Mluv se mnou

Osobní rozvoj Vztahy / 29.12.2013

Pokulhává komunikace tváří v tvář kvůli té mobilní? A jsme závislí na tom, být neustále na příjmu? 

Máme stále větší problém konverzovat spolu v reálném světě, nebo jde pouze o pohodlnost? Z mobilní či online konverzace můžeme přece kdykoliv odejít, stačí zmáčknout příslušné tlačítko nebo se jednoduše odpojit a nepříjemnosti jsou v ten okamžik pryč. Opravdu nás technologie spojují, nebo je to právě naopak?

Nedávno jsem nastoupila do autobusu a sedla si naproti dvěma mladým děvčatům. Vypadalo to, že cestují společně, na první pohled si byly vcelku podobné, stejně staré. Po celou dobu jízdy seděly zabořené s nosem do svých mobilů a nepřetržitě něco mačkaly, nepromluvily spolu ani jediné slovo, tak jsem usoudila, že k sobě zřejmě nepatří. Po deseti minutách jízdy jedna z děvčat vstala a řekla: „Tak zase zítra na praxi!“ Načež vystoupila z autobusu. Patřily k sobě.

Pokulhává komunikace tváří v tvář kvůli té mobilní?  Zdroj: foter.com

Pokulhává komunikace tváří v tvář kvůli té mobilní? Zdroj: foter.com

Musíš se pořád dívat na telefon?

Máme ho pořád po ruce, přes den ho nesčetněkrát kontrolujeme, chodíme s ním spát, ráno se vedle něj probouzíme. Když ho náhodou zapomeneme doma, tak se po celý den cítíme nesví, nesoustředění, jako kdybychom byli bez ruky, kterou tak moc potřebujeme. Bez něj to jednoduše nejde.

,,Často vídám páry sedící v kavárnách a restauracích, kdy jeden z páru pořád visí očima na telefonu, kontroluje ho nebo si s někým něco píše. To nepochopím, kdybych šel s někým třeba na první rande a dotyčná by se takhle chovala, viděli bychom se zřejmě naposled,“ říká Tomáš.

Jsme závislí na tom, být neustále na příjmu? Jen co mobil zazvoní, my běžíme, přerušuje všechny naše činnosti, neustále ho kontrolujeme. Vztah s naším mobilem se dá vyjádřit jako mírně nevyrovnaný. Mobil pípne, my hned běžíme, málokdy ho vypínáme, neustále se ho dotýkáme. Kdo má v tomto vztahu navrch?

Trpíte nomofobií?

Cítíte úzkostné stavy a stres, pokud nemůžete použít váš mobilní telefon? Máte strach, že bude nedostupná síť, že baterka vypoví službu nebo mobilní telefon jednoduše zapomenete doma? Udělá se vám zle jenom při této představě? Pokud ano, trpíte nomofobií. Název pro tuto novodobou fobii vznikl  složením anglických slov „no mobile phobia“.

Dvě strany jedné mince

Co nám mobil v souvislostí se vztahy a našimi emocemi dal a vzal? Nic přece není černé a bílé!

Reagovat na cokoliv a okamžitě, to je zajisté velkým kladem. zdroj:sxc.hu

Reagovat na cokoliv a okamžitě, to je zajisté velkým kladem. Zdroj: sxc.hu

Klady:

+ snadnější  a rychlejší seznámení

+ udržování vztahů

+ možnost na vše kolem nás rychle reagovat

Zápory:

roztěkanost a nesoustředěnost

pocit, že bez něj už bychom nedokázali fungovat

– menší zodpovědnost

Pamatujete, když jste neměli mobilní telefon? Když jste se s někým domluvili, že v 17 hodin budete na náměstí u kašny, opravdu jste tam byli. Nemohli jste schůzku na poslední chvíli odvolat, protože se vám zrovna nikam nechtělo. Pokud se něco přihodí a vy nemůžete na schůzku dorazit, to je jiná, viz. bod „schopnost na vše rychle reagovat“.

3 situace, kdy dát ruce od telefonu pryč a zvolit jinou cestu

KDYŽ:

  • Máte s někým nevyřešené spory nebo vztahové problémy a máte upito. Na nevhodné, lítostivě vyhlížející zprávy z rukou alkoholem posilněného nešťastníka není nikdo zvědavý. A další den? Většinou litujete a máte co vysvětlovat a to za to nestojí.
  • Chcete-li někoho poslat k šípku a nemáte dost odvahy, může se oznámení o rozchodu prostřednictvím mobilního telefonu zdát jako neškodné, snadné a rychlé řešení problému. Přece se ale nechcete zařadit mezi zbabělce. Citlivé věci se mají říkat z očí do očí, i když jsou bolestně nepříjemné.
  • Nemáte-li náladu s nikým komunikovat, klidně si vypněte mobil. Nemusíte být přece stále na příjmu, v neustálé pohotovosti, kdykoliv po vás někdo zatouží.

Vzdali bychom se i sexu? Zdroj: foter.com

Vzdali bychom se i sexu? Zdroj: foter.com

Týden bez sexu vs. týden bez mobilu?

Se zajímavým výzkumem přišla televize Nova, která se ptala lidí na ulici a lidí na Facebooku, co by upřednostnili, kdyby si museli vybrat, zda raději týden bez sexu nebo týden bez svého mobilu. Odpovědi byly překvapivé.

Valná většina respondentů, kteří odpovídali prostřednictvím sociální sítě Facebook, přiznala, že by se radši vzdali na týden sexu, nežli nemít celých sedm dní po ruce svůj mobilní telefon. Avšak respondenti oslovení přímo na ulici dávali přednost týdenní absenci používání mobilu, bez sexu by týden nevydrželi. Psychologové tento jev odůvodňují jednoduše, na internetu lidé odpovídají pravdivěji, anonymita a internetové prostředí způsobí to, že nemají proč lhát. Takže? Nelze než konstatovat, že týden bez mobilu představuje pro lidi větší problém než být týden bez sexu.

Mobil k životu jednoduše potřebujeme, už je naší součásti, jsme jeho prostřednictvím blíž lidem, které máme rádi.  Nenechme se vyvést z míry, mobil občas vypínejme. A nezapomeňme, že mobil je pouze přístroj a nestojí za to kvůli němu zapomínat na lidi kolem nás.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář