena jako starší i mladší sestra

Tato situace může samozřejmě nastat. Když se tak stane, není to nic neobvyklého. Jak se pak partneři chovají? Muž je pánem vztahu, má potřebu partnerku poučovat, hlídat ji a ochraňovat. Ale jak reaguje žena? Žena se v některých situacích nechává poučovat, ale jindy může dojít ke střetu, protože nechce, aby se muž stavěl nad ni. S tím souvisí to, že žena se narodila jako mladší sestra, ale zároveň i jako starší. Když se nachází zrovna v konstelaci mladší sestry, je to s mužem v pořádku a nedochází ke konfliktům. Pokud je žena ale v konstelaci starší sestry, pak tomu může být úplně jinak.

Muž jako mladší bratr, žena jako mladší sestra

Mladší sourozenci většinou potřebují nebo vyžadují, aby je někdo tlačil do povinností, aby se o ně někdo staral, aby je někdo popoháněl. V tomto vztahu jsou ale oba partneři jako mladší sourozenci, tím pádem chtějí, aby o ně ten druhý pečoval. Většinou tento vztah není zrovna ideální, ale ve všem se najdou samozřejmě výjimky.

Jsem nejmladší sestra, přítel je nejmladší bratr. Občas nějaká ta hádka přijde, ale jinak je nám dobře,“ svěřila se Klára z Hradce Králové.

Může přijít i hádka. Zdroj: foter.com

Může přijít i hádka. Zdroj: foter.com

Muž jako starší bratr, žena jako starší sestra

I tento vztah většinou není úplně harmonický, ale i zde můžeme najít výjimky, které se tomuto vymykají. Klasicky by vztah takových sourozenců probíhal neustálými střety, jelikož oba partneři chtějí toho druhého poučovat, mít poslední slovo a mít vždy navrch oproti partnerovi.

Oba dva jsme starší sourozenci a oba máme super vztah s mladším bráchou… A zatím máme v klidu vztah i spolu,“ řekla studentka Janča z Opavy.

Že by ideální vztah? Zdroj: foter.com

Že by ideální vztah? Zdroj: foter.com

Jedináčci

U tohoto pojmu je třeba se pozastavit. Jelikož je rozdíl, zda člověk vyrůstá jako jedináček nebo se jako jedináček narodil. Pro sourozenecké vztahy je přednější to, zda máte nějaké sourozence, nikoli zda jste vyrůstali bez nich. Dva jedináčci jsou tedy buďto velmi sebestřední, ale naopak umí být i velmi srdeční. I zde jsou pochopitelně výjimky.

Našli jste se v některé ze situací?

Berte tyto sourozenecké konstelace s rezervou, ne na každého platí, nejvíce vysledujete sami ze svých vztahů.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář