Na první dotek – Microsoft Surface

Technologie / 17.12.2012

Autor:

Ještě před oficiálním zahájením prodeje v České republice se mi dostala do rukou žhavá novinka současnosti – tablet Surface RT od společnosti Microsoft.

Magnetické konektory (zdroj: autor)

Testovaný přístroj je vybaven 32 GB vnitřní paměti, nabíječkou a přídavnou klávesnicí. Obě tato příslušenství se k tabletu připojují pomocí magnetických konektorů, což je vcelku zajímavá novinka. Oproti jiným tabletům (např. Transformeru od firmy Asus) jsou naštěstí oba konektory na jiných místech (nabíjecí na pravé straně a klávesnicový vespod), takže můžete zároveň přenášet data a dobíjet baterii. Je však potřeba dávat na tyto konektory pozor, neboť zejména spodní konektor pro připojení klávesnice je poměrně silný, což by nemusela dobře snášet některá zařízení (např. hodinky nebo mobil). Ačkoliv je přístroj vybaven jedním standardně velkým portem USB 2.0 a jedním portem micro HDMI, datové kabely v balení chybějí. Na těle pak najdeme ještě stereo reproduktory, 2 mikrofony, slot pro microSD kartu a přední a zadní kameru.

Klávesnice
Kombinace klávesnice a dotykového displeje vytváří velmi příjemnou kombinaci, avšak právě klávesnice je prvkem, ke kterému mám pár výhrad. První z nich se týká řešení tlačítek pod touchpadem. Ta (podobně jako u některých notebooků) zcela splývají s povrchem klávesnice po celé ploše mezi jejím dolním okrajem a touchpadem, což mi v kombinaci s jejich velkou citlivostí vcelku komplikovalo práci. Jsem totiž ze svého notebooku zvyklý opírat si palce právě o spodní okraj klávesnice, takže jsem neustále někam klikal a vyvolával kontextové nabídky. Druhé mínus bych dal zpracování klávesnice. Ta je sice velice tenká (navzdory tomu však poměrně těžká), ale ve spojení s materiálem, ze kterého je vyrobena (připomíná mi tu hrubou semišovou hmotu, jaká se používá na obaly tabletu), působí poněkud chatrně. Několik uživatelů již ostatně na internetu potvrdilo, že se jim začala rozlepovat.

Podepřený tablet s připojenou klávesnicí (zdroj: autor)

Zadní podpěra
Při používání tabletu s klávesnicí narazíte i na další potíž. I přesto, že je magnet poměrně silný, jeden kloub tablet zkrátka neudrží, a musíte proto použít vyklápěcí podpěru na zadní straně tabletu. Ta ale nedovoluje žádné velké nastavování a tablet tak následně s podložkou svírá pro mnoho situací až nevhodně velký úhel (cca 60°). Pak tedy máte na výběr buď ze snížení sedačky (příp. vhodného podložení tabletu do úrovně očí), nepřirozenému hrbení zad nebo používání bez podpěry, tzn. položení celého tabletu na podložku. Rozhodně tedy nic příjemného na cesty. Na druhou stranu například při sledování filmu, třeba z postele, může podpěra přijít vhod.

Softwarová klávesnice nad aplikací Microsoft Word 2013 (zdroj: autor)

Jde to i bez klávesnice. Někdy.
Samozřejmě, pořídili jsme si tablet a ne notebook, proto pryč s klávesnicí. Při práci v prostředí dlaždic není problém. Avšak pokud se chcete z Metra přepnout na plochu (Desktop) a používat na svém novém tabletu primárně plnohodnotné Windows 8, patrně se budete muset v mnoha situacích ke klávesnici (resp. touchpadu) vrátit, protože kvůli vysokému rozlišení jsou všechny objekty na displeji poměrně malé, což může činit potíže s ovládáním zvláště uživatelům se silnějšími prsty. Ani softwarová klávesnice není bez chybičky – ačkoliv nabízí dostatečně velké klávesy a oddělenou numerickou část, oproti zařízením běžícím na OS Android postrádá tlačítko pro skrytí (anebo ho má šikovně maskované).

Start a běh systému
Rychlost spuštění Surface je srovnatelná s jinými tablety (30 sekund, oproti tomu Asus Transformer s OS Android 4.0.3 cca 45 s, avšak při větším množství uživatelských dat a instalovaných aplikací). Rychlost a odezva zařízení je ovšem brilantní, troufl bych si i říct, že lehce převyšuje androidí Asus Transformer (opět ale podotýkám, že vybavený více daty, tudíž toto srovnání nemusí být zcela objektivní). Bude ale jedině dobře, pokud se ubrání neduhu svých desktopových bratranců a bude si tuto svižnost držet i po dlouhodobějším používání, bez ohledu na množství dat a instalovaných aplikací.

Aktualizace systému při vypínání tabletu. Tak jak ji známe z desktopu. (zdroj: autor)

Moje resumé

  • svižnost a odezva
  • režim Plochy
  • předinstalovaný MS Office 2013
  • oddělené sloty pro klávesnici a nabíječku


[badlist]

  • málo rozvíratelná zadní podpěra
  • tlačítka touchpadu
  • materiál klávesnice

[/badlist]

Závěr
Ačkoliv jsem novým technologiím a produktům příznivě nakloněn, pro mě osobně, jakožto uživatele androidího Asusu Transformer, nepřináší Microsoft Surface nic převratně nového, co bych nenašel i u konkurence. Možnost používání klasického desktopového rozhraní (navíc doplněného o kancelářský balík Office 2013) je určitě příjemná, avšak není to tím silným a neodolatelným lákadlem, které by mě přesvědčilo o tom, že si Surface chci pořídit.

Ale jak se říká – nic není tak horké, jak se uvaří, a na vše nové je samozřejmě potřeba si zvyknout. Stejně tak každému z nás vyhovuje a vadí něco jiného. Proto prosím neberte tento článek jako plnohodnotnou odbornou recenzi, ale spíše jako soupis osobních poznatků a názorů po prvním kontaktu s novým zařízením v kombinaci s porovnáním s konkurencí. Je totiž docela možné, že po pár dnech (případně bez předchozího ovlivnění konkurečním aparátem) bych psal třeba úplně jinak.

 

zdroj úvodního obrázku: microsoft.com

David Eršil

David Eršil

Vystudovaný počítačový grafik se závislostí na internetu a moderních technologiích, momentálním zaměstnáním například vývojář mobilních aplikací pro operační systémy Android a Windows 8 Metro. Vášnivý cestovatel, cyklista, fotograf a příležitostný psavec jednadvacáté generace. --Máte námět na článek? Napište mi na david.ersil@generace21.cz.

Zanechte komentářVaše názory

  • Alice Jendelová

    Dík za tenhle článek! 🙂