nadílka, punčocha, dárek

Co dát dětem do punčochy od Mikuláše

Na talíři / 29.11.2013

Nevíte, co dáte svým dětem nebo drahým polovičkám do punčochy/sáčku/na talíř za okno od sv. Mikuláše? Máme pro vás tipy na vlastnoručně vyrobené sladkosti.

Svatý Mikuláš

Kdo to vůbec byl ten Mikuláš? Byl to biskup, který se staral o chudé lidi a obhajoval slabé. Díky svým zázrakům se stal svatým a v křesťanství patří mezi nejvýznamnější. Tradice spojené s tímto světcem se po celém světě liší. U nás je to známý pán s bílými vousy, oblečený do biskupského oděvu se zlatou berlou. A tento svatý pán je doprovázen svojí družinou – andělem a děsivým čertem s pytlem a chřestícím řetězem.

Svátek svatého Mikuláše slavíme 6. prosince, ale tradice se pojí k předvečeru tohoto svátku, kdy Mikuláš obchází domy a rozdává dárky dětem. Nejedná se o velmi hodnotné dárky, je to spíš taková příprava na Vánoce a jsou rozdávány dárky pro štěstí. Pokud jsou však děti zlobivé, vezme si je čert do pekla.  A když vás svatý Mikuláš nenavštívil, určitě můžete najít jeho nadílku za oknem v punčoše nebo na talíři. A co tam dětem můžete dát?

Nadílka pro hodné děti

Klasickou nadílkou pro hodné děti bylo samozřejmě nějaké to ovoce – jablíčka, oříšky, sušené švestky, křížaly. Prostě co dům dal. V dnešním pojetí Mikuláše je to boj o čokoládové mikuláše nebo čerty, adventní kalendáře nebo vajíčka s hračkou. Jen pro nadílku od svatého Mikuláše supermarkety nabízí mnoho sladkostí megalomanských rozměrů nebo sladkostí, které občas ani zdaleka neviděly čokoládu.

[stream odkaz=“http://www.stream.cz/peklonataliri/778443-cokoladove-figurky“]

My vám teď však nabízíme pár receptů na to, jak obdarovat své děti nebo drahé polovičky vlastnoručními sladkými výrobky, kde budete vědět, že jsou jedinečné, co obsahují a neutratíte za ně majlant.

Dortová lízátka

Na těsto budete potřebovat:

 • 125g změklého másla
 • 1 lžičku vanilkového cukru
 • 100g cukru krupice
 • 2 vejce
 • 250g polohrubé mouky
 • 1/2 lžičky kypřícího prášku

  lízátko, dort, sladkost

  I dortové lízátko můžete připravit dětem.
  Zdroj: Pavla Doležalová, Generace 21

 • lžičku soli
 • kůru z 1 citronu
 • 75 ml podmáslí

Na polevu:

 • 300 g bílé čokolády
 • 70 ml 12% smetany

Dále budete potřebovat:

 • barevné kuličky k ozdobení
 • papírové tyčinky na lízátka (špejle)

Nejdříve si přichystejte dortovou formu, kterou vymažte máslem a vyložte pečícím papírem. Změklé máslo vyšlehejte do krému, postupně přidejte cukr krupice a celá vejce. Ve druhé misce si prosejte mouku, do které vsypte kypřící prášek, sůl a strouhanou kůru z biocitronu. Celou tuto moučnou směs opatrně zapracujte do máslové směsi střídavě s podmáslím. Takto vypracované těsto nalijte do připravené dortové formy a dejte péct cca na 25 minut do předehřáté trouby na 160 stupňů. Pravý čas upečení těsta zjitsíte pomocí špejle, která by z těsta měla vyjít suchá. Korpus nechte vychladit.

Dále si ve vodní lázni zahřejte smetanu a vložte do ní 100 g bílé čokolády. V další misce si rozdrobte vychladlý korpus a zapracujte do něj rozpuštěnou čokoládu. Z takto připravené směsi postupně tvarujte kuličky o průměru 2-3 cm. Dejte na 20 minut do lednice vychladit.

Mezitím si opět ve vodní lázni rozpusťte zbytek bílé čokolády. Vyndejte kuličky z lednice a připravte si špejle. Špejli namočte v čokoládě, zapíchněte do kuličky a kuličky obalte v bílé čokoládě. Zapíchněte do sklenice s cukrem. Po chvíli, čokoláda nesmí zaschnout, obalte v barevných kuličkách. A dárek máte hotový!

Čokoládové bonbony

Při přípravě čokoládových bonbonů budete potřebovat formičky. Může to být silikonová forma na led nebo určitě v obchodech s domácími potřebami i v některých supermarketech najdete speciální silikonové formy na čokoládové bonbony, pralinky, které můžou mít různé tvary např. vánoční – zvoneček, ryba, stromek. Jakmile máte formičku, máte napůl vyhráno. Teď už jen záleží na vaší chuti a fantazii a můžete si kdykoliv dělat bonbony. Můžete použít čokoládu na vaření nebo pořádně hořkou/mléčnou/bílou čokoládu, kterou si vždy rozpusťte ve vodní lázní.

A pokud vás nebaví jen čoko bonbony, můžete si je naplnit:

 • 25 g másla
 • 15 g práškového cukru
 • 50 g čokolády
 • 5 kusů jemně nasekaných oříšků

Ušlehejte máslo s cukrem, přidejte rozpuštěnou čokoládu a přisypte oříšky. Vše opatrně promíchejte. Formičky naplňte do poloviny čokoládou a nechte chvíli vychladit. Čokoláda nesmí úplně ztuhnout. Pak čokoládu rovnoměrně rozetřete po stranách formiček a opět nechte ztuhnout. Ztuhlé formy naplňte a zalijte zbytkem čokolády. Nechte přes noc ztuhnout v lednici. Variací na náplně je mnoho a záleží jen na vaší chuti.

Perníčky

V nadílce samozřejmě nesmí chybět také perníčky. Recept na ně najdete také u nás v sekci Na Talíři.

lízátko, nadílka, sladkosti

Tak co, vyzkoušíte je taky?
Zdroj: Pavla Doležalová, Generace 21

Nadílka pro zlobivé děti

A co když ty vaše děti zlobí? Tak jim do punčochy můžete dle tradice nasypat uhlí nebo syrové brambory. Ale určitě nezlobí tak moc, aby si nezasloužily aspoň nějakou malou sladkost. Nemyslíte?

Určitě si ještě pamatujete, jak jste vždycky před Mikulášem a strašidelným čertem s velkým pytlem a řetězem slibovali, že už fakt budete hodní a nebudete zlobit! A jak dlouho vám to vydrželo?

Tak přejeme krásný svatomikulášský den a pořádnou sladkou nadílku bez dětských slz ze strachu z pekla.

Zdroj perexové fotografie: www.photl.cz

Pavla Doležalová

Pavla Doležalová

Miluji jídlo (www.milujidlo.blogspot.cz), vaření a vše kolem něj...občas také sport (joga, tanec, kolo), knížky a lenošení.

Zanechte komentářVaše názory

 • Petr

  Skvělé tipy, líbí se mi moc ty čokoládové bonbony, snad to s přítelkyní zvládneme..